راهنمای سفر به ترکیه

رزرو هتل در ترکیه

درباره ترکیه

کشور ترکیه از مناظر مختلف، فرهنگ و آداب رسوم متفاوت، مردمان مختلف و ... تشکیل شده است که شاید این موارد را در جای دیگر نتوانید ببینید. کشور ترکیه کشوری بزرگ و پهناور است که از تعداد زیادی رشته کوه‌های عظیم، دره‌های حاصلخیز، خط ساحلی ناهموار، شهر‌های در حال رشد، شهرستان‌های متفاوت، استراحتگاه های ساحلی و سواحل متنوع تشکیل شده است.


امواج بی شماری از تهاجم، شورش و مهاجرت باعث شکل گیری فرهنگی عمیق در کشور ترکیه شده است که تمامی گردشگرانی که از سایر کشورها به دیدن ترکیه می آیند را شگفت‌زده خواهد کرد. البته این مورد نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در کل ترکیه دیده می شود.


کشور ترکیه مملو از اماکن تاریخی و باستان شناسی است که در مناظر بسیار زیبا و خیره کننده ای قرار گرفته اند. خط ساحلی دریای مدیترانه با شهرهای یونانی-رومی همانند پرگامون و اِفِسوس نشانه‌گذاری می‌شود. همچنین در منطقه کاپادوکیه، بندرگاه، کلیساها، غارها و شهرهای زیر زمینی نیز وجود دارد.


با اینکه پایتخت ترکیه شهری به غیر از استانبول است اما شهر استانبول قلب تپنده ترکیه است. این شهر تحت تاثیر حاکمیت‌های مختلف در زمان و قرون مختلف، حضور کلیساهای متعدد و رهبری آنها در جامعه، مساجد عثمانی و تاثیرات حضور این مساجد، زندگی کاخ نشینی حاکمان و ... بوده است و  در هر دوره و هر مرحله از زمان، فرهنگ این کشور دستخوش تغییراتی بوده است. با این حال، هم اکنون در شهر استانبول کافه ها در کنار باشگاه‌های شبانه، حمام های ترکی، بازارهای مختلف و البته شلوغ همگی در کنار هم مشغول به فعالیت هستند و تاثیر دینی از گذشتگان نگرفته اند.


با این حال، استانبول فقط یک قطعه از پازل بزرگ کشور ترکیه است. علاقمندان به مناطق ساحلی نیز می‌توانند در بدروم، ازمیر و مارماریس به دراز کشیدن برروی ساحل و گرفتن آفتاب گرم در امتداد سواحل اژه و مدیترانه اقدام کنند و لذت ببرند.


پایتخت ترکیه، آنکارا شهری که به نسبت استانبول کمتر شلوغ است مرکز ترکیه است و ارزش بازدید برای چند روز را دارد. این شهر بین سبک مدرنیته و سنتی است. اگر تمامی احساسات خودمان را از استانبول بگیریم و برروی آنکارا متمرکز شویم، باید بگوییم این شهر پتانسیل و فرصت لازم برای جذب فرهنگ های مختلف را خواهد داشت.


با تمامی تفاسیر، کشور ترکیه، کشوری پویا و البته تحت فشار است، تغییرات فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و ... زیادی تاکنون داشته است و درصدد حفظ بهترین گزینه‌های چند فرهنگی و یقینا سنت‌های دیرینه خود نیز است و این خواسته مسلما تبعاتی هم در پی خواهد داشت. 

بهترین راه سفر به ترکیه

پرواز به ترکیه:


شرکت های هواپیمایی زیادی از ایران به ترکیه پرواز دارند. بیشترین پروازها بین تهران و استانبول هستند که تعداد آن در روز به بیش از 10 مورد می رسد. این پروازها هم به صورت سیستمی و هم چارتری وجود دارند. از بین تمام پرواز های بین تهران و استانبول، پرواز ماهان و اطلس جت مناسب ترین گزینه برای تور هستند، به دلیل اینکه ساعت رفت پرواز در صبح و ساعت برگشت در شب می باشد. این مسئله باعث می شود مسافران بتوانند از تمام روزهای سفر خود به نحو احسن استفاده نمایند. پروازهای سایر ایرلاین ها نظیر قشم ایر و معراج و ... به صورت شب به شب هستند و مسافرانی که تور خود را با این پروازها می گیرند عملا یک روز از سفر خود را از دست می دهند.


تعداد شرکت‌های هواپیمایی که از اروپا و آمریکا به ترکیه پرواز دارند در طول سال‌ها بطور پیوسته افزایش داشته است. هواپیمایی ملی ترکیه ترکیش ایرلاین Turkish Airlines است اما هواپیمایی‌های دیگر مانند Pegasus Airlines، Alitalia، Easyjet و US Airways نیز به ترکیه پرواز مستقیم دارند.


مدت زمان پرواز:


پروازهای بین تهران و استانبول حدودا 3 ساعت طول می کشد. از لندن تا استانبول 3 ساعت و 45 دقیقه و از نیویورک 9 ساعت و 50 دقیقه زمان می‌برد.


ترکیه مانند ایران عوارض خروج از کشور ندارد و مسافران با پاسپورت ایرانی در هنگام ورود و خروج به ترکیه لازم نیست هیچ وجهی را پرداخت نمایند.


راهنمای فرودگاه‌ها


فرودگاه بین المللی آتاترک استانبول Istanbul Atatürk International Airport


کد فرودگاه: IST . آدرس: فرودگاه بین المللی آتاترک استانبول در 28 کیلومتری (17 مایلی) غرب استانبول قراردارد. پول: چندین بانک مختلف به همراه دفاتر صرافی به علاوه تعداد زیادی دستگاه خودپرداز در ترمینال وجود دارد.


فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن استانبول Istanbul Sabiha Gökçen International Airport


کد فرودگاه: SAW . آدرس: فرودگاه بین المللی صبیحه گوکچن در 12 کیلومتری ( 7 مایلی) شمال پندیک Pendik قرار دارد. پول: چندین بانک در داخل فرودگاه وجود دارد که تعدادی از آنها خدمات تبدیل ارز نیز انجام می‌دهند.


فرودگاه آنتالیا Antalya Havalimani Airport


کد فرودگاه : AYT . فرودگاه آنتالیا در 14 کیلومتری ( 9 مایلی) آنتالیا یکی از مهمترین شهرهای ترکیه قرار دارد. پول: صرافی در ورودی ترمینال 1 و 2 وجود دارد. دستگاه‌های خودپرداز نیز در همه جای فرودگاه موجود است.


فرودگاه عدنان مندرس ازمیر Izmir Adnan Menderes Airport


کد فرودگاه: ADB . آدرس: فرودگاه عدنان مندرس ازمیر در 18 کیلومتری ( 11 مایلی) جنوب ازمیر Izmir قرار دارد. پول: دستگاه‌های خودپرداز نیز در دو ترمینال فرودگاه موجود است.


فرودگاه دالامان Dalaman Airport


کد فرودگاه: DLM . آدرس: فرودگاه دالامان در 6 کیلومتری ( 4 مایلی) جنوب شهر دالامان قرار دارد. پول: دستگاه‌های خودپرداز، بانک و صرافی نیز در ترمینال فرودگاه موجود است.


فرودگاه بین المللی آنکارا Ankara Esanboğa International Airport


کد فرودگاه: ESB . آدرس: این فرودگاه بین المللی در 28 کیلومتری ( 17 مایلی) شمال شرقی شهر آنکارا قرار دارد. پول: سه صرافی در بخش بین المللی این فرودگاه مشغول به فعالیت هستند.


سفر با قطار به ترکیه:


از سال 1380 خط آهن بین ایران و ترکیه راه اندازی شده است. بسیاری از کسانی که از قادر به مسافرت هوایی نیستند قطار را برای سفر به ترکیه انتخاب می نمایند. قطار تهران آنکارا، سفر خود را از تهران آغاز می کند و با گذر از ایستگاه های زنجان، تبریز و سلماس وارد ایستگاه مرزی رازی می شود که در آن تشریفات گمرکی و کنترل پاسپورت جهت خروج مسافران از ایران انجام می شود. پس از آن قطار در ایستگاه مرزی کاپیکوی ترکیه جهت انجام امور مربوط به ورود مسافرین به ترکیه توقف می کند و در ادامه مسیر با طی مسافت حدود 100 کیلومتری به ایستگاه وان ترکیه می رود.


مسافران در ادامه مسیر سوار کشتی می شوند و دریاچه وان را با کشتی طی می کنند که این سفر در حدود 5 ساعت طول می کشد. پس از آن مسافران دوباره سوار قطار می شوند و مسیر خود را تا آنکارا با قطار ادامه می دهند. کل این مسیر از تهران تا آنکارا حدود 3 روز طول می کشد.


قطارهای سریع السیر Trans-Asia Express که بصورت هفتگی حرکت می کنند نیز گزینه دیگری برای سفر از تهران تا آنکارا و یا حتی تا استانبول می باشند.


ساکنین کشورهای اروپایی نیز میتوانند از طریق بعضی از شهرهای بزرگ نسبت به سفر به ترکیه از طریق قطار اقدام کنند. برای مثال سفر از لندن به ترکیه با قطار 3 روز طول می‌کشد. 


سفر زمینی به ترکیه:


سفر زمینی به ترکیه از طریق اتوبوس و خودروی شخصی امکان پذیر است. اتوبوس های استانبول و آنکارا در تهران از ترمینال بیهقی حرکت می کنند. همچنین مسافرین محترمی که قصد سفر به ترکیه با خودروی شخصی را دارند می توانند از طریق مرز بازرگان و یا مرز رازی اقدام به سفر نمایند، هر چند در پی حضور داعش و جنگ سوریه، سفر زمینی به ترکیه به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

سفارتخانه های ترکیه

سفارت ترکیه در تهران

نام سفیر :  رضا حاکان تکین

آدرس : خیابان فردوسی ، شماره 337

تلفن : 33951100 33111202

فکس : 33117928

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

سوالات متداول درباره ترکیه

مراکز خرید ترکیه

اماکن تاریخی ترکیه

جاذبه های طبیعی ترکیه

مراکز تفریحی ترکیه