پل سلطان سلیم استانبول , ترکیه

پل سلطان سلیم استانبول

پل سلطان سلیم در استانبول ترکیه سومین پلی است که بر روی تنگه بسفر احداث می شود و استانبول آسیایی و اروپایی را به هم می رساند.

این طرح پروژه ای عمرانی با هدف ایجاد یک مسیر عبوری جدید بر فراز تنگه بسفر برای وسایل نقلیه موتوری است. این پلکه در ابتدا با نام پل سوم تنگه بسفر شناخته می شد، در قسمت شمالی تنگه بسفر استانبول و کمی بالاتر از دو پل موجود در این تنگه (پل بسفر و پل سلطان محمد فاتح) قرار دارد. بر اساس گفته های طراحان این پروژه عظیم، پل سلطان سلیم با بیش از 58 متر عرض، 2164 متر طول خواهد داشت.

  ویژگی های پل سلطان سلیم استانبول

با توجه به میزان بسیار بالای مسافرت میان قسمت آسیایی و قسمت اروپایی استانبول، پل سلطان سلیم در زمان بهره برداری شامل چهارباند برای وسایل نقلیه موتوری و یک ریل راه آهن در هر سمت خواهد بود و بدین وسیله بخشی از ترافیک سنگین استانبول را به عهده خواهد گرفت.

بودجه پیش بینی شده برای ساخت و تکمیل پل سلطان سلیم در استانبول، بالغ بر 2 و نیم میلیارد دلار است. این پل در زمان تاسیس بزرگترین پل ریلی – جاده ای، و هشتمین پل معلق بزرگ جهان خواهد بود. بر اساس پیش بینی ها روزانه 135 هزار وسیله نقلیه موتوری با عبور از روی این پل، از تنگه بسفر گذر خواهند کرد.

نامگذاری پل سلطان سلیم استانبول

سومین پل بر روی تنگه بسفر، نام خود را از سلطان سلیم عثمانی وام گرفته است. او کسی بود که با کشتار برادران خود، و انجام کودتا علیه پدرش سلطان بایزید، در اواخر قرن پانزده و اوایل قرن شانزده میلادی سلطنت عثمانی را به دست گرفت و توانست این امپراتوری را به مناطقی از خاور میانه و شمال آفریقا گسترش دهد. سلطان سلیم عثمانی که در ترکی لقب یاووز به معنای بُرنده گرفته است، نخستین کسی بود که  موضوع «خلافت عثمانی» را مطرح کرد و خود را خلیفه (جانشین) پیامبر اسلام نامید. او همچنین چندین بار از جمله در نبرد معروف چالدران با شاه اسماعیل صفوی پادشاه شیعه ایران جنگید.

نامگذاری پل سوم تنگه بسفر به نام سلطان سلیم عثمانی، البته توسط شیعیان و علوی های ترکیه مورد اعتراض قرار گرفت، چرا که سلطان سلیم در زمان حکومت خود سیاست های ظالمانه و شدیدی علیه شیعیان و علویان اتخاذ کرده بود. اما دولت کشور ترکیه اهمیتی به این اعتراضات نداد.

چگونه به پل سلطان سلیم استانبول برویم؟

آدرس پل سلطان سلیم استانبول

Liman Cd. No:36, 34450 Rumelifeneri/Sarıyer/İstanbul, Turkey استانبول, ترکیه

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره پل سلطان سلیم استانبول چیست؟

جهت رزرو هتل در استانبول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵