راهنمای سفر به استانبول

تورهای استانبول

راهنمای سفر به استانبول

شهر استانبول محل تلاقی مهم اروپا و آسیای صغیر است، شهری که در آن شرق و غرب باهم دیدار می‌کنند. قسمتی از میراث شگفت انگیز و غنی استانبول به دلیل قرار گیری این شهر در نزدیکی تنگه بسفر بوده است. 


استانبول در ابتدا خانه سلسله پادشاهی بیزانس بود و در قرن 15 به دست عثمانی ها افتاد و بعد از گذشت یک زمان نسبتا طولانی، به استانبول فعلی مبدل شد. امروزه این شهر جزو یکی از شهرهای هیجان انگیز و مدرن است و درحال حرکت به سمت کلان شهری بزرگ نیز می‌باشد. استانبول یکی از بزرگترین شهرها در دنیا با حدود 14 میلیون جمعیت است.


بخش اعظم تاریخ 2500 ساله استانبول، ملغمه ای از فرهنگ های مختلف است. با اینکه استانبول یکی از شهرهای ترکیه محسوب می شود، اما احساس می‌کنیم بسیار جهان شمول است و شاید دلیلش این باشد که این شهر تحت سلطنت عثمانی‌ها بوده است که گستره امپراطوری‌اش از بالکان تا مصر کشیده شده بوده است.


بسیاری از مهمترین نقاط دیدنی استانبول در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است که از آن جمله می‌توان به مساجد عثمانی بسیار خیره کننده همانند مسجد ایا صوفیه تا کلیساهایی که از دوران بیزانس تا به امروز باقی مانده اند، اشاره کرد. البته مقبره ها، ستون‌های معابد هلنستیک و دیواره های عظیم که در دوران قرون وسطی ساخته شده اند نیز جزو آثار میراث فرهنگی یونسکو هستند.


علاوه بر شکوه تاریخی استانبول، باید به قرن 21 آن نیز سفر کنیم، سفری به سمت خیابان های شلوغ با حجم ترافیکی گسترده ، بازارهای شلوغ و کافه های بیشمار. در این شهر موسیقی و هنر در دوران رشد و شکوفایی است. تابلوهای نقاشی زیبایی در گالری های هنری آن خواهید دید. استانبول شهر طراحان مد و زیبایی نیز است که مرکز اصلی آنها در قسمت شمالی رودخانه در منطقه پرجنب و جوش میدان تقسیم و منطقه بی اوغلو است.


در ترکیه تنها غذای کباب نیست که طرفدار زیادی دارد، بلکه بشقاب غذاهای متنوع که در رستوران های مختلف سنتی و مدرن طبخ و سرو می شود نیز طرفداران خاص خود را دارد.


یادتان باشد برای دیدن قسمت آسیایی استانبول از قایق برای رفتن و برگشتن استفاده کنید. بوتیک های فروش لباس، رستوران‌‎های سنتی، کتابفروشی ها و تعداد کمی کافه-بار را می‌توانید در منطقه کادیکوی KADIKOY نزدیک رودخانه ببینید. همگی این موارد، جواب به چرایی این سوال است که چرا استانبول یکی از شهرهای مهم و چشمگیر در زمینه معماری و طراحی است؟!

بهترین راه سفر به استانبول

پرواز به استانبول


هواپیمایی‌های مختلفی پرواز‌های مستقیم از انگلستان به استانبول را برعهده دارند، همانند هواپیمایی اطلس جت  Atlasglobal، ترکیش ایرلاین Turkish Airlines، بریتیش ایرویز British Airways (مقصد: فرودگاه اتاتورک) و پگاسوس ایرلاینز Pegasus Airlines (مقصد: فرودگاه صبیحا Sabiha Gokcen) . همچنین هواپیمایی ترکیش ایرلاین به صورت پرواز مستقیم گردشگران را از آمریکا به استانبول می‌رساند و بالعکس. لازم به ذکر است قیمت بلیط‌ها با نزدیک شدن به تعطیلات تابستانی افزایش می‌یابد.


مدت پرواز‌ استانبول


مدت زمان پرواز از لندن به استانبول، 3ساعت و 40 دقیقه، نیویورک به استانبول 9ساعت و 50 دقیقه، لس انجلس به استانبول 12ساعت و 50 دقیقه، تورنتو به استانبول 10 ساعت و از سیدنی به استانبول 21 ساعت (شامل یک زمان توقف) برآورد شده است.


سفر زمینی به استانبول


خلاصه:


اگرچه شبکه جاده ای در سرتاسر ترکیه گسترده است اما وضعیت حفظ، نگهداری و انجام تعمیرات به موقع در آن پایین است و گاهی شرایط خطرناکی را به وجود می آورد.  هم اکنون قوانین جاده‌های اروپایی کمی بهتر از قبل شده است اما همچنان حجم زیاد اتوبوس و کامیون، رانندگی و وضعیت جاده‌ها در ترکیه را به چالش می‌کشاند. سن قانونی برای رانندگی در کشور ترکیه 18 سال است.


جهت رانندگی در کشور ترکیه از سمت راست است و تمامی رانندگان باید از سمت راست خود در خیابان حرکت کنند. در هنگام رانندگی در ترکیه دقت کنید، چون چراغ‌های راهنمایی و رانندگی به ناگهان از رنگ قرمز به سبز و بالعکس تغییر می‌کنند. محدودیت سرعت در آزادراه ها 120 کیلومتر بر ساعت، در بزرگراه‌های اصلی 90 کیلومتر بر ساعت و در داخل شهر 50 کیلومتر بر ساعت است.


در صورتی که با ماشین خودتان وارد کشور ترکیه می‌شوید باید به خاطر داشته باشید در همان ابتدای ورود به کشور، نسبت به بهمراه داشتن و نشان دادن موارد زیر به پلیس جاده ای اقدام کنید:


اسناد و مدارک ماشین، پاسپورت و گواهینامه بین المللی رانندگی


اگر از کشورهای اروپایی قصد وارد شدن با ماشین به ترکیه را دارید باید حتما گرین کارت(کارت سبز) و بیمه خود را به همراه داشته باشید. دقت داشته باشید، مدارکی همچون گواهینامه معتبر رانندگی، گذرنامه، بیمه، اسناد و مدارک خودرو و برنامه سفرتان در طول سفر در دسترستان باشد.


 


خدمات خرابی اتومبیل


پلیس راهنمایی و رانندگی (تلفن:154).


مسیرها:


مسیر اروپا به استانبول با وجود مسیر فرعی استانبول و دو پل بسفر Bosphorus بسیار بهبود یافته است  که به قطار تندرو استانبول- انکارا نیز راه دارد. ای-80، ای-90، و اتوبان تی. ای ام سه جاده اصلی به سمت ترکیه از مرزهای اروپا هستند. اتوبان اصلی از مرز ترکیه در ادرین به سمت استانبول، انکارا است و دورتر از ان ای-80 است که به موازات دی-100 است که تا حدی کوتاهتر است. مسیر به سمت انتالیا در ادامه ای-80 به سمت ایزمیت است و در دی-650 به جنوب می رسد.


مدت زمان رانندگی:


از آنکارا به استانبول 5ساعت و از آنتالیا تا استانبول 9 ساعت است.


اتوبوس‌های بین شهری استانبول:


یکی از امن‌ترین و راحت‌ترین وسایل حمل و نقل داخلی، به خصوص برای سفر به جنوب ترکیه، استفاده از سیستم گسترده اتوبوس‌های بین شهری است. ترمینال بین المللی اتوبوس "بیوک استانبول اتوگالریBuyuk Istanbul Otogari" در منطقه Esenler در 10 کیلومتری غربی استانبول واقع شده است و نسبت به فروش بلیط برای سفرهای بین المللی و بین شهری اقدام می‌کند.


بیشتر شرکت های بزرگ که خدمات اتوبوس بین شهری ارائه می‌کنند، دارای یک اتوبوس رایگان به مرکز شهر استانبول هستند. در صورتی که بخواهید از مرکز شهر نیز به منطقه Esenler که ترمینال اتوبوسرانی در آن قرار دارد بروید می‌توانید از قطارهای سریع السیر از آکسارایAksaray، یا از سلطان احمد Sultanahmet با مترو و تراموا استفاده کنید. برای مثال از میدان تقسیم Taksim squareتا ترمینال های اتوبوسرانی را می‌توانید سوار اتوبوس شماره 83-O شوید. در قسمت آسیایی استانبول نیز، اتوبوس ها از Harem otogar حرکت می‌کنند.


بیشتر سفرهای طولانی در ترکیه-استانبول در شب محدوده ساعتی 10 شب انجام می شود تا افراد صبح هنگام به مقصد رسیده باشند.


سفر با قطار به استانبول


خدمات قطار در استانبول ارزان است و شبکه گسترده ای در شهر و بیرون شهر دارد. برای رفت و برگشت از آنکارا به استانبول می‌توانید از قطار سریع السیر استفاده کنید.


دو ایستگاه قطار در استانبول قرار گرفته است:


در منطقه اروپایی استانبول، ایستگاه سیرکسیSirkeci Station، آنکارا کاداسی Ankara Caddesi نزدیک به Eminönü در قسمت اروپایی استانبول و ایستگاه پندیکPendik، هاتبویو کاداسی Hatboyu Cadeesi در منطقه پندیک Pendik district قرار دارد. ایستگاه دومی، دارای قطارهای سریع السیر است.


در منطقه آسیایی نیز ایستگاه قطار حیدرپاشا Haydarpaşa Station در منطقه Haydarpaşa Istasyon Caddesi نزدیک به کادی‌کوی Kadiköy قرار دارد. البته این ایستگاه قطار از سال 2012 تعطیل می‌باشد.


زمان مسافرت


از انکارا 4 ساعت، ازمیر 11 ساعت، غازی عینتابGaziantep 27ساعت و دنیزلیDenizli 15 ساعت


 


سفر دریایی به استانبول


خلاصه:


بندرگاه اصلی استانبول در کاراکویKaraköy واقع شده است؛ درست در نقطه ای که شاخ طلاییGolden Horn به سمت بسفر Bosphorus جاری می شود. در واقع در قلب شهر استانبول قرار دارد.


خدمات کشتی :


تعدادی از کشتی های مختلف کروز، افراد را در قسمت‌های مختلف استانبول جا به جا می‌کند.


حمل و نقل داخلی


هنگامی که از ترمینال مسافربری Yolcu Salonu خارج می شوید، باید کمی در امتداد تفرجگاه ساحلی کنار دریا پیاده روی کنید. به پل گالاتا Galata Bridge می‌رسید از آن نیز عبور کنید، حال به نقطه ای رسیده اید که می‌توانید تصمیم بگیرید که در ابتدا می‌خواهید قسمت جدید استانبول را ببینید و یا قسمت قدیمی آن را.

مناطق استانبول

جهت رزرو هتل در استانبول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

سوالات متداول درباره استانبول

مراکز خرید استانبول

اماکن تاریخی استانبول

جاذبه های طبیعی استانبول