راهنمای سفر به استانبول

هتل های استانبول

راهنمای سفر به استانبول

شهر استانبول محل تلاقی مهم اروپا و آسیای صغیر است، شهری که در آن شرق و غرب باهم دیدار می‌کنند. قسمتی از میراث شگفت انگیز و غنی استانبول به دلیل قرار گیری این شهر در نزدیکی تنگه بسفر بوده است. 


استانبول در ابتدا خانه سلسله پادشاهی بیزانس بود و در قرن 15 به دست عثمانی ها افتاد و بعد از گذشت یک زمان نسبتا طولانی، به استانبول فعلی مبدل شد. امروزه این شهر جزو یکی از شهرهای هیجان انگیز و مدرن است و درحال حرکت به سمت کلان شهری بزرگ نیز می‌باشد. استانبول یکی از بزرگترین شهرها در دنیا با حدود 14 میلیون جمعیت است.


بخش اعظم تاریخ 2500 ساله استانبول، ملغمه ای از فرهنگ های مختلف است. با اینکه استانبول یکی از شهرهای ترکیه محسوب می شود، اما احساس می‌کنیم بسیار جهان شمول است و شاید دلیلش این باشد که این شهر تحت سلطنت عثمانی‌ها بوده است که گستره امپراطوری‌اش از بالکان تا مصر کشیده شده بوده است.


بسیاری از مهمترین نقاط دیدنی استانبول در میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است که از آن جمله می‌توان به مساجد عثمانی بسیار خیره کننده همانند مسجد ایا صوفیه تا کلیساهایی که از دوران بیزانس تا به امروز باقی مانده اند، اشاره کرد. البته مقبره ها، ستون‌های معابد هلنستیک و دیواره های عظیم که در دوران قرون وسطی ساخته شده اند نیز جزو آثار میراث فرهنگی یونسکو هستند.


علاوه بر شکوه تاریخی استانبول، باید به قرن 21 آن نیز سفر کنیم، سفری به سمت خیابان های شلوغ با حجم ترافیکی گسترده ، بازارهای شلوغ و کافه های بیشمار. در این شهر موسیقی و هنر در دوران رشد و شکوفایی است. تابلوهای نقاشی زیبایی در گالری های هنری آن خواهید دید. استانبول شهر طراحان مد و زیبایی نیز است که مرکز اصلی آنها در قسمت شمالی رودخانه در منطقه پرجنب و جوش میدان تقسیم و منطقه بی اوغلو است.


در ترکیه تنها غذای کباب نیست که طرفدار زیادی دارد، بلکه بشقاب غذاهای متنوع که در رستوران های مختلف سنتی و مدرن طبخ و سرو می شود نیز طرفداران خاص خود را دارد.


یادتان باشد برای دیدن قسمت آسیایی استانبول از قایق برای رفتن و برگشتن استفاده کنید. بوتیک های فروش لباس، رستوران‌‎های سنتی، کتابفروشی ها و تعداد کمی کافه-بار را می‌توانید در منطقه کادیکوی KADIKOY نزدیک رودخانه ببینید. همگی این موارد، جواب به چرایی این سوال است که چرا استانبول یکی از شهرهای مهم و چشمگیر در زمینه معماری و طراحی است؟!

بهترین راه سفر به استانبول

پرواز به استانبول


هواپیمایی‌های مختلفی پرواز‌های مستقیم از انگلستان به استانبول را برعهده دارند، همانند هواپیمایی اطلس جت  Atlasglobal، ترکیش ایرلاین Turkish Airlines، بریتیش ایرویز British Airways (مقصد: فرودگاه اتاتورک) و پگاسوس ایرلاینز Pegasus Airlines (مقصد: فرودگاه صبیحا Sabiha Gokcen) . همچنین هواپیمایی ترکیش ایرلاین به صورت پرواز مستقیم گردشگران را از آمریکا به استانبول می‌رساند و بالعکس. لازم به ذکر است قیمت بلیط‌ها با نزدیک شدن به تعطیلات تابستانی افزایش می‌یابد.


مدت پرواز‌ استانبول


مدت زمان پرواز از لندن به استانبول، 3ساعت و 40 دقیقه، نیویورک به استانبول 9ساعت و 50 دقیقه، لس انجلس به استانبول 12ساعت و 50 دقیقه، تورنتو به استانبول 10 ساعت و از سیدنی به استانبول 21 ساعت (شامل یک زمان توقف) برآورد شده است.


سفر زمینی به استانبول


خلاصه:


اگرچه شبکه جاده ای در سرتاسر ترکیه گسترده است اما وضعیت حفظ، نگهداری و انجام تعمیرات به موقع در آن پایین است و گاهی شرایط خطرناکی را به وجود می آورد.  هم اکنون قوانین جاده‌های اروپایی کمی بهتر از قبل شده است اما همچنان حجم زیاد اتوبوس و کامیون، رانندگی و وضعیت جاده‌ها در ترکیه را به چالش می‌کشاند. سن قانونی برای رانندگی در کشور ترکیه 18 سال است.


جهت رانندگی در کشور ترکیه از سمت راست است و تمامی رانندگان باید از سمت راست خود در خیابان حرکت کنند. در هنگام رانندگی در ترکیه دقت کنید، چون چراغ‌های راهنمایی و رانندگی به ناگهان از رنگ قرمز به سبز و بالعکس تغییر می‌کنند. محدودیت سرعت در آزادراه ها 120 کیلومتر بر ساعت، در بزرگراه‌های اصلی 90 کیلومتر بر ساعت و در داخل شهر 50 کیلومتر بر ساعت است.


در صورتی که با ماشین خودتان وارد کشور ترکیه می‌شوید باید به خاطر داشته باشید در همان ابتدای ورود به کشور، نسبت به بهمراه داشتن و نشان دادن موارد زیر به پلیس جاده ای اقدام کنید:


اسناد و مدارک ماشین، پاسپورت و گواهینامه بین المللی رانندگی


اگر از کشورهای اروپایی قصد وارد شدن با ماشین به ترکیه را دارید باید حتما گرین کارت(کارت سبز) و بیمه خود را به همراه داشته باشید. دقت داشته باشید، مدارکی همچون گواهینامه معتبر رانندگی، گذرنامه، بیمه، اسناد و مدارک خودرو و برنامه سفرتان در طول سفر در دسترستان باشد.


 


خدمات خرابی اتومبیل


پلیس راهنمایی و رانندگی (تلفن:154).


مسیرها:


مسیر اروپا به استانبول با وجود مسیر فرعی استانبول و دو پل بسفر Bosphorus بسیار بهبود یافته است  که به قطار تندرو استانبول- انکارا نیز راه دارد. ای-80، ای-90، و اتوبان تی. ای ام سه جاده اصلی به سمت ترکیه از مرزهای اروپا هستند. اتوبان اصلی از مرز ترکیه در ادرین به سمت استانبول، انکارا است و دورتر از ان ای-80 است که به موازات دی-100 است که تا حدی کوتاهتر است. مسیر به سمت انتالیا در ادامه ای-80 به سمت ایزمیت است و در دی-650 به جنوب می رسد.


مدت زمان رانندگی:


از آنکارا به استانبول 5ساعت و از آنتالیا تا استانبول 9 ساعت است.


اتوبوس‌های بین شهری استانبول:


یکی از امن‌ترین و راحت‌ترین وسایل حمل و نقل داخلی، به خصوص برای سفر به جنوب ترکیه، استفاده از سیستم گسترده اتوبوس‌های بین شهری است. ترمینال بین المللی اتوبوس "بیوک استانبول اتوگالریBuyuk Istanbul Otogari" در منطقه Esenler در 10 کیلومتری غربی استانبول واقع شده است و نسبت به فروش بلیط برای سفرهای بین المللی و بین شهری اقدام می‌کند.


بیشتر شرکت های بزرگ که خدمات اتوبوس بین شهری ارائه می‌کنند، دارای یک اتوبوس رایگان به مرکز شهر استانبول هستند. در صورتی که بخواهید از مرکز شهر نیز به منطقه Esenler که ترمینال اتوبوسرانی در آن قرار دارد بروید می‌توانید از قطارهای سریع السیر از آکسارایAksaray، یا از سلطان احمد Sultanahmet با مترو و تراموا استفاده کنید. برای مثال از میدان تقسیم Taksim squareتا ترمینال های اتوبوسرانی را می‌توانید سوار اتوبوس شماره 83-O شوید. در قسمت آسیایی استانبول نیز، اتوبوس ها از Harem otogar حرکت می‌کنند.


بیشتر سفرهای طولانی در ترکیه-استانبول در شب محدوده ساعتی 10 شب انجام می شود تا افراد صبح هنگام به مقصد رسیده باشند.


سفر با قطار به استانبول


خدمات قطار در استانبول ارزان است و شبکه گسترده ای در شهر و بیرون شهر دارد. برای رفت و برگشت از آنکارا به استانبول می‌توانید از قطار سریع السیر استفاده کنید.


دو ایستگاه قطار در استانبول قرار گرفته است:


در منطقه اروپایی استانبول، ایستگاه سیرکسیSirkeci Station، آنکارا کاداسی Ankara Caddesi نزدیک به Eminönü در قسمت اروپایی استانبول و ایستگاه پندیکPendik، هاتبویو کاداسی Hatboyu Cadeesi در منطقه پندیک Pendik district قرار دارد. ایستگاه دومی، دارای قطارهای سریع السیر است.


در منطقه آسیایی نیز ایستگاه قطار حیدرپاشا Haydarpaşa Station در منطقه Haydarpaşa Istasyon Caddesi نزدیک به کادی‌کوی Kadiköy قرار دارد. البته این ایستگاه قطار از سال 2012 تعطیل می‌باشد.


زمان مسافرت


از انکارا 4 ساعت، ازمیر 11 ساعت، غازی عینتابGaziantep 27ساعت و دنیزلیDenizli 15 ساعت


 


سفر دریایی به استانبول


خلاصه:


بندرگاه اصلی استانبول در کاراکویKaraköy واقع شده است؛ درست در نقطه ای که شاخ طلاییGolden Horn به سمت بسفر Bosphorus جاری می شود. در واقع در قلب شهر استانبول قرار دارد.


خدمات کشتی :


تعدادی از کشتی های مختلف کروز، افراد را در قسمت‌های مختلف استانبول جا به جا می‌کند.


حمل و نقل داخلی


هنگامی که از ترمینال مسافربری Yolcu Salonu خارج می شوید، باید کمی در امتداد تفرجگاه ساحلی کنار دریا پیاده روی کنید. به پل گالاتا Galata Bridge می‌رسید از آن نیز عبور کنید، حال به نقطه ای رسیده اید که می‌توانید تصمیم بگیرید که در ابتدا می‌خواهید قسمت جدید استانبول را ببینید و یا قسمت قدیمی آن را.

مراکز خرید استانبول

مرکز خرید مال استانبول

مرکز خرید استانبول مال یکی از بزرگترین مراکز خرید دنیاست که در استانبول قرار دارد. دیدن این مرکز خرید را از دست ندهید.

مرکز خرید ایستینیه پارک استانبول

اگر برندباز هستید حتما سری به مرکز خرید ایستینیه پارک استانبول بزنید اینجا خوراک شماست. دولچه اند گابانا، دیور، پرادا، فندی، هوگو باس، زارا، منگو و دبنهامز

مرکز خرید زورلو استانبول

اگر به دنبال خرید کالاهای لوکس هستید، بهتر است سری به مرکز تجاری زورلو استانبول که بیش از 180 فروشگاه بزرگ در آن وجود دارد بزنید.

مرکز خرید کانیون استانبول

مرکز خرید یا مال کانیون استانبول در سال 2006 افتتاح شده و دارای 160 فروشگاه و 9 سالن سینمایی و مرکز ورزشی است که در منطفه لونت شیشلی قرار دارد.

مرکز خرید پالادیوم استانبول

مرکز خرید پالادیوم با معماری فوق العاده در بخش آسیایی استانبول واقع شده و بسیاری از برندهای ترکیه ای و بین المللی در آن شعبه دارند.

مرکز خرید آک مرکز استانبول

مرکز خرید آکمرکز یا آک مرکز در منطقه لونت استانبول واقع شده و با بیش از 246 فروشگاه برندهای بزرگ ترکیه ای و بین المللی را در خود جای داده است.

مرکز خرید ترامپ تاورز استانبول

مرکز خرید ترامپ تاورز مال استانبول در منطقه شیشلی در سال 2012 افتتاح شده و دارای 175 فروشگاه، مجموعه های تفریحی ورزشی رستوران و غیره است.

مرکز خرید فروم استانبول

در مرکز خرید فروم استانبول بیش از 280 برند ترکیه ای و بین المللی از جمله IKEA گرد هم آمده اند. همچنین آکواریوم استانبول و 15 هزار متر فضای سوپرمارکت در فروم استانبول وجود دارد.

مرکز خرید جواهر استانبول

مرکز خرید جواهر دومین پاساژ بزرگ دنیاست که در منطقه شیشلی استانبول قرار دارد و نزدیکترین مرکز خرید بزرگ به میدان تکسیم به حساب می آید.

مرکز خرید آستوریا استانبول

در مرکز خرید آستوریا استانبول گلچینی از بهترین برندهای ترکیه ای و بین المللی در بیش از 110 فروشگاه بزرگ گرد هم آمده اند.

مرکز خرید نیشان تاشی استانبول

مرکز خرید نیشان تاشی مرکز مد و زیبایی استانبول است که بیش از 150 برند ترکی و بین المللی در آن حضور دارند.

آسمان خراش و مرکز خرید سفیر استانبول

مرکز تجاری سفیر بلندترین آسمان خراش استانبول و ترکیه است که در منطقه لونت Levent قرار دارد و پذیرای برندهای لوکس می باشد.

بازار ادویه استانبول

بازار ادویه استانبول، یا بازار مصری های استانبول؟ اگر مایلید راجع به این جاذبه دیدنی استانبول و سایر جاذبه های این شهر تاریخی کلیک کنید

اماکن تاریخی استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول، کاخ محل سکونت آتاتورک بوده است که اکنون تبدیل به موزه و یکی از دیدنی های مهم تاریخی شهر استانبول گردیده است.

موزه باستانشناسی استانبول

برای گردشگرانی که وقت کافی برای بازدید از همه اماکن تاریخی و باستانی استانبول و ترکیه را ندارند، موزه های باستانشناسی استانبول نعمت بزرگی است!

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه یکی از پر جاذبه ترین اماکن توریستی و تاریخی استانبول میباشد.

برج گالاتا

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد

میدان هیپودروم استانبول

برای آشنایی با جاذبه های تاریخی استانبول از جمله میدان هیپودروم یا همان میدان سلطان احمد امروزی کلیک کنید

کاخ موزه توپکاپی

برای آشنایی با جاذبه های شهر استانبول از جمله کاخ تاریخی توپکاپی کلیک کنید.

پل سلطان سلیم استانبول

برای آشنایی با جاذبه های استانبول اینجارا کلیک کنید.

جاذبه های طبیعی استانبول

کاخ ابراهیم پاشا

برای آشنایی با جاذبه های تاریخی استانبول از جمله کاخ ابراهیم پاشا کلیک کنید

جهت رزرو هتل در استانبول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

کشورهای بدون ویزا

کشورهای بدون ویزا

در ادامه این نوشته سعی شده تا به معرفی کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان و مدت زمان ممکن اقامت در این کشورها، پرداخته شود. سفر به ارمنستان بدون ویزا ارمنستان، از جمله کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان می باشد. از سال ۹۵ با امضای قراردادی میان ایران و ارمنستان که برای گسترش همکاری در زمینه […]

بهترین زمان سفر به استانبول

بهترین زمان سفر به استانبول

برای پاسخگویی به این سوال که بهترین زمان سفر به استانبول چه زمانی است، باید مشخص کنیم که منظورمان از بهترین زمان چیست، به عبارتی بهترین زمان از چه نظر؟ ممکن است ترجیح شما این باشد که آب و هوای بهتر و مطبوع تری را در سفر به استانبول تجربه کنید، یا شاید قصدتان از […]

چگونه کارت استانبول تهیه کنیم؟

چگونه کارت استانبول تهیه کنیم؟

به کمک کارت استانبول (Istanbul Kart) هزینه ی استفاده از انواع وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول کاهش می یابد. بلافاصله پاسخ سؤالی که در عنوان مقاله مطرح شده را می دهیم: بله، اگر در مدت اقامت خود در استانبول قصد دارید چندین مرتبه از حمل و نقل عمومی استفاده کنید، ارزشش را دارد. […]

چگونه از فرودگاه صبیحا استانبول به هتل خود برسیم؟

چگونه از فرودگاه صبیحا استانبول به هتل خود برسیم؟

فرودگاه صبیحا گوچکن استانبول یا Sabiha Gökçen استانبول همه ساله مسافران بیشتر و بیشتری را جذب می کند. متأسفانه فرودگاه صبیحا در بخش آسیایی استانبول و دور از مرکز شهر قرار دارد. اگر هتل شما خدمات ترانسفر فرودگاهی مجانی را تدارک ندیده باشد، نیارمند پیدا کردن وسیله ی نقلیه برای رسیدن به هتل خود هستید. […]

غذاهای خیابانی استانبول

غذاهای خیابانی استانبول

خوردن غذاهای خیابانی استانبول، کاری معمول در زندگی روزمره ی مردم  است. امکان ندارد که یک کیلومتر در مسیری پیاده روی کنید و چندین فروشنده ی خیابانی و اسنک فروشی نبینید. منظورمان از “غذای خیابانی” صرفاَ غذایی که در خیابان خریداری و خورده می شود نیست، بلکه مجموعه ای از خوراکی های سبک مانند börek […]

چگونه از فرودگاه آتاتورک در استانبول به هتل خود برسیم؟

چگونه از فرودگاه آتاتورک در استانبول به هتل خود برسیم؟

اگر در خدمات تور شما ترانسفر رایگان فرودگاهی قرار ندارد، خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم. صرف نظر از اینکه هتلتان در منطقه ی Sultanahmet یا Beyoğlu (شامل Taksim و Cihangir و Galata) قرار دارد، چندین گزینه برای رسیدن به هتل از فرودگاه بین المللی آتاتورک دارید. این مقاله کمک می کند […]

چرا باید از جزایر پرنس در استانبول بازدید کنیم؟

چرا باید از جزایر پرنس در استانبول بازدید کنیم؟

استانبول دو جاذبه ی مهم توریستی دارد که برای هر کدام تقریباَ یک روز کامل از سفر خود را باید اختصاص دهید: سفر به یک یا چند تا از جزایر پرنس (Princes’ Islands) و تور کشتی سواری در تنگه ی بسفر. معمولاَ این سؤال برای توریست ها به وجود می آید که آیا اختصاص یک […]

کدام مقاصد می توانند بهترین جایگزین استانبول برای سفر باشند؟

کدام مقاصد می توانند بهترین جایگزین استانبول برای سفر باشند؟

با اینکه پایتخت ترکیه شهری به غیر از استانبول است اما شهر استانبول قلب تپنده ترکیه است. در این شهر با کلیساهای متعدد ، مساجد عثمانی در کنار باشگاه‌های شبانه، حمام های ترکی، بازارهای مختلف و البته شلوغ، همگی در کنار هم مشغول به فعالیت هستند . لذت خرید در کنار لذت مناظر زیبای طبیعت استانبول، همراه […]

۱۰ کافه ی برتر استانبول

۱۰ کافه ی برتر استانبول

۱۰ کافه ی برتر استانبول که دارای فضای باز هستند برخی از مکان ها در این مقاله فرصت تجربه ی تاریخ و عرفان و بقیه فرصت فرار از زندگی شهری گیج کننده و رسیدن به آرامش را در اختیارتان قرار می دهند. بسیار بعید است که بتوانید همه ی این کافه ها را در طول […]

آب و هوای آنتالیا | دمای هوای آنتالیا در ۱۲ ماه سال با ذکر تمام جزئیات

آب و هوای آنتالیا | دمای هوای آنتالیا در ۱۲ ماه سال با ذکر تمام جزئیات

آب و هوای آنتالیا آنتالیا یکی از شهرهای توریستی ترکیه می باشد که در غرب این کشور واقع شده است. از لحاظ موقعیت جغرافیایی آنتالیا از شمال و شرق و غرب به ترتیب با سه شهر بوردور، سریک و کورکوتلی همسایه است و از جنوب هم به دریای مدیترانه می رسد. آب و هوای آنتالیا […]

آرامگاه مولوی در کدام شهر است

آرامگاه مولوی در کدام شهر است

آرامگاه مولوی در شهر قونیه، میان دو استان آنتالیا و آنکارا واقع شده است. استان قونیه بزرگترین استان کشور ترکیه است که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد. مولوی در سال ۶۰۴ هجری قمری در شهر بلخ زاده شد. اما علت اینکه به شهر قونیه رفت و سالها در این شهر زندگی کرد بر […]

روزهای تعطیل در ترکیه

روزهای تعطیل در ترکیه

روزهای تعطیل عمومی ، ملی و مذهبی در ترکیه بررسی روزهای تعطیل رسمی، عمومی، ملی، منطقه ای و مذهبی در ترکیه و استانبول قبل از برنامه ریزی برای سفر و گشت و گذار همیشه ایده ی خوبی است. برای اینکه کار آسانی در پیش داشته باشید این بررسی اجمالی را در اختیارتان قرار می دهیم. […]

چندین مقصد از عجایب دنیا که حتما باید در طول عمرتون به  انجا سفر کنید

چندین مقصد از عجایب دنیا که حتما باید در طول عمرتون به انجا سفر کنید

کوهستان رنگین کمان در چین در شمال غربی گانسو یکی از استان های چین، و در پارک زمین شناسی ژانگی دانکسیا، یک مکان گسترده بسیار زیبا از کوه و زمین با سنگهایی به رنگ رنگین کمان وجود دارد. رگه هایی به رنگهای سرخ آتشین، نارنجی، کرم، سبز پر رنگ و زرد روشن در روی کوه […]

چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟

چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟

چگونه ویزای آمریکا بگیریم؟ اگر قصد سفر به آمریکا را دارید و باید برای اخذ ویزا اقدام کنید ، از آنجا که ایران و آمریکا روابط دیپلماتیک تیره ای دارند هیچیک در کشور دیگر سفارت و یا کنسولگری ندارد بنابراین ایرانیانی که متقاضی ویزای آمریکا هستند باید به کشور سومی مراجعه کنند که آمریکا در […]

اطلاعات کشور ترکیه

پرچم ترکیه
پایتخت ترکیه
نام انگلیسی ترکیه
Turkey
مساحت ترکیه
783,562 کیلومتر مربع
جمعیت ترکیه
77,695,904 نفر
کد تلفن ترکیه
  • 0090
واحد پول ترکیه
  • لیره ترکیه   (TRY)
زبان رایج در ترکیه
  • ترکی

شماره رزرو هتل در استانبول

۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵