راهنمای خرید در ترکیه

چیزهای زیادی برای خرید در ترکیه وجود دارد پس فقط دنبال فرش‌های رنگارنگ آن نباشید. به طور معمول مکان‌هایی که در آن تجارت، بازرگانی، خرید یا چانه‌زنی انجام می‌شود بخشی از تار و پود اصلی زندگی در ترکیه است. این به انتخاب شما بستگی دارد که دوست داشته باشید سری به بازارهای سنتی و شلوغ بزنید و یا سراغ مراکز خرید مدرن ترکیه بروید. اکثر توریست‌ها حتما زمانی را به گذراندن در این مکان‌ها اختصاص می‌دهند.

اگر به دنبال خرید سوغاتی از ترکیه هستید، اینجا همه چیز پیدا می‌شود. صنایع دستی ترکیه شامل پارچه، قلاب‌دوزی، ظروف مسی، سرامیک، سفال، عقیق، صدف، مروارید، منبت کاری، محصولات جیر و چرم، جواهرآلات، فرش و گلیم می‌شود. قلیان و ابزارآلات موسیقی نیز اینجا ساخته می‌شود که با توجه به قیمتشان گزینه های خوبی برای سوغات هستند.

کسانی که از خرید لذت می‌برند، در استانبول خوشحال خواهند بود چون فروشگاه‌ها و بوتیک‌های زیادی در کنار مارک‌های معروف جهانی مشغول به فعالیت هستند که همین خریداران را به وجد می‌آورد.

در مناطق ساحلی مانند آنتالیا، بدروم، مارماریس و کوش آداسی مکان‌های کمتری برای خرید وجود دارد و بطورکلی سوغاتی‌های با کیفیت پایین‌تر باید بخرید و اجناسی مانند کیف، کفش، ساعت مچی و عینک اکثرا کپی(فیک) هستند و مارک‌های اصلی نیستند. چانه‌زنی مانند گذشته رواج ندارد و اکثر فروشندگان حاضر به دادن تخفیف‌های بزرگ نیستند. هنگام خرید فرش و گلیم فروشنده حتما باید یک فاکتور به شما بدهد که اطلاعاتی مانند سن کالا و  قیمت نهایی فروش در آن ذکر شده باشد.

زمانی که کالاهای بزرگ خریداری می‌کنید حتما رسید آن را دریافت کنید. ممکن است نیاز داشته باشید در فرودگاه آن را به ماموران گمرک نشان دهید تا اجازه حمل آن بار را به شما بدهند.

ساعات خرید:

در مناطق توریستی هرروز از 09:30 تا 19:00 می‌باشد. البته ساعات بستن مغازه‌ها متفاوت است و بعضی از آنها تا نصفه شب هم باز هستند. در خارج از مناطق توریستی مغازه‌ها ممکن است در ساعات ناهار و روزهای یکشنبه نیز ببندند. مراکز بزرگ خرید استانبول معمولا همه روزه تا ساعت 10 شب باز هستند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره راهنمای خرید در ترکیه چیست؟

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵