گشت و گذار در ترکیه

سفرهای هوایی در داخل ترکیه

همه شهرهای بزرگ و شهرستان‌ها در ترکیه ازطریق خطوط هوایی به آنکارا، استانبول و دیگر قطب‌های حمل و نقل در کشور مانند ازمیر و آنتالیا متصل هستند. ترکیش ایرلاین بزرگترین شبکه پروازهای داخلی در ترکیه است. شرکت‌های هواپیمایی دیگری نیز مانند  Atlasglobal، Onur Air، Pegasus Airlines وSunExpress  در خطوط اصلی ترکیه و خطوط هوایی بین المللی فعالیت می‌کنند.

 

سفرهای زمینی در ترکیه

شبکه جاده ای ترکیه در حال گسترش و بهبود است؛ بوسیله بزرگراه‌های چهار بانده شهرهای بزرگ به هم متصل شده اند، همچنین در مناطق دیگر این کشور نیز از بزرگراه‌های مدرن استفاده شده است. اگرچه در شرق و در مناطق روستایی وضعیت جاده‌ها خیلی خوب نیست.

استانداردهای رانندگی در ترکیه ضعیف و حوادث ناشی از آن شایع است. نظارت بر بزرگراه‌های اصلی توسط پلیس انجام می‌گیرد و بوسیله دوربین نیز کنترل می‌شود. جریمه تخلفات سرعت نیز در برخی نقاط اعمال می‌شود. رانندگان اتومبیل‌های کرایه درصورتی که هزینه اضافی به نسبت قیمت مصوب از افراد دریافت کنند باید به شرکت‌شان جریمه پرداخت کنند. در مناطق روستایی و بخصوص جنوب شرقی ترکیه رانندگان ممکن است با ایستگاه‌های بازرسی که توسط پلیس‌های مسلح گردانده می‌شوند، روبرو شوند.

جهت رانندگی: راست

کیفیت جاده:

شرایط جاده و استانداردهای رانندگی تا حدی در ترکیه ضعیف است. یک سیستم پرداخت عوارض بوسیله استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان الکترونیکی در ترکیه وجود دارد که رانندگان خودروهای کرایه حتما باید به این کارت‌های الکترونیکی مجهز باشند.

کرایه خودرو:

هر دو نوع کرایه خودرو با راننده یا بدون راننده هم در شهرهای بزرگ و هم شهرهای ساحلی وجود دارد. همه شرکت‌های بین المللی نیز نمایندگانی در اینجا دارند.

تاکسی:

انواع مختلفی از تاکسی شخصی، تاکسی‌های همگانی و مینی‌بوس در ترکیه وجود دارد. تعداد زیادی تاکسی در شهرها و شهرستان‌های ترکیه وجود دارد که بوسیله نوار شطرنجی زرد و مشکی متمایز شده‌اند. همه تاکسی‌ها یک تاکسی‌متر دارند که در ابتدای حرکت باید آن را روشن کنند. برای سفرهای طولانی‌تر کرایه باید از قبل توافق شود.

دلموش dolmuş یک تاکسی همگانی یا مینی‌بوس است که در مسیرهای خاصی وجود دارد. هر مسافر براساس مسیری که سوار می‌شود کرایه می‌دهد. کرایه‌ها توسط شهرداری وضع شده‌اند و ثابت هستند. دلموش dolmuş جابجایی مسافر از شهرهای بزرگ به حومه و همینطور فرودگاه‌ها و شهرهای مجاور را نیز انجام می‌دهد و یک وسیله کاربردی برای حمل و نقل و ارزان‌تر از تاکسی است. براساس تقاضا تاکسی‌ها ممکن است به دلموش dolmuş تبدیل شوند و یا بالعکس.

دوچرخه:

دوچرخه سواری در تمام مناطق ترکیه امکان‌پذیر است اما به دوچرخه‌سواران توصیه می‌شود که حتما از قبل خودشان را برای گرما آماده کنند و البته دوچرخه‌شان نیز باید در وضعیت مناسبی باشد چون جاده‌های ناهموار زیادی بخصوص در مناطق روستایی در ترکیه وجود دارد. دوچرخه سواری در شهرهای بزرگ نسبتا غیرعادی محسوب می‌شود و فقط توسط افراد بی‌باک و شجاع انجام می‌گیرد. زمانی که در خیابان‌ها ترافیک سنگین وجود دارد بسیار مراقب باید بود چون راننده‌ها جایی برای عبور دوچرخه‌سواران نمی‌گذارند.

اتوبوس‌های بین شهری:

یک شبکه اتوبوسرانی گسترده در سراسر ترکیه وجود دارد که مراکز بزرگ شهری را به روستاهای کوچک متصل می‌کند. اگر شما مایل باشید که سفرهای زمینی طولانی داشته باشید این وسیله بسیار ارزان‌تر از پروازهای داخلی است.

قوانین:

حداقل سن رانندگی 18 سال می‌باشد و بستن کمربند ایمنی برای صندلی‌های جلو اجباری است. کودکان زیر 12 سال نباید جلو بنشینند. حداکثر سرعت در آزادراه‌ها 120 کیلومتر، بزرگراه‌ها 90 کیلومتر و در مناطق شهری 50 کیلومتر است.

مدارک:

انجمن گردشگری و اتومبیل ترکیه به رانندگان خارجی بیمه و مشاوره‌های لازم را ارائه می‌دهد.

گواهینامه رانندگی بین المللی یا مجوز اعتباری عکس‌دار photo-ID licence ضروری است. بیمه بین المللی گرین کارت، امضاشده برای کل خاک ترکیه ( یا بیمه شخص ثالث ترکی که از یک اداره پست مرزی گرفته شده باشد) و اسناد مالکیت خودرو نیز نیاز است. گذرنامه عبور خودرو carnet de passage برای کسانی که می‌خواهند در ادامه سفرشان به خاورمیانه هم بروند، لازم است.

شما می‌توانید برای حداکثر 6 ماه در یک سال اتومبیل وارد ترکیه کنید. برای مدت زمان بیشتر، لازم است که حتما درخواست خودتان را به وزارت دارایی و گمرک یا انجمن گردشگری و اتومبیل ترکیه ارائه دهید.

سفر به اطراف شهرها و شهرستانها:

شبکه اتوبوسرانی گسترده در استانبول Istanbul، آنکارا Ankara و ازمیر Izmir وجود دارد. همچنین اتوبوس در شهرهای بزرگ دیگر نیز هست. این اتوبوس‌ها بطور کلی قابل اعتماد، مدرن هستند و نحوه استفاده آسانی دارند. بلیط‌ها از قبل در کیوسک‌ها و باجه‌های قانونی فروخته می‌شود. همچنین می‌توانید در قبال پرداخت پول ژتون ( کوتن ) بخرید. روش دیگر، استفاده از استانبول‌کارت Istanbulkart هوشمند است که می‌توانید با آن مبلغ اتوبوس، تراموا، مترو و کشتی را پرداخت کنید. این کارت‌ها جایگزین کارت‌های قدیمی Akbil cards هستند و آنها را می توان از دستگاه‌های فروش اتوماتیک یا غرفه‌هایی که در نزدیکی ایستگاه‌ها است خریداری کرد.

آنکارا دارای یک سیستم مترو چهار خطه است. مترو استانبول بسیار گسترده‌تر است اما بطور عمده مناطق مرکزی شهر را پوشش می‌دهد. تونل مارمارای Marmaray tunnel یک راه‌آهن زیرزمینی در زیر تنگه بسفر است که قسمت اروپایی استانبول را در عرض 8 دقیقه به قسمت آسیایی آن متصل می‌کند.

 

خطوط ریلی ترکیه

بسیاری از قطارها در راه‌آهن ترکیه جای مناسب برای خواب و همینطور رستوران نیز دارند. بعضی از آنها سیستم تهویه هوا دارند. کرایه‌ها به نسبت پایین است اما قطارهای سریع السیر گران‌تر هستند. دانشجوها( با ارائه کارت دانشجویی ترکیه ای)، گروه‌ها، کسانی که بلیط رفت و برگشت می‌خرند و افراد بالاتر از 60 سال می‌توانند از تخفیف استفاده کنند. بلیط کودکان زیر 7 سال نیز رایگان است. شما می‌توانید از باجه‌های فروش بلیط در ایستگاه‌ها یا دفاتر نمایندگی آنها بلیط تهیه کنید. سفر از استانبول به آنکارا 4 ساعت زمان می‌برد.

پاسپورت قطار:

قطار تور کارت Train Tour Card: با این کارت می‌توانید 30 روز بطور نامحدود بوسیله شبکه راه آهن ترکیه سفر کنید. با استفاده از این تور کارت‌ها می‌توانید از قطارهای سریع السیر، اکسپرس و قطارهای با صندلی تخت خواب‌شو استفاده کنید. اعتبار کارت از اولین روز استفاده شروع می‌شود.

پاسپورت InterRail One-Country: این پاسپورت برای سفرهای سه، چهار، شش یا هشت روزه در یک ماه به ترکیه است. سفر به کشور محل اقامت هر فرد با این پاسپورت ممکن نیست. مسافران زیر 26 سال مشمول تخفیف می‌شوند. کودکان زیر 12 سال در صورتی که به همراه یک فرد بالغ با پاسپورت افراد بزرگسال باشند رایگان می توانند سفر کنند. هزینه اضافی بابت برخی خدمات در قطارهای سریع السیر و قطارهای با صندلی تخت خواب‌شو دریافت می‌شود.

پاسپورت Eurail Turkey : برای مسافرت سه، چهار، پنج یا هشت روزه در یک ماه به ترکیه می‌باشد. برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا نیز قابل تهیه است.

 

سفرهای دریایی ترکیه

کشتی بطور مکرر از تنگه داردانل Dardenelles در گالیپولی Gallipoli، از چاناق قلعه Çanakkale به عجیابات Eceabat و از گلیبولو Gelibolu به لاپسکی Lapseki عبور می‌کند. کشتی‌های سریع استانبول نیز به عنوان اتوبوس‌های دریایی از بستانچی Bostanci، کارتال Kartal و یالُوا Yalova به ینیکاپی Yenikapi، یالُوا  Yalova و باندیرما Bandirma در حرکت هستند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گشت و گذار در ترکیه چیست؟

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵