غذاهای ترکیه

غذاهای ترکی ترکیبی از آشپزی سنتی مردم عشایر آسیای مرکزی در گذشته با تاثیر گرفتن از فرهنگ خاورمیانه و غذاهای مدیترانه ای است. یکی از بحث‌های داغی که بین دوستداران میراث فرهنگی ترکیه و یونان وجود دارد این است که بدانند اصالت این غذاها که متاثر از دو فرهنگ است، دقیقا برای کدام کشور است، ترکیه یا یونان؟

جدای از این بحث، غذاهای ترکی بسیار عالی هستند و تنوعشان بسیار زیادتر از کباب معروفی است که می‌شناسیم.

گوشت در رژیم غذایی مردم ترکیه بسیار بکار برده می‌شود. گوشت بره به مقدار زیاد در کنار استفاده از ادویه جات معطر مصرف زیادی در غذاهای ترکی دارد؛ هرچند که استفاده از ادویه جات به اندازه هندی ها نیست. البته گیاهخواران نیز به راحتی می‌توانند غذاهای موردنظر خود را پیدا کنند و از انواع سس‌ها و دیپ‌ها به عنوان چاشنی استفاده کنند. در هر منویی غذاهای گیاهی یافت می‌شود و اصلا بعید نیست که به عنوان غذاهای اصلی آنها را ببینید. دلمه ( پرشده از سبزیجات) از غذاهای محبوب گیاهخواران است.

مهمانان رستوران‌ها درصورتی که نام و ترکیب غذایی را ندانند می توانند به آشپزخانه بروند و قابلمه غذاها را ببینند و از میان آنها هرآنچیزی که می‌خواهند را انتخاب کنند. طیف گسترده ای از غذاهای بین المللی نیز در شهرهای بزرگ ترکیه طبخ و سرو می‌شود، همچین در سواحل نیز غذاهای استاندارد آلمانی و انگلیسی سرو می‌شود.

غذاهای مخصوص ترکیه:

کوفته (سوسیس های تند و ادویه دار که از گوشت بره درست شده اند و به شکل گرد و کوفته مانند در آمده اند)

شیشلیک ( تکه‌های گوشت که به سیخ کشیده و کباب شده اند)

پیده ( یک نوع پیتزای ترکیه ای که روی آن از تخم مرغ و پنیر تشکیل شده است)

دلمه ( برگ مو و سبزیجات که با دانه ها و حبوبات پر شده است)

لوکوم ( راحت الحلقوم در اصل از خرما، عسل، گل رز، یاس و صمغ عربی درست شده است که به عنوان یک شیرینی بعد از قهوه صرف می شود)

آنچه باید بدانید:

ترکیه یک دولت سکولار است و الکل نیز بطور گسترده مصرف می‌شود. البته در طول ماه مبارک رمضان جهت احترام به بازدیدکنندگان از مصرف آن در مکان‌های عمومی جلوگیری می‌شود. برخی رستوران‌های محلی الکل سرو نمی‌کنند. شراب و نوشیدنی‌های الکلی مشمول مالیات سنگین می‌شوند و در مقایسه با آبجو محلی که مالیات کمتری دارد، گران هستند.

انعام دادن:

هزینه حق سرویس در فاکتور رستوران‌ها و هتل‌ها محاسبه می‌شود. البته این مرسوم است که انعام کوچکی (10 تا 15% ) به آرایشگر، کارکنان حمام ترکی و یا پیشخدمت‌ها در موسسات کوچک می دهند. در کافه‌ها و رستوران‌های گران‌قیمت نیز انعام کمی برای قدردانی می‌دهند. وقتی از تاکسی استفاده می‌کنید باید کرایه را رو به بالا رُند و پرداخت کنید.

نوشیدنی‌های محلی:

راکی ( این نوشیدنی الکلی از گیاه انیسون ساخته شده و وقتی با آب مخلوط می‌شود بسیار شبیه شیر می شود. راکی یک نوشیدنی برای مراسم های تشریفاتی است و بطور سنتی با انواع مزه ها سرو می شود)

دوغ ( یک نوشیدنی تازه درست شده از ماست)

چای ( معمولا به شکل سیاه و غلیظ و در استکان‌های کوچک کمرباریک سرو می شود)

قهوه ترک غلیظ و سیاه ( که بطور سنتی بر روی ذغال داغ و با طعم شیرین سرو می‌شود)

آبجوی ترکی و شراب سفید و قرمز.

سن مجاز مصرف نوشیدنی‌ها: 18 سال


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره غذاهای ترکیه چیست؟

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵