آب و هوای ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه

ترکیه یک کشور بزرگ است و آب و هوای آن از منطقه ای به منطقه دیگر و از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. برای گذراندن تعطیلات در استانبول و بازدید از مهمترین آثار باستانی و جاذبه‌های مربوط به قرون وسطا و همینطور قدم زدن در شهرهای این کشور، بهترین زمان فصل بهار ( ماه آپریل و می ) و فصل پاییز ( ماه اکتبر و اوایل نوامبر ) می‌باشد که روزها درعین گرم و آفتابی بودن داغ و سوزاننده نیستند. اگرچه که ممکن است روزهای بارانی و ابری هم در این میان وجود داشته باشد اما بهترین زمان برای گذراندن تعطیلات و آفتاب گرفتن در سواحل دریای اژه یا مدیترانه از ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است. مناطق ساحلی از ماه ژوئن تا انتهای آگوست بسیار شلوغ است.

بهترین زمان بازدید از مناطق مخصوص اسکی مانند Uludag در نزدیکی Bursa و Palandoken در نزدیکی Erzurum بین ماه‌های دسامبر و آپریل است. دمای هوا در استانبول و اطراف آن از زیر نقطه انجماد در وسط زمستان تا بالاتر از 40 درجه سانتیگراد ( 104 درجه فارنهایت) در تابستان متغیر است. سواحل دریای اژه و مدیترانه با دمایی حدود 45 درجه سانتیگراد تابستان‌های داغی را تجربه می‌کنند اما در اواسط زمستان دما به منفی 5 درجه سانتیگراد نیز کاهش پیدا می کند.

مناطق کوهستانی شرقی ترکیه همیشه آب و هوای افراطی دارند بطوریکه در زمستان در پایین ترین دمای خود به منفی 43 درجه و در بالاترین دما به 38 درجه سانتیگراد می‌رسند. آب و هوای آناتولی مرکزی هم همیشه در حداکثر مقدار خود است درتابستان 40 درجه سانتیگراد و در زمستان منفی 25 درجه سانتیگراد. سازمان هواشناسی ترکیه وضعیت آب و هوای هر روز را در مناطق مختلف ترکیه به صورت آنلاین پیش‌بینی می‌کند.

لباس مورد نیاز در ترکیه

بسته به اینکه شما در کجا خواهید بود لباس مناسب نیز تعریف متفاوتی پیدا خواهد کرد. اگر در تابستان به ترکیه سفر می‌کنید یک لباس نخی نازک به همراه کلاه لبه دار بپوشید، در بعضی از شهرهای ترکیه در این روزها درجه حرارت بسیار داغ می‌شود. در زمستان لباس‌های ضخیم و ضدآب بپوشید. کفش و تجهیزات مناسب برای کسانیکه می‌خواهند در مناطق کوهستانی کوهپیمایی کنند نیز لازم است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه با دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان در شمال شرق، ایران در شرق، عراق در جنوب شرقی، سوریه و دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب و یونان و بلغارستان در شمال غرب هم مرز است. آسیای صغیر ( آناتولی) نام شبه جزیره ای است که پل ارتباطی میان آسیا و اروپا است. این محدوده که 97 درصد از کشور ترکیه را به خود اختصاص داده و بسیار بزرگ است، از شرق به غرب به طولkm  1650 (1025 مایل) و از شمال تا جنوب به طولkm 650 (400 مایل) گسترده شده است. بزرگترین شهر ترکیه آنکارا است که در دشت‌های مرکزی آناتولی واقع شده است. 3% دیگر کشور ترکیه بخش اروپایی آن است که هم مرز با بلغارستان و یونان است و بوسیله تنگه بسفر که میان دریای سیاه و دریای اژه قرار گرفته، از آناتولی جدا شده است. باوجود مساحت کوچک این ناحیه 10% جمعیت کشور اینجا زندگی می‌کنند که بیشترشان در استانبول هستند.

فلات مرکزی اناتولی در یک منطقه وسیع کوهستانی واقع شده است به طوریکه دو رشته کوه از شرق به غرب، کوه‌های دریای سیاه در شمال و کوه توروس در جنوب آن، قرار گرفته اند. اینجا جایی‌ست که دو رود باستانی دجله و فرات بالا می‌آیند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آب و هوای ترکیه چیست؟

نظر مردم درباره آب و هوای ترکیه

  • خیلی خوب بود
    فاطمه | ۲ اسفند ساعت ۲۸ : ۱۱

    جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵