آب و هوای ترکیه

بهترین زمان سفر به ترکیه

ترکیه یک کشور بزرگ است و آب و هوای آن از منطقه ای به منطقه دیگر و از فصلی به فصل دیگر متفاوت است. برای گذراندن تعطیلات در استانبول و بازدید از مهمترین آثار باستانی و جاذبه‌های مربوط به قرون وسطا و همینطور قدم زدن در شهرهای این کشور، بهترین زمان فصل بهار ( ماه آپریل و می ) و فصل پاییز ( ماه اکتبر و اوایل نوامبر ) می‌باشد که روزها درعین گرم و آفتابی بودن داغ و سوزاننده نیستند. اگرچه که ممکن است روزهای بارانی و ابری هم در این میان وجود داشته باشد اما بهترین زمان برای گذراندن تعطیلات و آفتاب گرفتن در سواحل دریای اژه یا مدیترانه از ماه ژوئن تا پایان سپتامبر است. مناطق ساحلی از ماه ژوئن تا انتهای آگوست بسیار شلوغ است.

بهترین زمان بازدید از مناطق مخصوص اسکی مانند Uludag در نزدیکی Bursa و Palandoken در نزدیکی Erzurum بین ماه‌های دسامبر و آپریل است. دمای هوا در استانبول و اطراف آن از زیر نقطه انجماد در وسط زمستان تا بالاتر از 40 درجه سانتیگراد ( 104 درجه فارنهایت) در تابستان متغیر است. سواحل دریای اژه و مدیترانه با دمایی حدود 45 درجه سانتیگراد تابستان‌های داغی را تجربه می‌کنند اما در اواسط زمستان دما به منفی 5 درجه سانتیگراد نیز کاهش پیدا می کند.

مناطق کوهستانی شرقی ترکیه همیشه آب و هوای افراطی دارند بطوریکه در زمستان در پایین ترین دمای خود به منفی 43 درجه و در بالاترین دما به 38 درجه سانتیگراد می‌رسند. آب و هوای آناتولی مرکزی هم همیشه در حداکثر مقدار خود است درتابستان 40 درجه سانتیگراد و در زمستان منفی 25 درجه سانتیگراد. سازمان هواشناسی ترکیه وضعیت آب و هوای هر روز را در مناطق مختلف ترکیه به صورت آنلاین پیش‌بینی می‌کند.

لباس مورد نیاز در ترکیه

بسته به اینکه شما در کجا خواهید بود لباس مناسب نیز تعریف متفاوتی پیدا خواهد کرد. اگر در تابستان به ترکیه سفر می‌کنید یک لباس نخی نازک به همراه کلاه لبه دار بپوشید، در بعضی از شهرهای ترکیه در این روزها درجه حرارت بسیار داغ می‌شود. در زمستان لباس‌های ضخیم و ضدآب بپوشید. کفش و تجهیزات مناسب برای کسانیکه می‌خواهند در مناطق کوهستانی کوهپیمایی کنند نیز لازم است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه با دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان در شمال شرق، ایران در شرق، عراق در جنوب شرقی، سوریه و دریای مدیترانه در جنوب، دریای اژه در غرب و یونان و بلغارستان در شمال غرب هم مرز است. آسیای صغیر ( آناتولی) نام شبه جزیره ای است که پل ارتباطی میان آسیا و اروپا است. این محدوده که 97 درصد از کشور ترکیه را به خود اختصاص داده و بسیار بزرگ است، از شرق به غرب به طولkm  1650 (1025 مایل) و از شمال تا جنوب به طولkm 650 (400 مایل) گسترده شده است. بزرگترین شهر ترکیه آنکارا است که در دشت‌های مرکزی آناتولی واقع شده است. 3% دیگر کشور ترکیه بخش اروپایی آن است که هم مرز با بلغارستان و یونان است و بوسیله تنگه بسفر که میان دریای سیاه و دریای اژه قرار گرفته، از آناتولی جدا شده است. باوجود مساحت کوچک این ناحیه 10% جمعیت کشور اینجا زندگی می‌کنند که بیشترشان در استانبول هستند.

فلات مرکزی اناتولی در یک منطقه وسیع کوهستانی واقع شده است به طوریکه دو رشته کوه از شرق به غرب، کوه‌های دریای سیاه در شمال و کوه توروس در جنوب آن، قرار گرفته اند. اینجا جایی‌ست که دو رود باستانی دجله و فرات بالا می‌آیند.


نظر شما چیست؟

 • خیلی خوب بود
  فاطمه | ۲ اسفند ساعت ۲۸ : ۱۱

  جاذبه های طبیعی ترکیه

  منطقه و کوه چیمرا

  منطقه و کوه چیمرا سنگی است بسیار بزرگ و سفید که از داخل آن به طور طبیعی آتش بیرون می آید که در شب بسیار زیبا و دوست داشتنی می شود.

  چشمه های آهکی آنتالیا

  آبی که از چشمه های آهکی آنتالیا به بیرون می جوشد با خودش آهک را نیز از اعماق به سطح زمین می‌آورد .این آهک های ته نشین شده منظره ی زیبایی را به وجود آورده اند.

  غار کارائین

  فضای غار کارائین جذاب است. داخل غار احساس خنکی می‌کنید انگار که سپیده صبح است.دمای هوا در غار در اوج گرمای تابستان و سوز سرمای زمستان معتدل باقی می‌ماند.

  غار کوکین ماگراسی

  غار کوکین ماگراسی Kocain Mağarası یکی از بزرگترین غارهای ترکیه محسوب می‌شود.در برخی از نقاط غار استالاگمیت‌هایی که 20 متر درازا دارند نیز وجود دارد.

  کاخ ابراهیم پاشا

  برای آشنایی با جاذبه های تاریخی استانبول از جمله کاخ ابراهیم پاشا کلیک کنید

  ساحل چیرالی آنتالیا

  معرفی ساحل چیرالی آنتالیا- طبیعیت زیبای ساحل چیرالی آنتالیا- تفریحات ساحل چیرالی آنتالیا- چگونه به ساحل چیرالی برویم؟- آدرس ساحل چیرالی- عکسهای ساحل چیرالی

  ساحل لارا آنتالیا

  معرفی ساحل لارا آنتالیا- امکانات ساحل لارا آنتالیا- تفریحات ساحل لارا آنتالیا- ورزشهای آبی در ساحل لارا- آدرس ساحل لارا- چگونه به ساحل لارا آنتالیا برویم؟

  ساحل کلوئپاترا آنتالیا

  معرفی ساحل کلوئپاترا آنتالیا- تفریحات ساحل کلوئپاترا آنتالیا- جاذبه های ساحل کلوئپاترا آنتالیا- امکانات ساحل کلوئپاترا- آدرس و طریقه رفتن به ساحل کلوئپاترا

  ساحل آدراسان آنتالیا

  معرفی ساحل آدراسان آنتالیا- رستورانها و بارهای ساحل آدراسان آنتالیا- ویژگی های خاص ساحل آدراسان آنتالیا- تفریحات ساحل آدراسان آنتالیا

  ساحل فاسلیس آنتالیا

  معرفی ساحل فاسلیس آنتالیا- ویژگیهای ساحل فاسلیس آنتالیا- امکانات ساحل فاسلیس آنتالیا- رفت و آمد به ساحل فاسلیس آنتالیا- آدرس ساحل فاسلیس بر نقشه

  ساحل مارمارا آنتالیا

  معرفی ساحل مارمارا آنتالیا- امکانات ساحل مارمارا آنتالیا- ساحل خصوصی مارمارا- از نزدیک ترین سواحل آنتالیا به مرکز شهر- آدرس ساحل مارمارا آنتالیا

  جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

  اطلاعات کشور ترکیه

  پرچم ترکیه
  پایتخت ترکیه
  نام انگلیسی ترکیه
  Turkey
  مساحت ترکیه
  783,562 کیلومتر مربع
  جمعیت ترکیه
  77,695,904 نفر
  کد تلفن ترکیه
  • 0090
  واحد پول ترکیه
  • لیره ترکیه   (TRY)
  زبان رایج در ترکیه
  • ترکی

  جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵