قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا , قبرس

قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا

قلعه گیرنه در ورودی بندر معروف شهر گیرنه یا کایرنیا قرار دارد و در طول تاریخ از این بندر محافظت و نگهبانی کرده است. قلعه گیرنه جزو جاذبه های گردشگری مهم قبرس شمالی است و کاملا ارزش دیدن را دارد، این قلعه به شکل خوبی محافظت شده و امروزه به طور کامل در دسترس عموم قرار دارد.

قلعه گیرنه یک سازه مستطیلی بزرگ است که شامل یک آب انبار، سیاه چال، یک کلیسای کوچک و دو موزه کوچک است، اگرچه شاید قشنگ ترین قسمت آن قدم زدن در امتداد باروهای بلند قلعه باشد. با بازدید از قلعه گیرنه به صورت فشرده با تاریخ قبرس آشنا خواهید شد و از مناظر زیبای قلعه و بندر گیرنه نیز لذت خواهید برد.

مهمترین بخش های قلعه گیرنه عبارتند از کلیسای بیزانسی سنت جورج، سیاه‌چال‌های دوره لوزینیان، برج‌های ونیزی، برج و تالار بزرگ لوزینیان، موزه باستان‌شناسی گیرنه، اسکان نوسنگی موزه روستای وریسی، مقبره روستای آکدنیز، و موزه کشتی‌های غرق شده گیرنه.

سابقه تاریخی قلعه گیرنه

اولین اشاره تاریخی به قلعه گیرنه در سال 1191 میلادی اتفاق می‌افتد، زمانی که ریچارد اول پادشاه انگلستان در راه جنگ صلیبی سوم با شکست اسحاق کومننوس، فرماندار محلی تازه‌کار که خود را امپراتور اعلام کرده بود، آن را تسخیر کرد.

در دوره بیزانس 4 برج که توسط دیوارهای قطور به هم متصل شده بود در قلعه گیرنه ساخته شد. در دوره لوزینیان ها این برج ها تقویت شدند. اما آنچه که امروز به عنوان برجهای قلعه گیرنه می بینیم بیشتر مربوط به دوران حکومت ونیزی ها بر قبرس است که به سال 1849 میلادی برمی گردد.

ونیزی ها نگران احتمال تهاجم امپراتوری عثمانی به قبرس بودند که به سرعت در حال گسترش بود. در حالی که قلمرو عثمانی ها فاصله کمی با قبرس داشت و عثمانی ها هر سال قوی تر می شدند ، ونیزی ها نیز در فکر افزودن به استحکامات قبرس بودند.

دیوارهای قلعه گیرنه برای شکست حملات توپخانه و مقاومت در برابر هرگونه محاصره بزرگ، ضخیم و تقویت شد. ونیزی ها پل متحرک اصلی در ورودی قلعه را با دروازه محافظت شده ای که هنوز هم وجود دارد جایگزین کردند. آنها همچنین کلیسای بیزانسی قرن دوازدهم سنت جورج را با خیال راحت در داخل حصار و دیوارها قلعه نگه داشتند. هنگامی که حمله عثمانی سرانجام در سال 1571 رخ داد، ونیزی ها به راحتی شکست خوردند.

استحکامات و بقایای قسمت جنوبی حیاط قلعه گیرنه مربوط به دوره بیزانسی است، در حالی که تخت های سلطنتی و پنجره های بزرگ و قوسی شکل معبد کوچک لاتین به دوره لوزینینان باز می گردد. این قلعه همچنین دارای اتاق ها و برج های مختلف و همچنین یک حیاط اصلی است.

موزه کشتی های غرق شده در قلعه گیرنه

موزه کشتی های غرق شده که در قلعه گیرنه قرار دارد یکی از مهمترین موزه های دریای جهان است. این موزه منحصر به فرد در کنار قلعه گیرنه، بقایای قدیمی ترین کشتی شکسته کشف شده از آب های قبرس در دریای مدیترانه را در خود جای داده است.

لاشه یک کشتی تجاری یونانی قرن چهارم، اولین بار به طور تصادفی توسط یک غواص در طی طوفانی در سال 1965 کشف شد و گروهی از دانشمندان دانشگاه اکسفورد و پنسیلوانیا را جهت تحقیق و اکتشافات بیشتر به منطقه کشاند. سرانجام در سال 1967 این کشتی به ساحل آورده شد.

این کشتی در زمان حیات اسکندر مقدونی و جانشینان او در دریای مدیترانه حرکت می کرد. شواهد نشان می دهد که او در حدود سال 300 قبل از میلاد توسط دریاهای مواج گرفته شده است، زمانی که نسبتاً مسن بود، و بسیاری معتقد بودند که دزدان دریایی نیز شاید نقشی در غرق شدن کشتی ایفا کرده باشند - باستان شناسان نقاط نیزه ای را پیدا کردند که در داخل بدنه کشتی گیر کرده بود که این مسئله فرضیه حمله به کشتی قبل از غرق شدن را تقویت می کند.

اشیای به نمایش درآمده در قلعه گیرنه اشیایی هستند که از آخرین سفر این کشتی که حدودا مربوط به 2300 سال پیش می شود به دست آمده است. محموله کشتی 15 متری با پوسته چوبی (کاج حلب) شامل آمفورا، بادام، غلات، شراب و سنگ آسیاب از جزایر یونانی ساموس، رودس و کوس بود. خدمه آن به احتمال زیاد در امتداد سواحل آناتولی و تا جزایر دودکانیز در یونان تجارت می کردند.

 

ساعت و هزینه بازدید از قلعه گیرنه

هزینه ورودی برای هر نفر 20 لیر ترکیه (TL) می باشد. لطفاً توجه داشته باشید که این جزئیات ممکن است تغییر کند، بنابراین توصیه می شود قبل از بازدید آخرین اطلاعات را بررسی کنید.

چگونه به قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا برویم؟

برای رفتن به قلعه گیرنه بهتر است از ماشین یا تاکسی استفاده کنید چون حمل و نقل عمومی در قبرس شمالی زیاد قوی نیست. چنانچه در قبرس شمالی ماشین اجاره کرده باشید با استفاده از نرم افزارهای مسیریاب به راحتی می توانید به قله گیرنه برسید.

آدرس قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا

88RC+JQG, Girne 99300 گیرنه, قبرس

ساعت کار قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا

ساعات بازدید از قلعه گیرنه بسته به فصل متفاوت است. در تابستان، این قلعه از ساعت 09:00 تا 14:00 و از ساعت 17:00 تا 19:00 باز است. در زمستان، این قلعه از ساعت 09:00 تا 13:00 و از ساعت 14:00 تا 16:45 باز است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره قلعه گیرنه یا قلعه کایرنیا چیست؟

جهت رزرو هتل در گیرنه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵