راهنمای سفر به گرجستان

رزرو هتل در گرجستان

درباره گرجستان

راهنمای سفر به گرجستان


درباره گرجستان


 


باید بگوییم به آسانی با یکبار سفر به گرجستان به این کشور علاقه‌مند خواهید شد. پیشتر ها این کشور جایی مناسب برای گذران تعطیلات افراد مهم از اتحادیه جماهیر شوروی بوده است اما هم اکنون به عنوان یک مقصد گردشگری برای تمامی افراد است.


این کشور در تقاطع تاریخی اروپا، آسیا، روسیه و خاورمیانه است به این معنی که از این 4 مورد تاثیر میگیرد و البته تاثیرات فراوانی نیز بر آنها می‌گذارد. از صومعه‌های ایجاد شده در دل کوه‌ها تا باغ‌های انگور دره های پست، از مواد غذایی ترکیه تا مهمان‌نوازی به سبک گرجستانی از مهمانان خارجی، همه و همه باعث شده‌اند این کشور در سرزمین قفقاز سرآمد شود.


پایتخت این کشور یعنی شهر زیبای تفلیس، در امتداد سواحل رودخانه Mktvari است که بافت تاریخی خود را در کنار مدرنیته حفظ کرده است. کلیساهای قدیمی و حمام های سنتی روایتگر تاریخ این شهر در کنار ساختمان‌ها و برج‌های امروزی هستند. مجسمه "کارتلیس دِدا" به معنی مادر کارتلیس-مادر گرجستان- برفراز تپه‌های تفلیس ساخته شده است که در یکی از دستانش شمشیر به نشانه تهدید و دور کردن دشمن و در دست دیگرش کاسه ای شراب به نشانه مهمان نوازی و استقبال از مهمانان است.


همه اینها نشاندهنده آن است که اتفاقات زیادی در تاریخ این کشور به وقوع پیوسته است و مردم آن در طول دوران‌های مختلف نابسامانی‌های زیادی را دیده اند. البته نباید فراموش کرد که گردشگران و بازدیدکنندگان از گرجستان، بیشتر به دنبال جاذبه‌های طبیعی و مناظر بکر آن هستند. جالب آن است که گرجستان ادعا می‌کند زادگاه شراب نیز است، چرا که کشت انگور در این کشور سابقه 6000ساله دارد.


قسمت‌های دیگر از گرجستان همانند مناطق مرتفع سوانتی، ساحل زیبا و آرامش بخش دریای سیاه در باتومی، مسیرهای پیاده‌روی، اسب‌رانی در توشتی و بافت بسیار قدیمی و تاریخی شهر دوم گرجستان یعنی کوتاییسی بسیار زیبا هستند و از نقاط برجسته این کشور محسوب می‌شوند. الفبای گرجی، به قلاب‌های ماهی‌گیری پیچ خورده تشبیه شده است که در موارد بسیاری مانند پلاکاردهای خیابان‌ها و نوشته‌های بر روی مینی بوس‌های در حال حرکت دیده می‌شود و باعث کنجکاوی و ورود گردشگران به این کشور می شود.


کشور گرجستان یک مقصد بسیار زیبا برای گردشگری است. زیبایی این کشور در کنار مهمان نوازی بی حد و حصر مردمانِ آن با گردشگران، در دنیا زبانزد است. 

بهترین راه سفر به گرجستان

سفر در داخل و حومه گرجستان


هوایی:


خط هواپیمایی گرجستان مسیرهوایی تفلیس تا باتومی و بالعکس را پوشش می‌دهد.


جاده:


شرایط نابسامان جاده‌ها و ضعف در رانندگی هر دو به معنی نداشتن راحتی در رانندگی در گرجستان است. تعدادی بزرگراه نیز وجود دارد که شرایط آنها نیز خوب گزارش نمی‌شود. همچنین باقی بزرگراه ها با کمبود آسفالت مواجه هستند. در صورتی که می‌خواهید در این کشور رانندگی کنید، بدون داشتن اطلاعات تخصصی محلی تهیه بنزین و به طورکلی سوخت بسیار سخت است و بهتر است در تفلیس باک ماشینتان را پر از بنزین کنید تا در حین حرکت از تفلیس به باقی شهرهای گرجستان دچار مشکل نشوید.


نقشه جاده ها و همچنین علائم راهنمایی و رانندگی در جاده‌ها تا حدود بسیار زیادی وجود ندارد.


جهت رانندگی: از سمت راست


اتوبوس‌های برون شهری:


وضعیت این اتوبوس‌ها نیز در شرایط مناسب نیست. جداول زمانبندی شده حرکت اتوبوس‌ها به صورت مرتب تغییر می‌کند و نمیتوان به ساعت‌های درج شده و روزهای حرکت، اعتماد کرد. Mashrutkas به صورت مینی بوس برون شهری است که به بسیاری از مقاصد اصلی و با رعایت نکات ابتدایی وضعیت خدمت رسانی بهتری نسبت به باقی اتوبوس‌ها دارد.


مقررات:


محدودیت سرعت در مناطق مسکونی 60 کیلومتر بر ساعت و 80 کیلومتر بر ساعت در جاهای دیگر است.


مدارک لازم:


برای دارندگان مجوز رانندگی در اروپا امکان رانندگی در گرجستان نیز وجود دارد، اما برای کرایه خودرو باید گواهینامه رانندگی بین المللی را داشته باشند.


گردش در داخل شهرهای گرجستان


سیستم حمل و نقل در تفلیس شامل اتوبوس، سیستم راه آهن زیرزمینی کوچک، تله کابین و تراموا می باشد. از تاکسی نیز می‌توانید در این شهر استفاده نمایید که بهتر است برای کرایه، با راننده مذاکره کنید چرا که به یکسری دلایل نامعلوم، نرخ کرایه برای گردشگران خارجی گرانتر است.


با در نظر گرفتن افزایش نرخ جرم و جنایت در گرجستان، گردشگران حتما اقدامات احتیاطی قبل از سوار شدن در ماشین‌ها را رعایت نمایند. به طور کلی بهتر است از تاکسی‌های قرمز رنگ که به صورت دربستی گردشگران را به مقصد می‌رسانند و از سوار کردن سایر افراد به ماشین خودداری می‌کنند استفاده کنند. ممکن است کمی ریسک داشته باشد که سوار ماشین‌هایی شوید که به جز راننده افراد دیگری نیز سوار شده باشند.


خطوط ریلی:


در مجموع گرجستان دارای 1600 کیلومتر مسیر ریلی است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت سیستم حمل و نقل ریلی به آدرس  www.railway.ge مراجعه نمایید.


به مسافران توصیه می شود اشیاء قیمتی خود را درون محفظه زیر صندلی و یا زیر تخت خود در قطار قرار دهند و مراقب آن باشند. همچنین توصیه می شود، درب کوپه را از داخل با دقت ببندند. رزرو جا برای تمامی قطارها ضروری است. دو نوع خدمت‌دهی در قطارها در گرجستان وجود دارد که درجه اولی نسبت به دومی، از صندلی‌های راحت‌تر برای استراحت برخوردار است. هزینه بلیط کودکان زیر 5 سال، رایگان است و کودکان بین 5تا 9 سال نیز به صورت نیم‌بها محاسبه می‌شود. 

سفارتخانه های گرجستان

سفارت گرجستان در تهران

نام سفیر :   ایوسب چاخواشویلی

آدرس : پاسداران، گلستان دوم، شماره92

تلفن : 22764129

فکس : 22542692

جهت رزرو هتل در گرجستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

سوالات متداول درباره گرجستان

  • برای سفر به گرجستان نیازی به ویزا ندارید و همراه داشتن اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ پرواز کافیست.

  • تعدادی از مراکز خرید که در گرجستان می توانید بازدید کنید، عبارتند از:
  • تعدادی از مراکز تفریحی که در گرجستان می توانید بازدید کنید، عبارتند از:
  • تعدادی از جاذبه های طبیعی که در گرجستان می توانید بازدید کنید، عبارتند از:

مراکز خرید گرجستان

مراکز تفریحی گرجستان

جاذبه های طبیعی گرجستان