تجارت در گرجستان

کسب و کار و راه های ارتباط جمعی در گرجستان

کسب و کار:

ساعات کاری:

سازمان های دولتی از 10 صبح تا 6 بعد از ظهر مشغول به ارائه خدمات هستند. دفاتر بخش خصوصی در روزهای شنبه نیز معمولا باز هستند.

اقتصاد گرجستان:

کشور گرجستان در دهه گذشته با مشکلات اقتصادی قابل توجهی دست و پنجه نرم کرده است و به عنوان یکی از فقیرترین جمهوری های شوروی سابق شناخته شده است. عواملی همچون جنگ داخلی، بی ثباتی سیاسی، تورم بالا و به دنیال آن رکود در جامعه و اختلال در شبکه های تجاری عرضه و تقاضا باعث فلج شدن اقتصاد این کشور شده است.

اصلاحات ساختاری مهم، انتقال تقریبا تمامی شرکت های کوچک کسب و کار به بخش خصوصی و کاهش تاثیر موازی نقش دولت در اقتصاد در سال های گذشته سبب شده است که گرجستان کمی بهتر از قبل از نظر اقتصادی باشد. طبق گزارشات دریافت شده، با انجام این سری از اقدامات، رشد سالانه کشور بهتر از سالهای گذشته شده است و  نرخ تورم در حال کنترل و کاهش است. با این حال نرخ بیکاری همچنان بالاست و بالا بودن این نرخ، نشانه گستردگی فقر در این کشور است.

بخش صنعت کشاورزی، که حدود یک سوم از درامد کل کشور را تشکیل میدهد، پرورش میوه های مختلف، تنباکو، انواع دانه ها و چغندر قند را شامل می شود. دراین میان گوسفند و بز نیز به طور زیاد و گسترده در مزارع و جنگل ها پرورش داده می شود. سایر صنایع سنگین مثل تولید کشتی نیز در گرجستان انجام می پذیرد اما بیشتر صنایع در این کشور کارهای سبکتر و عمدتا مرتبط با فرایند تولید و پردازش مواد غذایی و تولید کود است. استخراج زغال سنگ و منگنز در سطح تجاری از معادن گرجستان صورت می پذیرد.

هدف اصلی دولت، کسب جایگاه با اهمیت بنادر پوتی و باتومی در منطقه است که از این طریق میزان حمل و نقل و صادرات به خصوص در زمینه حمل و نقل روغن و مشتقات آن و کالاهای مختلف افزایش می یابد. قسمتی از این پروژه که کشیده شدن خطوط لوله از شرق به غرب است در حال اجرا است که نفت و گاز از قسمت مرکزی اسیا به بندر مدیترانه ای ترکیه جیحان انتقال پیدا خواهد کرد.

اصلاحات بیشتر همانند خصوصی سازی صنایع مهم همچون انرژی نیز برنامه ریزی شده است که در بعضی موارد دولت با احتیاط و سرعت کمتری در حال اجرای برنامه های تدوین شده است.

در سال 1992 گرجستان عضو صندوق بین المللی پول شد و برای انجام اصلاحات، مبالغی از بانک جهانی و بانک اروپایی بازسازی و توسعه تحت عنوان "کشوری در حال ساخت" دریافت نمود.

صادرات اصلی:

آهن قراضه، ماشین آلات، مواد شیمیایی، مرکبات، چای و مشروب

واردات اصلی:

انرژی و سوخت، ماشین آلات و قطعات، تجهیزات حمل و نقل، دانه و سایر مواد غذایی و دارو

شرکای تجاری اصلی:

روسیه، انگلستان، ترکیه، دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آذربایجان، اوکراین و ارمنستان


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در گرجستان چیست؟

جهت رزرو هتل در گرجستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵