تاریخ، زبان و فرهنگ گرجستان

 

تاریخ گرجستان

تاریخ گرجستان سراسر جنگ برای بقا در برابر همسایگان قدرتمندش بوده است که در میان این جنگ و خونریزی می‌توان دوره‌های کوتاهی از صلح را نیز در تاریخ گرجستان مشاهده کرد. قدرت و نفوذ گرجی‌ها در اواخر قرن 12 و اوایل قرن 13 در زمان ملکه تامار به اوج خود رسید و با حمله مغول‌ها در سال 1220 این عصر طلایی به پایان رسید.

در اواخر قرن هجدهم پادشاه ارکل دوم King Erekle II یک معاهده حیاتی با کاترین کبیر روسیه امضا کرد، اما این تبار همایونی در سال 1801 توسط روسیه خلع شد و بعد از آن تمام مناطق گرجستان به امپراتوری روسیه ملحق شد.

گرجستان از سال 1918 تا زمان حمله ارتش سرخ در سال 1921 به استقلال کوتاهی رسید. طی سالهای 1930 تا 1940 پاکسازی کشور از دست جاسوسان و مخالفان استالین صورت گرفت که تعداد بسیار زیادی از مردم گرجستانی به دست استالین که خود نیز گرجستانی الاصل بود، کشته شدند. کشتار در سال های 1940 تا 1945 نیز ادامه پیدا می‌کند به گونه ای که طبق آمار بدست آمده میزان افراد کشته شده از 10% نیز تجاوز می‌کند. با این‌وجود هنوز هم بسیاری از گرجی‌ها به ستایش این فرزند ناخلف خود یعنی ژوزف استالین ادامه می‌دهند.

آشوب و تنش به‌طور پیوسته دامنگیر کشور گرجستان بوده است به طوری که در اواخر سال 1970 تا 1989 میزان تظاهرات و اعتراضات بیش از پیش افزایش پیدا می‌کند. مردم در تفلیس دست به تظاهرات گسترده ای می‌زنند که در پی آن نیروهای شوروی به مردم حمله می‌کنند و دست کم 20 نفر که عمدتا زن بودند کشته و بیش از 100 نفر زخمی می شوند. این حادثه در کنار سایر حوادث به وقوع پیوسته در تفلیس پایتخت گرجستان تیرِخلاصی به حضور شوروی در گرجستان بود.

طی یک رفراندوم که در ماه آوریل سال 1991 برگزار می‌شود اکثریت مردم میل به استقلال از جماهیر شوروی را اعلام می‌کنند و زویاد گامساخوردیا در ماه ششم به قدرت می‌رسد اما دولت نامنظم و نابسامان او بعد از چند ماه منحل می‌شود. در ماه مارس سال 1992 ادوارد شواردنادزه وزیر خارجه پیشین شوروی به ‌عنوان رئیس مجلس ملی منصوب می‌شود و بعد از دو دوره حضور در دستگاه میخائیل ساآکاشویل در سال 2004جانشین او می‌شود.

گرجستان بعد از خلاصی از اتحادیه جماهیر شوروی در دو دهه گذشته درگیر جنگ با مناطق تجزیه‌شده اوستیای جنوبی و آبخازیا می شود. در سال 1994 بعد از دو سال جنگ پراکنده، اوستیای جنوبی به تصرف گرجستان درمی‌آید اما در سال 2008 دوباره به دنبال ادعاهای جنگجویانه آتش جنگ به‌طور وسیعی برافروخته می‌شود و روسیه نیروهایش را برای دفاع از منطقه تجزیه‌شده به داخل گرجستان اعزام می‌کند درحالی‌که هم‌زمان نیروهایش به سمت منطقه آبخازیا نیز در حال حرکت بوده اند. از آن پس کشور روسیه، هر دو منطقه را به‌عنوان ایالت‌های مستقل به رسمیت می‌شناسد.

فرهنگ گرجستان

مذهب

مردم در گرجستان اکثریت مسیحی و پیرو کلیسای ارتودوکس هستند. همچنین ارتودوکس شرقی، مسلمان، یهودی و دیگر اقلیت‌های مذهبی نیز در گرجستان وجود دارد.

آداب اجتماعی

گرجی‌ها به خاطر شهرتشان به مهمان‌نوازی و خوش‌مشرب بودن به خود می‌بالند. مهمانان حاضر در رستوران احتمالاً با پیشنهاد یک نوشیدنی خنک توسط افراد کاملاً غریبه مواجه می‌شوند. سپس مهمانان دعوت خواهند شد تا لیوان‌هایشان را به‌سلامتی یکدیگر بهم بزنند و از این مهمانی لذت ببرند و مهمان نوازی مردم گرجستان را در کشور خودشان به افراد دیگر تعریف کنند. خیلی دور از انتظار نیست که گرجی ها شما را به مهمانی در منزلشان دعوت کنند. بهتر است در چنین مواقعی هدایایی چون گل، شکلات و الکل برای صاحب‌خانه به نشانه تشکر همراه ببرید. متاسفانه در گرجستان، استعمال دخانیات بسیار زیاد است.

پوشش مناسب برای ورود به کلیسا لازم است، پس پیش از رفتن به کلیساها دقت داشته باشید که از پوشیدن لباس‌های کوتاه خودداری نمایید، همچنین زنان باید پوششی برای سر خود برای ورود به کلیساها در گرجستان در نظر بگیرند.

گردشگران باید آگاه باشند که جرم و جنایت خیابانی در گرجستان نسبتا زیاد است. پس بهتر است در سفر به گرجستان کاملا هوشیار باشید و از قدم زدن و چرخیدن شب هنگام که احتمال سرقت و حمله وجود دارد، خودداری نمایید.

زبان گرجستان

زبان رسمی در گرجستان، گرجی است که تنها زبان در خانواده قفقاز است که در کتیبه های باستانی نوشته شده است و الفبای منحصر به فرد خود را داراست. علاوه بر زبان گرجی، مردم به زبان روسی، ارمنی، آذری، اوستیایی و ابخازی نیز صحبت می‌کنند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخ، زبان و فرهنگ گرجستان چیست؟

نظر مردم درباره تاریخ، زبان و فرهنگ گرجستان

  • شش سال است اینجا زندگی می کنم تا حالاجرم و جنایت خیابانی ندیدم .
    کورش عبداله زاذه | ۱۳ آذر ساعت ۱۴ : ۰۱

    جهت رزرو هتل در گرجستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵