غذاهای گرجستان

چه چیزهایی در گرجستان بخوریم و بیاشامیم؟

براساس افسانه‌های گرجستانی، همان زمان که خداوند در حال توزیع زمین میان مردم جهان بوده است و همگی در صف بوده اند، مردم گرجستان در پی خوردن و نوشیدن بودند و لذا صف دریافت زمین را از دست می‌دهند و هیچ زمینی برای آن‌ها کنار گذاشته نمی‌شود. اما مردم گرجستان خدا را به مهمانی دعوت می‌کنند و خداوند نیز برای تشکر از مردم گرجستان بهترین تکه‌ها از سرزمین‌هایی را که برای خودش نگه داشته بود را به مردم گرجستان می بخشد. به این ترتیب مردم گرجستان از این امر به خود می‌بالند. همچنین گرجی‌ها خودشان را از اجداد شوروی سابق می‌دانند و تا به امروز سعی کرده اند، تمامی سنت‌هایشان درباره غذا را حفظ کنند و این پاسداشت از سنت‌ها حتی خیلی بهتر از مردم روسیه نیز بوده است.

برای تهیه سوپ و یا سس لعاب دار و خوب، مردم گرجستان از گردو استفاده می‌کنند. سس مخصوص گرجستانی‌ها که انواع گیاهان، سیر، گردو و تخم مرغ در آن است نیز شهرت زیادی دارد. کافه‌ها، رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌های سنتی به مراتب بهتر از سایر جمهوری‌های شوروی در گذشته است و بسیاری از فروشگاه‌ها دارای میوه و سبزیجات محلی هستند. رستوران ها و کافه-بارهایی که مالکیت آنها خصوصی بود در زمان گورباچف رشد بسیار خوبی داشتند، ولی بعد از استقلال کشور دچار افت شدیدی شدند. اما در سال‌های اخیر، سعی در بهبود گذشته و حرکت رو به جلو دارند.

غذاهای مخصوص گرجستان:

همانطور که در سطر بالا توضیح داده شد، استفاده از گردو در سوپ و سس‌ها رایج است. همچنین در دسرها، شیرینی‌جات و آبنبات‌ها نظیر gozinaki و Churchkhela از آجیل مخصوصا گردو استفاده می‌شود. 

لُبیو ترکیبی از حبوبات به همراه یک ظرف سالاد گردو است.

ترشی بادمجان به همراه کتلت pkhali (مواد تشکیل دهنده این کتلت گیاهی است و از برگ اسفناج، بادمجان، کلم به همراه گردو و سایر ادویه ها تشکیل شده است.)

Khachapuri (لایه‌ای از نان به همراه پنیر ذوب شده)

Basturma ( گوشت، به همراه سبزیجات مختلف و ترشی)

بهتر است بدانید که:

بیش از 500 گونه انگور در گرجستان رشد و پرورش داده می‌شود که این عدد بیش از سایر کشورهاست. شراب قرمز و سفید نیز در داخل گرجستان بفروش می‌رسد.

انعام دادن:

هزینه سرویس در رستوران‌ها، کافه‌ها و یا تاکسی معمولا برروی صورتحساب لحاظ می شود و ارقام به سمت بالا گرد می‌شوند.

نوشیدنی محلی:

Kindzmareuli از میوه و شراب قرمز درست می‌شود. این نوشیدنی مورد علاقه استالین نیز بوده است.  Akhasheni و Teliani دو نوشیدنی محلی از شراب قرمز است که مزه ای میوه ای داشته است. مشروب سفید Tsinandali نیز محبوب است.

سن قانونی برای نوشیدن مشروبات الکلی :16 سال


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره غذاهای گرجستان چیست؟

جهت رزرو هتل در گرجستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵