توصیه های بهداشتی ترکیه

سیستم بهداشت و درمان ترکیه در حال اصلاح خود است و در طول چند دهه گذشته تا حد زیادی بهبود پیدا کرده است. در این کشور، دولت امکانات پزشکی در بیمارستان های عمومی را فراهم نموده است اما هزینه های پزشک برعهده بیماران است. با اینحال بخش خصوصی سلامت در ترکیه بسیار گسترده است و شامل بیمارستان‌های خصوصی اورژانس، جراحان، دندانپزشکان و متخصصان دیگر می‌شود. استاندارهای سلامت در کلینیک های پزشکی در داخل مراکز شهری مانند استانبول و آنکارا با استاندارهای اروپای غربی مطابقت می‌کند اما بدون داشتن بیمه درمانی ممکن است هزینه های گزاف برای فرد در پی داشته باشد. شماره تماس با اورژانس ترکیه 112 می باشد.

غذا و آشامیدنی:

آب آشامیدنی در ترکیه به وسیله کلر تصفیه می‌شود. اما توصیه می شود از آب بطری های آب معدنی برای مصارف نوشیدنی استفاده نمایید. اگر برروی منبع آبی در سطح شهر، پارک ها و ... کلمه "içilmez" به معنی "غیرقابل شرب" را دیدید حاکی از آنست که این آب برای نوشیدن مناسب نیست. اما در صورت دیدن کلمه های " içilir" یا "içme suyu" به معنی " قابل شرب" را دیدید، نشان از آن است که این آب تمیز و مناسب برای نوشیدن است. شیر به صورت پاستوریزه به بازار عرضه می شود. دقت داشته باشید حتما از گوشت قرمز و ماهی که خوب پخته شده استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید از دست فروش ها و یا باجه های غذایی در ترکیه، غذایی تهیه کنید حتما مطمئن شوید که تازه است و رنگ و بوی خوبی داشته باشد و اینکه حدالامکان در جلوی شما طبخ گردد. در تابستان ها ممکن است دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد و یا بیشتر (104فارنهایت) برسد، پس بطری آب خود را حتما به همراه داشته باشید تا دچار کم‌آبی نشوید.

دیگر خطرات:

گاهی اوقات توصیه می‌شود گردشگران در مقابل بیماری سل و هپاتیت بی B واکسینه شوند سپس وارد کشور ترکیه شوند. همچنین توصیه می‌شود در صورتی که قرار است به روستاهای ترکیه بروید واکسن هاری را نیز بزنید که در مقابل حیواناتی نظیر سگ، گربه و سایر حیوانات که در جاهای مختلف قرار است ببینید، ایمن باشید. خطر ابتلا به بیماری مالاریا در ترکیه بسیار کم است اما هرچقدر به سمت مرز سوریه که در قسمت جنوب شرقی ترکیه قرار گرفته است، می‌رویم احتمال ابتلا به مالاریا کمی بیشتر می‌شود. افراد علاقه مند به پیاده روی در مسیرهای طولانی، بهتر است با خودشان وسیله دفع حشرات نیز به همراه داشته باشند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره توصیه های بهداشتی ترکیه چیست؟

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵