تاریخچه استانبول

شهر استانبول حداقل از 6700 سال قبل از میلاد مسیح قابل سکونت بوده است، اما این شهر بصورت قطعی از قرن 7 قبل از میلاد با ساخت و ساز یونانی‌ها در آن شکل گرفته است. شاه بیزاس King Byzas به دلیل موقعیت استراتژیک این منطقه و قرارگیری آن در کنار تنگه بسفر Bosporus که دلیل اهمیت این شهر در طول اعصار بوده است، مستعمره نشین‌ها را در اینجا مستقر کرد.

در جریان مبارزات قدرت در امپراطوری رم در اواخر قرن دوم، بیزانس Byzantium توسط سپتیموس سوروس Septimius Severus محاصره شد و پس از امپراتور شدن او مجددا بازسازی شد. در قرن 4 امپراتوری به حدی گسترش یافت که دیگر رم به عنوان پایتخت مناسب نبود؛ به همین دلیل امپراتور کنستانتین، پایتخت را به بیزانس تغییر داد که در نهایت به قسطنطنیه Constantinople تغییر نام داد.

زمانی که امپراتوری رم به دو قسمت تقسیم شد، قسطنطنیه پایتخت امپراتوری رم شرقی شد و تا هزار سال بعد از آن نیز باقی ماند؛ درحالیکه امپراتوری غربی از هم پاشید. قسطنطنیه قدرت پیشتاز در اروپا شد و از بناهای قابل توجه آن می‌توان به مسجد ایاصوفیه Haghia Sophia اشاره کرد که نماد رهبری کلیسای ارتدکس یونانی نیز بوده است.

علیرغم قدرت بیزانس، حمله اعراب یک تهدید ثابت محسوب می‌شد و تهاجماتی مانند جنگ‌های صلیبی چهارم در سال 1204 باعث تضعیف آن شده بود. در نهایت پس از 53 روز محاصره، عثمانی در سال 1453 آن را فتح کرد و استانبول بوجود آمد.

در زمان حکومت سلطان محمد Sultan Mehmet آثار تاریخی خیره‌کننده‌ای مانند مسجد آبیBlue Mosque بنا شد. همچنین مدارس، بیمارستان‌ها و حمام‌های عمومی نیز در کنار بازار بزرگ ساخته شدند. استانبول به عنوان پایتخت امپراتوری عثمانی به مرکز فرهنگی، سیاسی و تجاری آن به زودی به مرکز جهان اسلام نیز تبدیل شد.

امپراتوری عثمانی وسیع و قدرتمند باقی مانده بود تا زمانیکه از نیروهای متفقین در جنگ جهانی اول شکست خورد. اشغال و خرابی در این سرزمین ادامه داشت تا زمانیکه مصطفی کمال آتاترک Mustafa Kemel Ataturk جنگ استقلال را رهبری کرد و در سال 1923 جمهوری ترکیه را تاسیس نمود.

آتاترک Ataturk دولت جدید را هم‌راستای با غربی‌ها مدرن کرد و پایتخت را نیز به آنکارا Ankara منتقل کرد. اما استانبول به وسیله بلوارها و میدان‌های عمومی جدید در دهه 1940 و 1950 به توسعه خود ادامه داد. در دهه 1970 جمعیت استانبول به سرعت افزایش پیدا کرد و درنهایت به یکی از کلان‌شهرهای بزرگ جهان شناخته شد.

 

آیا می‌دانستید؟

-        طولانی‌ترین سلطنت امپراتوری عثمانی که توسط سلطان سلیمان اداره می‌شد، از طرف مخالفان اروپایی‌اش با وجود قدرت نظامی‌شان ستایش می‌شد. دلیل این امر تا حد زیادی به سعه صدر او در محافظت از ادیان مختلف مانند یهودی‌ها و کاتولیک‌ها بود.

-        کاخ بزرگ توپ‌قاپی Topkapi Palace استانبول در محل بنای قدیمی آکروپلیس Acropolis ساخته شد.

-        بااینکه جنگ‌های صلیبی چهارم برای اورشلیم Jerusalem درنظر گرفته شده بود، اما باعث غارت قسطنطنیه Constantinople ( استانبول امروزی) که بزرگترین شهر اروپا در آن زمان بود، شد.

نظر شما چیست؟


اماکن تاریخی و فرهنگی استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول

کاخ دولما باغچه استانبول، کاخ محل سکونت آتاتورک بوده است که اکنون تبدیل به موزه و یکی از دیدنی های مهم تاریخی شهر استانبول گردیده است.

موزه باستانشناسی استانبول

برای گردشگرانی که وقت کافی برای بازدید از همه اماکن تاریخی و باستانی استانبول و ترکیه را ندارند، موزه های باستانشناسی استانبول نعمت بزرگی است!

مسجد ایاصوفیه استانبول

مسجد ایاصوفیه یکی از پر جاذبه ترین اماکن توریستی و تاریخی استانبول میباشد.

برج گالاتا

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد

میدان هیپودروم استانبول

برای آشنایی با جاذبه های تاریخی استانبول از جمله میدان هیپودروم یا همان میدان سلطان احمد امروزی کلیک کنید

کاخ موزه توپکاپی

برای آشنایی با جاذبه های شهر استانبول از جمله کاخ تاریخی توپکاپی کلیک کنید.

پل سلطان سلیم استانبول

برای آشنایی با جاذبه های استانبول اینجارا کلیک کنید.

جهت رزرو هتل در استانبول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

اطلاعات کشور ترکیه

پرچم ترکیه
پایتخت ترکیه
نام انگلیسی ترکیه
Turkey
مساحت ترکیه
783,562 کیلومتر مربع
جمعیت ترکیه
77,695,904 نفر
کد تلفن ترکیه
  • 0090
واحد پول ترکیه
  • لیره ترکیه   (TRY)
زبان رایج در ترکیه
  • ترکی

جهت رزرو هتل در ترکیه با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵