برج گالاتا , ترکیه

برج گالاتا

لش 

برج گالاتا در استانبول ترکیه اثری است بازمانده از روزگار امپراتوری بیزانس در این شهر، که هنوز پس از گذشت قرن ها از زمان ساختش، استوار بر جای خود ایستاده و پذیرای توریستهایی است که از نقاط مختلف جهان به استانبول آمده اند. امروزه بازدید از برج  سنگی گالاتا، به بخشی جدایی ناپذیر از تور استانبول و ترکیه تبدیل شده است.

نام برج گالاتای استانبول، تداعی کننده نام تیم فوتبال مشهور کشور ترکیه، گالاتاسرای است. این تیم در حقیقت تیم محله گالاتای استانبول است که نام خود را از برج گالاتا وام گرفته است.

تاریخچه برج گالاتای استانبول

در سال 1384 میلادی، هنگامی که استانبول امروزی، قسطنطنیه نام داشت و امپراتوری روم شرقی (بیزانس) در آن حکمرانی می کرد، برجی به نام برج مسیح (Christea Turris) در مرکز این شهر ساخته شد، که امروز همه آن را با نام برج گالاتا می شناسند. برج گالاتا، با ارتفاعی حدود 67 متر، برای سالیان سال بلندترین سازه در استانبول بود. برج گالاتا به عنوان جایگزینی برای برج بزرگ قسطنطنیه احداث شد تا از طریق آن به رفت و آمد کشتی ها، به ویژه کشتی های نظامی دشمنان امپراتوری بیزانس نظارت شود. این موضوع که در ابتدا ویژگی نظامی برج گالاتای استانبول بود، امروز به یک ویژگی توریستی تبدیل شده است.

در دوره امپراتوری عثمانی، این برج به برج دیدبانی و آتش نشانی تبدیل شد و به همین دلیل، طبقات بالایی آن بارها و بارها مورد تعمیر و تغییر قرار گرفت. یکی از جذاب ترین وقایع تاریخی برج گالاتای استانبول، انجام نخستین پرواز بین قاره ای، از بالای این برج (در قسمت اروپایی استانبول) به منطقه آسیایی است. بر اساس کتب تاریخی عثمانی، در قرن هفدهم میلادی مردی به نام احمد چلبی معروف به "هزار فن" با استفاده از بالهای دست ساز خود، بر فراز طبقه بالایی برج گالاتای استانبول قرار گرفت و در زمان مناسب به پرواز درآمد و با عبور از تنگه بسفر، در اسکدار واقع در بخش آسیایی استانبول امروزی فرود آمد! هزار فن در این پرواز، چیزی حدود 6 کیلومتر مسیر، از برج گالاتا تا اسکدار را پیمود.

برج گالاتا در تاریخ خود با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم کرده است. این برج، دو آتش سوزی را در قرن های 18 و 19 میلادی از سر گذرانده است. در اواخر قرن 19 میلادی، توفان باعث شد سقف و گنبد برج گالاتا از بین برود. برج گالاتا، این وضعیت را سالها تحمل کرد، تا در سال 1965 میلادی یکبار دیگر بازسازی شد و سقف مخروطی شکل آن به جای خود بازگشت تا آماده میزبانی از گردشگران استانبول شود.

موقعیت جغرافیایی برج گالاتای استانبول

برج گالاتا در بخش اروپایی استانبول، شمال خلیج شاخ طلایی (گلدن هورن) قرار دارد. این جاذبه توریستی را می توانید در منطقه بی اوغلو، محله برکت زاده پیدا کنید! برج گالاتا از موقعیت ویژه ای در استانبول برخوردار است؛ اگر وقت کافی برای دیدن تمام جاذبه های استانبول مانند خلیج شاخ طلایی (گلدن هورن)، پل بغاز ، مسجد سلطان احمد، ایاصوفیه، خلیج بسفر و... را ندارید و می خواهید در زمانی کوتاه همه این آثار را یکجا ببینید، حتما به برج گالاتا بروید! از بالای این برج تاریخی و دیدنی، می توانید به هر سو که خواستید نگاه بیندازید و در هر طرف یک جاذبه توریستی را ببینید که گردشگران آسیایی و اروپایی و آمریکایی را به خود جذب کرده است.

 

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد. منطقه بی اوغلو یکی از معروفترین و دیدنی ترین مناطق استانبول است که همواره بخش بزرگی از زمان تور استانبول را به خود اختصاص می دهد. میدان معروف تقسیم (میدان تکسیم) و خیابان استقلال استانبول در این منطقه واقع شده اند.  اگر در میدان تقسیم (تکسیم) استانبول هستید و می خواهید به برج گالاتا بروید، بهترین راه پیاده روی در خیابان استقلال است. فاصله میدان تقسیم تا برج گالاتا کمتر از 2 کیلومتر است که می توانید با 20 دقیقه پیاده روی در خیابان استقلال و تماشای مغازه ها و فروشگاه ها وکافه ها و هزاران جاذبه توریستی دیگر، از آن گذر کنید!

چگونه به برج گالاتا برویم؟

برج گالاتا در منطقه بی اوغلو استانبول قرار دارد. منطقه بی اوغلو یکی از معروفترین و دیدنی ترین مناطق استانبول است که همواره بخش بزرگی از زمان تور استانبول را به خود اختصاص می دهد. میدان معروف تقسیم (میدان تکسیم) و خیابان استقلال استانبول در این منطقه واقع شده اند. اگر در میدان تقسیم (تکسیم) استانبول هستید و می خواهید به برج گالاتا بروید، بهترین راه پیاده روی در خیابان استقلال است. فاصله میدان تقسیم تا برج گالاتا کمتر از 2 کیلومتر است که می توانید با 20 دقیقه پیاده روی در خیابان استقلال و تماشای مغازه ها و فروشگاه ها وکافه ها و هزاران جاذبه توریستی دیگر، از آن گذر کنید!

آدرس برج گالاتا

Bereketzade, Galata Kulesi, Beyoğlu/İstanbul, Türkei استانبول, ترکیه

ساعت کار برج گالاتا

به خاطر داشته باشید که بازدید از برج گالاتا از ساعت 9 تا 20 آزاد است. البته رستوران زیبای برج گالاتا که در طبقه نهم قرار دارد، همواره تا پاسی از شب باز است و از میهمانان خود پذیرایی می کند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره برج گالاتا چیست؟

جهت رزرو هتل در استانبول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵