اسپندوس , ترکیه

اسپندوس

بهترین سالن آمفی تئاتر رومی در ترکیه است که در 47 کیلومتری شرقی آنتالیا قرار گرفته است. این بنای زیبا و خاص در قرن دوم بعد از میلاد در زمان پادشاهی مارکوس اُورلیوس Marcus Aurelius ساخته شده است. گنجایش این آمفی تئاتر 15000 نفر بوده است و هم اکنون بعضی از رویدادهای مهم و فستیوال ها در آن برگزار می شود. در داخل این آمفی تئاتر اتاق ها و جاهای مختلفی قرار دارد، یکی از اتاق‌ها که به نسبت کوچکتر از سایر اتاق هاست به موزه خانه ای مبدل شده است که می‌توانید انواع لباس و زره، بلیط های آن موقع و ... را در آن ببینید.

سال ها پیش به دلیل موقعیت خوب این منطقه که در فاصله کمی از رودخانه Köprüçay قرار داشت، پادشاه روم بر آن شد تا در اینجا یک شهر کوچک ایجاد کند، لذا از تمامی طراحان رومی خواست که طراحی برای این شهر داشته باشند و جایزه طراحی را ازدواج با دخترش اعلام نمود. طراحان مختلفی از سرتاسر روم شروع به طراحی نمودند و در آخر، پادشاه دو طرح از دو طراح رومی را انتخاب نمود، یکی حفر قنات و زدن کانال های ارتباطی بین قنات ها، به گونه ای که قسمت های دورتر این منطقه نیز آب فراوان داشتند و دیگری همین آمفی تئاتر بوده است. پادشاه تصمیم میگرد که دخترش را به طراح قناتها و کانال ها بدهد اما در آخرین لحظه ، دوباره به آمفی تئاتر می رود، اینبار به طبقه آخر می رود و صدایی کاملا واضح می شنود که می‌گوید، دختر شما برای من است، پادشاه تعجب می‌کند و به دنبال صدا می رود اما اثری از گوینده پیام در آن حوالی نمیبیند، بعدا متوجه می شود معمار و طراح این آمفی تئاتر از قوانین فیزیک  استفاده کرده است  به گونه ای که اگر صدایی در وسط آمفی تئاتر ایجاد شود این صدا به گوش تک تک افرادی که در طبقات بالایی آمفی تئاتر نشسته اند نیز میرسد و به همین دلیل این طراح برنده جایزه می شود و مراسم عروسی باشکوهی در همین آمفی تئاتر برگزار می شوذ.

البته بعد از ساخته شدن قنات ها ، کانالهای آبی و آمفی تئاتر بقیه موارد همانند دیواره های شهرcity walls ، کلیسا بیزانس Byzantine church ، معبد آگورا زئوس agora temple of Zeus ، استادیوم ، بازارچه و خانه ها نیز شکل می‌گیرند که این موارد را می‌توانید در خرابه هایی که از اسپندوس Aspendos باقی مانده ببینید. هرچند آن چیزی که در نگاه اول و آخر چشمان شما را مجذوب خود می‌کند همین سالن امفی تئاتر خواهد بود.

کمی آنطرف تر از آمفی تئاتر، یک پل سنگی Seljuk Turkish stone bridge مربوط به دوران سلجوقی را خواهید دید که برروی رودخانه  قرار گرفته است و به نحوی ساخته شده است که فاصله رودخانه به اسپندوس Aspendos را کاسته است و همگان این بنای 800 ساله را تحسین می‌نمایند.

در نزدیکی اسپندوس Aspendos هیچ هتل و یا رستورانی وچود ندارد، فقط شما می‌توانید در مسیر رسیدن به همین آمفی تئاتر وارد روستایی در همان حوالی شوید، نوعی کرپ ترکیه ای با نام  gözleme و دوغ محلی ayran در آنجا آماده و به گردشگران عرضه می گردد.

در اواسط روزهای تابستانی اینجا مملو از گردشگران خارجی است، که بهترین زمان برای بازدید همین موقع است. توصیه ما به شما این است که از آمدن به اینجا در صبح بسیار زود و یا شب هنگام خودداری نمایید.

از جمله برنامه هایی که در اینجا برگزار می شود فستیوال اپرا و رقص بالهAspendos Opera & Ballet Festival است که در ماه سپتامبر برگزار می شود و جزو یکی از بهترین مراسم ها در کشور ترکیه می باشد.

چگونه به اسپندوس برویم؟

برای رسیدن به این آمفی تئاتر از هتل خود تاکسی گرفته و از جاده ای که به فرودگاه می رسد و به سریک ختم می شود به آمفی تئاتر بروید.

آدرس اسپندوس

07500 Serik/Antalya, Turkey آنتالیا, ترکیه

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره اسپندوس چیست؟

جهت رزرو هتل در آنتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵