ترمسوس , ترکیه

ترمسوس

ترمسوس Termessos از مکان‌های باستانی جذاب در آنتالیا است. این مکان در نزدیکی پارک ملی National Park و در ناحیه شمال‌غربی استان و به فاصله 34 کیلومتر از مرکز شهر واقع شده است. ترمسوس Termessos یکی از شهرهای شگفت انگیز پیسیدیه Psidia بوده است که بر روی رشته کوه توروس Taurus Mountains و در ارتفاع 1050 متری بالاتر از سطح دریا ساخته شده است. امروزه این مکان جزو لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

شهر باستانی ترمسوس Termessos اولین بار توسط سولیم‌ها Solyms که در منطقه پیسیدیه Psidia زندگی می‌کردند بنا شده است. سولیم‌ها Solyms کسانی بودند که در ایلیاد هومر از آنها در ارتباط با افسانه بلروفون Bellerophon نام برده شده است. ما اطلاعات زیادی از آنها نداریم اما احتمالا خواستگاه این قوم آناتولی بوده است، برخلاف مهاجران این منطقه که  از سمت دریا آمده بودند. این شهر از معدود جاهایی بوده است که اسکندر بزرگ در سال 333 قبل از میلاد نتوانست آن را تصاحب و به قلمرواش اضافه کند، به دلیل اینکه مانند یک لانه عقاب در بین دو کوه ساخته شده بود و مخفی بود. حتی امروزه هم اگر کسی بخواهد از این شهر باستانی بازدید کند، باید از وضعیت جسمی خوبی برخوردار باشد تا این مسیرِ سربالایی را بپیماید؛ اما زمانی که به بالا برسد چشم‌انداز فوق العاده ای را خواهد دید.

در طول قرن دوم قبل از میلاد اهالی ترموسس  Termessosبا همسایه خود یعنی ساکنان شهر لیکیه Lycian جنگ کردند و پس از آن با همسایه دیگر خود یعنی قوم ایسیندا Isinda که آنها هم در منطقه پیسیدیه Psidia ساکن بودند، مبارزه کردند. بعد از آن و برای بار سوم با همسایه دیگرشان Serge که آن هم یک شهر باستانی در آنتالیا است جنگیدند. ترمسوس Termessos رابطه خوبی با آتالوس دوم Attalos II، پادشاه پرگامون Pergamon برقرار کرده بود.

در زمان امپراتوری رم، ترمسوس Termessos از متحدان رم به حساب می‌آمد و به همین دلیل توانستند در سال 71 قبل از میلاد حکم استقلال خود را از مجلس سنا دریافت کنند. ساکنان شهر در قرن 5 میلادی، پس از به زوال رفتن تدریجی شهر و زلزله‌هایی که اتفاق افتاد و قنات ها را نابود کرد و آنها را در تامین آب به مشکل انداخت، شهر را ترک کردند.

ترمسوس Termessos یکی از بهترین شهرهای باستانی حفظ شده در ترکیه است. از مهم‌ترین بقایای به‌جامانده در این شهر می‌توان به دیوارهای مستحکم، برج‌ها، جاده شاه، دروازه هادریان، بازار، ورزشگاه، سالن تئاتر، مقبره‌ها، معابد، خانه‌ها، مغازه‌ها، آب انبارها و سیستم زهکشی آن اشاره کرد.

چگونه به ترمسوس برویم؟

با اتوبوس در 20 دقیقه خود را با تراموا به ایستگاه اتوبوس اوتوگار رسانده و از انجا بسته به انتخابتان با تاکسی یا مینی ون به ترمسوس بروید.

آدرس ترمسوس

Korkuteli, 07800 Antalya Province, Turkey آنتالیا, ترکیه

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره ترمسوس چیست؟

جهت رزرو هتل در آنتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵