شهر پرگه , ترکیه

شهر پرگه

شهر پرگه Perge یکی از اماکن تاریخیِ مهم آنتالیا است که ارزش دارد حتما یک بار از آن بازدید کنید. تئاتر بزرگ و ورزشگاهی که در این شهر قدیمی وجود دارد، معماری خاص و دیدنی دارد. همچنین در جای جای این شهر ستون‌های سنگی با حکاکی های زیبایی برروی آنها را خواهید دید. این شهر به جا مانده از زمان رومیان در آناتولی (آنتالیا فعلی ) است.

اطلاعات کمی از علت و نحوه ساخته شدن شهر پرگه Perge وجود دارد که البته کاوشگران بسیاری در حال بررسی و کشف بقایای به جامانده از این شهر قدیمی هستند. در دست نوشته ها آمده است که این شهر وجود داشته است تا اینکه اسکندر کبیر  Alexander the Great برای ادامه مبارزاتش به این شهر می آید و از شهر پرگه Perge به خصوص منطقه پامفیلیا  Pamphylian که در شهر پرگه بوده است، برای انجام باقی مبارزاتش استفاده می‌کند و مدتی در اینجا سکونت می کند. بعد از مرگ اسکندر اینجا به قسمتی از پادشاهی پرگامون Pergamon ضمیمه می شود و تحت حمایت و حکومت رومیان قرار می‌گیرد. در این زمان است که به اوج شکوفایی و رونق اقتصادی می رسد. خرابه هایی که هم اکنون در شهر پرگه Perge دیده می شود، باقی مانده بناهایی است که در زمان امپراطوری روم در اینجا ساخته شده است. در سال 1946 پروفسوری به نام  Arif Mufit Mansel به کاوش و حفاری شهر پرگه Perge می پردازد و کشفیات زیادی را از خود به یادگار می گذارد، بعد از مرگ این استاد، شخصی به نام  Jale کار کاوش و حفاری شهر پرگه Perge را دنبال می‌کند. 

همانطور که در متن بالا عنوان کردیم، یک سالن تئاتر در اینجا است که گنجایش آن 15000 نفر تخمین زده شده است و سال ساخت آن به اواسط قرن دوم بعد از میلاد مسیح بر می گردد. نحوه چیدمان صندلی ها به صورت مساوی در 13 ردیف بوده است که باعث می شده دورترین فرد نسبت به وسط سالن، از دید کامل و خوبی برخوردار باشد. در اواخر دوره رومیان؛ مردم از اینجا برای دیدن نبرد گلادیاتورها استفاده می کردند. نقاشی‌ها و کنده کاری هایی از خدای آب و خدای انگور بر دیواره های این سالن تئاتر به یادگار مانده است.

بعد از تئاتر نوبت به استادیوم U شکل واقع در شهر پرگه Pergeمی رسد. این استادیوم گنجایش 12000 نفر را داشته است و شکل و شمایل سقف های آن به صورت طاقی شکل بوده است. درب های متعددی از جهات مختلف جغرافیایی داشته است که مهمترین درب آن در طول زمان از بین رفته است و شما برای ورود به داخل استادیوم باید از درب جنوبی وارد شود. در قسمت شرقی همین در نیز 30 مغازه وجود داشته است.

آرامگاه Plancia Magna دختر Plancius Varus فرماندار مشهور رومی نیز در سمت راست درب اصلی شهر پرگه Perge قرار گرفته است. دختری زیبارو که برای توسعه شهر پرگه Perge بسیار زحمت کشیده است و هم اکنون مجسمه ای از چهره او در موزه آنتالیا نیز نگهداری می شود.

در سمت جنوبی شهر پرگه Perge نیز یک کلیسا قرار گرفته است. کاوش‌های اخیر نشان می‌دهد که چند حمام رومی نیز در مقابل کلیسا قرار گرفته است که معماری هردوی اینها بسیار زیبا و چشم نواز است.

همچنین در بقایای به جا مانده از شهر پرگه Perge می‌توانید چند خیابان سنگفرش شده با سنگ مرمر و ستونهای سنگی را ببینید که در وسط میدان شهر، کانال آبی وجود داشته است که فواره ای نیز در آن بوده و آب را از بالا به پایین سرازیر می‌کرده است و در کنار این میدان مغازه هایی نیز وجود داشته است و همینطور که جلو بروید استادیوم، حمام و ... را خواهید دید.

به شما توصیه می‌کنیم در صورت سفر به آنتالیا، حتما از شهر پرگه Perge دیدن نمایید.

فاصله شهر پرگه Perge تا آنتالیا، اسپندوس، ترمسوس به ترتیب 17، 34و 47 کیلومتر می باشد.

چگونه به شهر پرگه برویم؟

در جاده ی اصلی لارا با اتوبوس های خط LC73 خود را به هتل کلاب سرا برسانید و پیاده شوید.
از انجا خود را با تاکسی به شهر پرگه بروید.

آدرس شهر پرگه

آنتالیا, ترکیه

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر پرگه چیست؟

جهت رزرو هتل در آنتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵