تاریخ، زبان و فرهنگ تایلند

تاریخچه تایلند

برای بدست آوردن تاریخچه اجتماعی تایلند می‌توان به دوره نوسنگی مراجعه کرد، اما کشوری که ما الان آن را می‌شناسیم و به آن عشق می‌ورزیم، از همبستگی بین سه پادشاه تاثیر گرفته است؛ لان نا Lan Na، سوختهی Sukhothai و فایائو Phayao در قرن سیزدهم. در قرن 14 و 15 شاهد ظهور پادشاهی آیوتایا بودیم تا زمانی‌که به دست برمه‌ای‌ها سقوط کرد؛ برمه‌ای اولین بار در سال 1569 به این پادشاهی حمله کردند و بار دوم سال 1760 بود که نهایتا در سال 1767 آیوتایا را از پای در آوردند.

قدرت کنونی تایلند در دست سلسله چاکری است که از سال 1782 زمانی‌که فرایا چاکری Phraya Chakri، به عنوان رامای اول، بر تخت پادشاهی نشست، آغاز شده است. سلسله جدید پایتخت کشور را به بانکوک منتقل کرد که تا به امروز نیز باقی مانده است. پادشاه Mongkut یا رامای چهارم، روابط تجاری و دیپلماتیک را با کشورهای اروپایی در اواسط قرن 19 بهبود بخشید، همانطور که به اصلاح سیستم آموزشی در کشور پرداخت.

در مدت حکمرانی پادشاه Prajadhipok یا رامای هفتم، پس از یک کودتا در سال 1923 حکومت از استبدادی به سلطنت مشروطه تغییر پیدا کرد. نام رسمی این کشور در سال 1939 از سیام به Prathet Thai یا تایلند، به معنی "سرزمین آزاد" تغییر پیدا کرد. این عبارت به جهت افتخار به این واقعیت است که تایلند تنها کشور جنوب شرقی آسیا است که هرگز تحت استعمار دولت‌های اروپایی نبوده است.

دولت نظامی تایلند در جنگ جهانی دوم از کشور ژاپن طرفداری کرد، همچنین در طول جنگ ویتنام به آمریکا اجازه داد که از خاک کشور تایلند استفاده کنند. دموکراسی به آرامی در تایلند توسعه پیدا کرد و پس از یک ربع قرن حکومت نظامی، در پی شورش‌های دانشجویی در سال 1973 دولت غیرنظامی مجددا بازسازی شد و روی کار آمد، اما این دولت فقط سه سال طول کشید و باز هم ارتش حکومت را به دست گرفت.

این کشور همچنان به حرکت بین دولت نظامی و غیرنظامی ادامه می‌داد –نتیجه آخرین کودتا در می 2014 برگزاری یک انتخابات جدید و اعلام پایان حکومت نظامی در 1 آوریل 2015 بود، یکی از مفسران در این زمینه می‌گوید پس از 83 سال حکومت سلطنتی مطلق در این کشور که تا سال 1932 ادامه پیدا کرد، مردان نظامی سابق یا یونیفرم‌پوش‌ها به مدت 55 سال رهبری مردم را به دست گرفتند.

پادشاهی کنونی، بهومیبول آدولیادج Bhumibol Adulyadej رامای نهم، به عنوان طولانی‌ترین رئیس یک کشور در جهان و همچنین طولانی‌ترین پادشاه حاکم بر تایلند شناخته می‌شود.

آیا می‌دانید؟

       تایلند با ژاپن در ساخت راه‌آهن ننگین برمه سیام تبانی کرد و بعدها فیلم "پل رودخانه کوای" نیز در همین رابطه ساخته شد.

       اگرچه که فیل به عنوان نماد ملی تایلند شناخته می‌شود، اما تعداد آن از 100000 در سال 1850 امروزه به 2000 عدد رسیده است.

       در تایلند ترکِ خانه بدون پوشیدن لباس زیر یک کار غیرقانونی است.

فرهنگ تایلند

دین:

اکثریت قریب به اتفاق مردم پیرو بودا (مذهب ترواده) هستند، 5% مسلمان و اقلیتی هم مسیحی و هندو هستند.

قوانین اجتماعی:

بطور کلی در جلسات با بازدیدکنندگان غربی با آنها دست داده می‌شود. یک تایلندی با دستان بسته و خم کردن خفیف سر به معنای تعظیم به شکل سنتی سلام می‌دهد. راهبان بودایی همیشه به همین شکل استقبال می‌کنند.

خانواده‌های سلطنتی تایلندی تقریبا به شکل مذهبی سلام می‌کنند. بازدیدکنندگان باید به این مورد احترام بگذارند. نشان دادن خشم و عصبانیت در انظار عمومی بسیار بد است، تایلندی‌ها از این رفتار به عنوان بی‌نزاکتی و خراب شدن وجهه یاد می‌کنند. ابراز محبت بین مرد و زن نیز در فضاهای عمومی باعث روترش کردن افراد می‌شود و بی‌ادبی است که کسی با دستش سر یا پای یا نقطه ای دیگر از بدن دیگری را لمس کند. هرکسی قبل از وارد شدن به خانه یا معبد باید کفش‌هایش را در بیاورد.

پوشیدن لباس غیررسمی امری پذیرفته شده است و از مردان به ندرت انتظار می‌رود که کت و شلوار بپوشند. پوشیدن لباس‌های ساحلی محدود به سواحل است و آفتاب گرفتن با بدن نسبتا برهنه باعث می‌شود مردم از آنها روی برگردانند. محدودیت کشیدن سیگار از سال 2002 اعمال شده است و سیگار کشیدن در اماکن عمومی کافه‌ها، رستوران‌ها و بازارها غیرقانونی است. البته همه این قانون را اجرا نمی‌کنند و کسانی که آن را نقض می‌کنند، جریمه می‌شوند.

زبان در تایلند:

تایلندی زبان رسمی است. زبان انگلیسی هم به ویژه در مکان‌هایی که گردشگر در آن زیاد است به شکل گسترده ای استفاده می‌شود.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخ، زبان و فرهنگ تایلند چیست؟

جهت رزرو هتل در تایلند با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵