کاخ بزرگ بانکوک , تایلند

کاخ بزرگ بانکوک

بدون شک اگر یک مکان در بانکوک وجود داشته باشد که سفر به این شهر بدون بازدید از آن ناقص خواهد ماند، کاخ بزرگ بانکوک یا Grand Palace است که بسیار خیره‌کننده و چشمگیر است و یکی از معروف‌ترین بناهای تایلند است. کاخ بزرگ تایلند در سال 1782 ساخته شده است و تا 150 سال بعد از آن محل زندگی پادشاهان تایلند و درباریان و مقامات بلندپایه دولتی بوده است. این بنای زیبا، مانند بانویی پیر و سالخورده است که همچنان با معماری و جزئیات زیبایش هیبت خود را حفظ کرده است و بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود جلب می کند و گویی ادای احترامی است به خلاقیت و هنر مردم تایلند. در داخل دیوارهای این کاخ بزرگ وزارت جنگ تایلند و ادارات وابسته به آن نیز وجود داشته است. امروزه این مجموعه به عنوان قلب معنوی پادشاهی تایلند باقی مانده است.

معماری و نقشه داخلی کاخ بزرگ بانکوک

این مجموعه درون خود چندین ساختمان مهم دارد که از جمله آنها وات فرا کائو Wat Phra Kaew یا بودای زمردین است که در عین کوچک بودن بسیار باشکوه و مورد احترام است. لباس های بودا ابتدای هر فصل به دست پادشاه تایلند عوض می شوند و این رویداد از اتفاقات مهم تقویم بودایی است. پادشاهان تایلند از قرن بیستم دیگر در کاخ بزرگ زندگی نکردند ولی از این مجموعه همچنان برای جشن ها و مراسم تشریفاتی استفاده می شود.

مجموعه کاخ بزرگ بانکوک، مانند بقیه بناها در جزیره راتاناکوسین Ratanakosin، بسیار شبیه کاخ‌های آیوتایا Ayutthaya پایتخت سابق سیام که مورد حمله برمه ای ها قرار گرفت، ساخته شده است. حیاط بیرونی کاخ در نزدیکی در ورودی به آن دسته از ادارات دولتی که پادشاه مستقیم با آنها درگیر بود مانند امور کشوری، نظامی و خزانه‌داری اختصاص داده شده بود. معبد بودای زمردین نیز در گوشه ای از حیاط بیرونی قرار گرفته است. حیاط یا صحن مرکزی نیز محل اقامت پادشاه بوده است و از تالار های آن برای انجام کسب و کار دولت استفاده می کردند. در حال حاضر تنها دو سالن تاج و تخت برای بازدید عموم باز است، اما شما با دیدن جزئیات بکاررفته در معماری سردر بقیه سالن‌ها نیز شگفت‌زده خواهید شد.

حیاط یا صحن داخلی نیز محل اقامت همسران و دختران پادشاهان بوده است. این قسمت از کاخ بزرگ بانکوک درست مانند یک شهر کوچکی بوده است که جمعیت آن شامل زنان و پسران به بلوغ نرسیده بوده است. با اینکه هیچ یک از اعضای خانواده های سلطنتی در حال حاضر حق سکونت در این بخش را ندارند اما همچنان درهای آن برای بازدید عموم بسته است. با اینکه کاخ بزرگ و معبد بودای زمردین در کنار هم قرار گرفته‌اند اما تفاوت آشکاری در سبک معماری آنها وجود دارد بطوریکه معبد با سبک تایلندی ولی کاخ بزرگ الهام گرفته از معماری اروپایی ساخته شده است.

نکات مهم در مورد کاخ بزرگ بانکوک

قانون پوشش مناسب، بصورت سختگیرانه‌ای اعمال می‌شود. کاخ بزرگ و معبد بودای زمردین از مکان های مقدس تایلند محسوب می شود؛ به همین دلیل بازدیدکنندگان باید پوشش مناسبی داشته باشند تا اجازه ورود به آن را پیدا کنند. مردان باید شلوار بلند به همراه لباس آستین دار بپوشند (درصورتی که صندل به پا دارند حتما باید جوراب هم بپوشند و پا نباید برهنه باشد). لباس زنان نیز همانند مردان می باشد و نباید لباس هایی بپوشند که شانه یا قسمتی از بدنشان پیدا باشد. اگر لباس شما برای ورود نامناسب باشد در نزدیکی در ورودی به شما لباس‌های مناسبی خواهند داد که به تن کنید و خود را بپوشانید (درعوض باید مبلغی را نزدشان به امانت بگذارید)

درباره وات فرا کائو Wat Phra Kaew یا بودای زمردین

وات فرا کائو یا معبد بودای زمردین به عنوان مهم‌ترین معبد بودایی در تایلند شناخته می‌شود. این بنا در مرکز تاریخی بانکوک و در داخل محوطه کاخ بزرگ واقع شده است . همچنین تصویر بودا با دقت بر روی سنگ جید حکاکی شده است و مجسمه اش در داخل معبد قرار گرفته است. این تصویر، بودا را در هنگام مراقبه به سبک مدرسه لاما نشان می دهد.

قیمت بلیط کاخ بزرگ بانکوک

هرروز از ساعت 8:30 تا 15:30 بلیط فروخته می شود و قیمتش 500 بات است. با خرید یک بلیط می توانید به تالارهای تاج و تخت Vimanmek و Abhisek نیز وارد شوید.

چگونه به کاخ بزرگ بانکوک برویم؟

از مناطق سوخومویت، سیام، ساتورن، سیلوم و فایاتای می توانید سوار اتوبوس های BTS شوید و در ایستگاه Saphan Taksin پیاده شوید.
همچنین می توانید با تاکسی مستقیما به کاخ بزرگ بروید.

آدرس کاخ بزرگ بانکوک

Na Phra Lan Road، شهر قدیمی آیوتایا Ayutthaya بانکوک, تایلند

ساعت کار کاخ بزرگ بانکوک

بازدید از کاخ بزرگ بانکوک هر روز از ساعت 8:30 تا 15:30 برای عموم آزاد است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره کاخ بزرگ بانکوک چیست؟

جهت رزرو هتل در بانکوک با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵