تجارت در تایلند

کسب و کار در تایلند

اکثر افراد در سطوح مدیران ارشد در تایلند به انگلیسی صحبت می‌کنند، البته بجز شرکت‌های کوچک و یا آنهایی که در خارج از کمربند صنعتی بانکوک قرار گرفته‌اند، چون در آن نقاط انگلیسی بطور گسترده صحبت نمی‌شود. بیشتر کسب‌وکارهای بزرگ ترجیح می‌دهند بازدیدکنندگانشان قرار ملاقات بگذارند. توصیه می‌کنیم وقت‌شناس باشید (اگرچه که بازدیدکنندگان انتظار دارند پس از رسیدن منتظر نگه داشته شوند). در بانکوک هنگام رفتن به قرار ملاقات‌ها حتما باید ترافیک را مدنظر داشته باشید.

احترام به افراد ارشد در هر وضعیت کسب و کاری باید مدنظر قرار داده شود. سلام دادن عادی در ملاقات‌هاری کاری همراه با دست دادن است اما برای استقبال از جنس مخالف معمولا از wai استفاده می‌شود که در آن سر به نشانه تعظیم کمی خم می‌شود و دستها بهم چسبیده و مقابل قفسه سینه قرار می‌گیرند. کارت ویزیت در پایان جلسات کاری بین افراد رد و بدل می‌شود. مطمئن باشید که اشیا را با دست راست خود به دیگران بدهید.

میزبان تایلندی احتمالا یک هدیه کوچک به مهمان خود می‌دهد، پس بهتر است مهمان نیز با یک هدیه معمولی از کشور خود این رفتار را جبران کند. گردشگران به هیچ وجه نباید عصبانی شوند یا صدای خود را بالا ببرند حتی اگر همه چیز طبق برنامه‌شان پیش نرفت؛ چون این کار باعث می‌شود وجهه‌شان خراب شود. قطعا با آرامش داشتن بهتر می‌توانید به هدف خود نزدیک شوید.

جلسات اغلب همراه با نهار هستند و عموما در یک رستوران تایلندی اتفاق می‌افتند. تجار تایلندی معمولا به صورت رسمی لباس می‌پوشند اما به دلیل گرمای زیاد، نپوشیدن کت و شلوار کاملا قابل قبول و پذیرفته است.

ساعات کاری:

روزها و ساعت کاری معمولا از دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 تا 16:30 است. یک جامعه بزرگ از مهاجرین در بانکوک وجود دارد و به همین دلیل بعد از ساعات کار تعداد زیادی به سراغ نوشیدنی‌ها می‌روند.

اقتصاد:

اقتصاد تایلند در طول دهه 1980 و اوایل دهه 1990 به سرعت گسترش پیدا کرد بطوریکه رشد متوسط سالیانه تولید ناخالص داخلی GDP آن بین 1990 تا 1996، 8.5% بوده است. اگرچه که همه چیز در سال 1997، زمانی‌که بحران ارز آسیایی اتفاق افتاد، بطور چشمگیری کاهش پیدا کرد و موجب شد اقتصاد تا 11% افت پیدا کند. بعد از یک جبران اولیه قوی، اقتصاد تایلند مجددا در سال 2001 و 2002 بین 9 تا 11 قرار داشت و در سال 2003 به دلیل مقابله با بیماری سارس، جنگ عراق و ترس از تروریسم متحمل آسیب شد.

در سال 2004 به دلیل تقاضای داخلی و صادرات قوی، انعطاف‌پذیری اقتصاد نسبت به شیوع آنفولانزای مرغی و افزایش بهای نفت، همه چیز رو به بالا حرکت کرد. اگرچه که پس از واقعه سونامی در سال 2004، افزایش شدید قیمت نفت در جهان و ناآرامی‌های سیاسی داخلی پس از کودتای نظامی در سال 2006 رشد تحت تاثیر قرار گرفت. در سال 2007 نرخ تورم 2.2% و نرخ بیکاری 1.4% بود. نرخ تورم به‌طرز چشمگیری در سال 2008 افزایش پیدا کرد قبل از اینکه در سال 2009 شاهد کاهش چشمگیر آن باشیم. پس از آن این نرخ بین 2.8% تا 4.2% با عدد واقعی 4.08% در جولای 2011 تثبیت شد. نرخ بیکاری هم از سال 2007 به بعد با رقمی معادل 1.39% در سال 2010 ثابت ماند.

پس از فروپاشی مالی در سال 1997، دولت کمپین تایلند شگفت‌انگیز را راه انداخت که باعث افزایش چشمگیر ورود گردشگر به این کشور شد و همه مشتاق به استفاده از مزیت نرخ تبدیل ارز بودند. تعداد ورود گردشگران در سال 2002 به اوج خود رسید اما با شیوع بیماری سارس در سال 2003 به 10% کاهش پیدا کرد. بااینحال تعداد بازدیدکنندگان بطور مداوم در حال بهبود بود و با افزایش 4.7% در سال 2006، در سال 2007 به بیش از 14 میلیون رسید. پس از آن این تعداد همچنان در حال افزایش بود بطوریکه در سال 2010 به 15.8 میلیون بازدیدکننده رسید.

انجمن کنوانسیون و انگیزه در تایلند برای کمک به رشد تایلند به عنوان مقصدی برای برگزاری جلسات، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها تاسیس شد. اعضای این انجمن عبارتند از گرداننده تورها، هتل‌ها، خطوط هوایی، آژانس‌های تبلیغاتی، وکلا، مراکز و سازمان‌های کنوانسیون و جاذبه‌های محلی هستند. بانکوک دارای دو فضای بسیار بزرگ برای برگزاری کنفرانس و نمایشگاه است –مرکز کنوانسیون بانکوک و مرکز همایش و نمایشگاه موانگ تونی تانگ. همچنین مکان‌های بسیار دیگری (مانند هتل‌ها) نیز در بانکوک و شهرهای دیگر وجود دارد.

اقلام صادراتی اصلی:

ماشین‌الات و قطعات اتوماتیک پردازش داده‌ها، خودرو و قطعات آن، جواهرآلات و سنگ‌های قیمتی، سوخت تصفیه‌شده، لاستیک، مدارهای یکپارچه الکترونیکی، پلیمرهای اتیلن و پروپیلن، برنج، آهن و فولاد و تولیدات آنها، تولیدات لاستیک، تولیدات شیمیایی.

اقلام وارداتی اصلی:

نفت خام، ماشین‌آلات و قطعات، دستگاه‌های الکترونیکی و قطعات آنها، مواد شیمیایی، آهن و فولاد و محصولات آنها، پنل‌های مدارهای الکترونیکی، رایانه و قطعات آن، دیگر سنگ‌های معدنی و قطعات ضایعات فلزی، کشتی و قایق و ساختارهای شناور، جواهرات شامل طلا و نقره.

شرکای تجاری اصلی:

آمریکا، ژاپن، چین، هنگ‌کنگ و مالزی.

راه‌های ارتباط جمعی در تایلند

تلفن:

یک روش محبوب برای تماس با خارج از کشور استفاده از سرویسی به نام مستقیم به کشور خانه Home Country Direct است که در دفاتر مختلف پست و مراکز CAT در شهرها و شهرستان‌ها قابل دسترسی است. این سرویس ارتباط آسان با اپراتورهای بین المللی در کشورهای مختلف را فراهم کرده است. برخی از اقامتگاه‌ها یک موبایل یا خط تلفن ثابت دارند که مشتریانشان می‌توانند با پرداخت هزینه هر دقیقه از آن استفاده کنند. استفاده از تلفن‌های عمومی توصیه نمی‌شود چون آنها اغلب در خیابان‌های پرسر و صدا قرار دارند.

تلفن همراه:

قرارداد رومینگ با بسیاری از شرکت‌های تلفن همراه بین‌المللی وجود دارد. پوشش تلفن همراه بخصوص در شهرهای اصلی خوب است.

اینترنت:

تعداد زیادی کافی‌نت، حتی در شهرهای دورافتاده‌ای که توسط گردشگران از آنها بازدید می‌شود، وجود دارد.

پست:

خدمات پست هوایی به اروپا یک هفته طول می‌کشد.

ساعات کاری پست:

دفتر اصلی پست در بانکوک (در خیابان چاروئن کرونگ) روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 08:00 تا 20:00 و روزهای شنبه و یکشنبه از ساعت 08:00 تا 13:00 باز است. دیگر ادارات پستی در کشور هم دوشنبه تا جمعه ساعت 08:00 تا 16:30 و شنبه ساعت 09:00 تا 12:00 باز هستند.

رسانه‌ها:

درحالیکه دولت تایلند کنترل شدید بر روی شبکه‌های تلویزیونی داخلی و تعداد زیادی از شبکه‌های رادیویی دارد، رسانه‌های چاپی بیشتر توسط بخش خصوصی اداره می‌شوند.

مطبوعات:

بسیاری از روزنامه‌های هفتگی و روزانه تایلند مانند Thairath در دسترس هستند. روزنامه‌های انگلیسی زبان تایلند هم Bangkok Post و The Nation هستند.

تلویزیون:

ایستگاه‌های تلویزیونی تایلندی به اشکال مختلف توسط دولت و ارتش کنترل می‌شوند. این ایستگاه‌ها عبارتند از TV3، TV5، کانال 7 BBTV و تلویزیون تایلند. حتی تلویزیون بخش مستقل نیز متعلق به دفتر نخست وزیر است.

رادیو:

رادیو تایلند و MCOT توسط سازمان‌های دولتی اداره می‌شوند، درحالیکه کنترل رادیو ارتش به دست ارتش سلطنتی تایلند است. بیش از 60 ایستگاه در داخل و اطراف پایتخت وجود دارد.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در تایلند چیست؟

جهت رزرو هتل در تایلند با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵