گشت و گذار در تایلند

هوایی:

شرکت هواپمایی تایی ایرویز (www.thaiairways.com) به تمامی شهرهای بزرگ داخل تایلند نظیر پوکت و چانگ‌مای پروازهایی دارد. همچنین خط هوایی بانکوک ایرویز (www.bangkokair.com) نیز پروازهایی به شهرهای مختلف از جمله جزیره ساموی دارد. تخفیفات در زمان‌های خارج از اوج شلوغی و دوره‌هایی خاص بر روی بلیط‌های پرواز ها لحاظ می‌شود. خطوط پروازی اورینت تای ایرلاینز (www.flyorientthai.com) و نُک ایر (www.nokair.co.th) نیز پروازهای داخلی دارند.

مالیات خروج :

محاسبه شده در هزینه بلیط پرواز

زمینی:

بزرگراه‌ها در تایلند چند بانده هستند و مسیرهای منتهی به استان‌ها و شهرهای بزرگ 4 بانده می‌باشند.

سمت رانندگی: چپ

کیفیت و وضعیت جاده‌ها:

یک شبکه جاده‌ای منطقی و معقول با بزرگراه‌های زیاد و خوب در تایلند وجود دارد. بزرگراه‌ها و جاده‌ها با اعداد اسم‌گذاری شده‌اند و در مجموع 52000 کیلومتر خط زمینی در کشور تایلند وجود دارد. تمام جاده‌های تایلند هموار است.

اجاره خودرو:

گردشگران در فرودگاه‌ها و شرکت‌های محلی در همه شهرهای بزرگ امکان اجاره خودرو را دارند.

تاکسی:

پیدا کردن تاکسی و استفاده از خدمات تاکسی در بانکوک ارزان است. در سایر شهرها همچون چیانگ مای حمل و نقل محلی همانند توک توک tuk tuks بسیار ارزانتر و متداول‌تر است.

دوچرخه:

اجاره دوچرخه در بیشتر مناطق توریستی قابل دسترس است، اما با توجه به وضعیت و ماهیت متغیر و نامنظم استانداردهای رانندگی در تایلند و ترافیک‌های سنگین، استفاده از دوچرخه باید با احتیاط صورت بگیرد. با این حال استفاده از دوچرخه برای رفتن به قسمت‌های کمتر شلوغ و آرام تایلند مناسب است.

اتوبوس‌های میان شهری:

خدمات اتوبوسرانی به صورت گسترده در تایلند ارائه می‌گردد که از اتوبوس‌هایی با جمعیت زیاد مسافر و غیر راحت آغاز و تا اتوبوس‌های لوکس با سیستم تهویه مطبوع ختم می‌شود. که بالطبع براساس نوع انتخاب هزینه‌ها متغیر است اما در حالت اول هزینه استفاده ارزان است. اما ترافیک در بعضی از قسمت‌های تایلند موجب کندی حرکت می‌شود و حرکت اتوبوس نیز آهسته خواهد شد.

قوانین و مقررات:

حداقل سن قانونی برای رانندگی در تایلند 18 سال است و بستن کمربند ایمنی الزامی است. محدودیت سرعت در مناطق مسکونی شهرها بین 50 تا 60 کیلومتر بر ساعت است و در بزرگراه‌ها و جاده‌های کشور نیز بین 90 تا 120 کیلومتر بر ساعت است.

مدارک مورد نیاز:

گواهینامه رانندگی محلی یا بین المللی مورد نیاز است. در صورت اقامت زیاد در این کشور، بعد از گذشت 3 ماه باید حتما نسبت به دریافت گواهینامه محلی تایلند اقدام گردد.

گشت و گذار در داخل شهرها و شهرستان‌ها

مجری اصلی خدمات اتوبوسرانی در بانکوک شرکت Bangkok Mass Transit Authority است. اما شرکت‌های خصوصی خدمات مینی‌بوس نیز به صورت گسترده در کنار این شرکت بزرگ اتوبوسرانی مشغول به ارائه خدمت به مسافرین هستند. هزینه اتوبوس‌ها با انتخاب خدماتی مثل سیستم تهویه مطبوع و یا سریع السیر بودن افزایش می‌یابد. هزینه اتوبوس با خدمات معمولی که به رنگ کرم-قرمز و یا سفید-آبی هستند، نرخ ثابتی دارند و این نرخ بدون در نظر گرفتن میزان مسافت است. نرخ‌ها معمولا کم هستند و بعد از دریافت بلیط و سوار شدن در اتوبوس توسط ماموران جمع آوری می‌شود.

در بانکوک تاکسی‌ها مجهز به تاکسی متر هستند.  Samlors یا توک‌توک از جمله وسایل حمل و نقل سه چرخه ای هستند که فاقد تاکسی‌متر هستند، لذا پیش از سوار شدن باید صحبت‌های نهایی در مورد هزینه انجام شود. معمولا هزینه این وسایل کمتر از تاکسی است اما مناسب برای مسیرهای کوتاه است.

خدمات قایق موتوری سریع السیر، تندرو و عادی توسط شرکت Chao Phraya Express Boat برروی رودخانه چائوپرایا بین اسکله Nonthaburi تا شمال بانکوک و بعد از آن تا اسکله Rajburana در قسمت جنوبی بانکوک ارائه می‌گردد. هزینه خدمات قایق‌های موتوری زرد، آبی یا سبز رنگ با پرچم زرد که نشان از سریع السیر بودن آن است گرانتر از هزینه خدمات قایق های موتوری با پرچم های نارنجی رنگ به نشان سرعت دار بودن آن است. قایق‌های موتوری که پرچم ندارند با خدمات عادی هستند که ارزان ترین بلیط‌ها را به خود اختصاص داده اند.

قطار هوایی یک سیستم حمل و نقل عمومی گسترده در بانکوک است. این قطارها از Hualamphong تا  Bang Sue در حرکت هستند و زمانبندی حرکتی‌شان نیز هر چند دقیقه یکبار است.

حمل و نقل عمومی در چیانگ مای شامل مینی‌بوس‌های قرمز رنگ، توک‌توک، ریکشا و تاکسی‌های زرد رنگ مجهز به تاکسی متر (مسیر حرکتی فرودگاه به شهر و بالعکس ) می‌شود. خدمات اتوبوسرانی نیز به صورت محدود در این شهر ارائه می‌گردد.

راه آهن:

شبکه راه آهن تایلند بسیار خوب و طولانی است. طول مسیر راه آهن 4600 کیلومتر است، که تمامی شهرهای بزرگ به جز پوکت را به یکدیگر متصل می‌کند. مجری این خدمات راه آهن کشور تایلند است. 4 مسیر اصلی در خطوط راه آهن است که شامل خطوط شمالی، جنوبی، شرقی و شمال شرقی است. در مسیر غربی کشور نیز خدمات ریلی به Thon Buri، پل رودخانه کوای و Nam Tok صورت می‌پذیرد.

روزانه چندین سفر از این مسیرها به مقاصد مختلف در داخل کشور تایلند انجام می‌پذیرد که بعضی از قطارها دارای سیستم تهویه مطبوع، فضای راحت برای خواب و رستوران هستند. سفر با قطار در تایلند یکی از بهترین راه‌ها برای گردش در کشور تایلند است. که بسیار راحت و با فراغ خاطر صورت می‌پذیرد. در مسیر جنوبی قطارهای سریع السیر در Surat Thani توقف می‌کنند و کسانی که دوست دارند با اتوبوس و یا کشتی باقی مسیرشان به سمت جزایر و سواحل شرقی را بروند، نیمی از راه را با قطار طی کرده باشند. بیشتر برنامه‌های حرکت و توقف قطارها به زبان انگلیسی در ایستگاه‌ها درج شده است.

مسیرهای راه آهن:

مسیر ریلی تایلند:

کسانی که می‌خواهند با قطار به قسمت‌های مختلف تایلند سفر کنند، می‌توانند از میان نوع قطار که معمولی، سریع و سریع السیر و سطح بندی خدمات و امکانات که آن نیز شامل درجه 3 ( به همراه سیستم تهویه مطبوع یا فن) درجه 2 (سیستم تهویه مطبوع یا فن)، یا درجه 2 به همراه خدمات و امکانات خواب (به همراه سیستم تهویه مطبوع یا فن) یکی و یا چند عدد را برای مسیر‌های مختلف انتخاب کنند و سفرشان را آغاز نمایند. کودکان و نوجوانانی که محدوده سنی آنها 4 سال تا 12 سال و کمتر از 150سانتی متر قدشان است، بلیط قطار برایشان نیم بها (نصف بلیط بزرگسالان) محاسبه می‌شود. برای خرید بلیط‌های حمل و نقل داخلی تایلند حتما باید از تایلند نسبت به خرید آنها اقدام کنید. بلیط‌ها را می‌توانید از ایستگاه Hualamphong Rail Station در بانکوک و یا از آژانس‌های مسافرتی وابسته به راه آهن خریداری نمایید.

سفر آبی:

بسته به فصل در تایلند، حداکثر تا 1600 کیلومتر مسیر آبی در داخل تایلند وجود دارد. در امتداد رودخانه چائوپرایا حدفاصل بین Rajburana و Pakkred تاکسی از نوع قایق و کشتی وجود دارد که مجری آنها شرکت Chao Phraya Express Boat  به نشانی www.chaophrayaexpressboat.com است. علاوه بر این تاکسی‌ها، قایق‌های موتوری دراز شکلی نیز هستند که در مسیر رودخانه به جابه‌جایی گردشگران مشغول هستند.

خدمات کشتی بین شهرهای اصلی و جزایری نظیر استان سورات تانی به جزیره ساموی، پوکت به جزیره فی فی، پاتایا به Ko Samet و استان ترات به جزیره Ko Chang در رفت و آمد است که میتوان برروی عرشه نیز بلیط را خریداری نمود. رقابت قوی که بین شرکت‌های کشتیرانی برای جذب مشتری وجود دارد، این اطمینان را به گردشگران و مسافران می‌دهد که هزینه بلیط‌‌ها متعادل رو به کم است. خدمات در ماه‌هایی که باد و باران‌های موسمی وجود دارد یعنی تقریبا ماه‌های می تا اکتبر مخصوصا در سواحل شرقی و سواحل آندامان و همچنین ماه‌های نوامبر تا ژانویه در سواحل خلیج، کمتر از سایر ماه‌ها می‌باشد. در این ماه‌ها رفتن به نقاط دوردست در تایلند عملا غیر ممکن و غیر قابل دسترس است.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گشت و گذار در تایلند چیست؟

جهت رزرو هتل در تایلند با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵