تاریخچه بانکوک

تاریخچه بانکوک

این شهر از زمین‌های کشاورزی آرام و جامعه تجاری در سواحل رودخانه چائو فرایا  آغاز شده است، اما در قرون 15 و 16 وقتی که یک آبراه جدید ایجاد شد و عبور کشتی‌ها بر روی رودخانه آزاد شد، رشد کرد. وقتی که بانکوک در سال 1782 پایتخت تایلند شد، به طور عمده بازرگانان چینی و بازرسان مرسوم در آن ساکن شدند.

رشد شهر از ساخت وات فرا خائو Wat Phra Kaew آغاز شد. خندق‌های دفاعی حفر شدند، کانال‌ها ساخته شدند و یک دیوار برای شهر نصب شد. بانکوک خیلی زود به یک مرکز کشتی‌های تجاری چینی تبدیل شد.

پادشاه Mongkut (راما چهارم) و پسرش پادشاه Chulalongkorn (راما پنجم) در دهه 1850 با اضافه کردن جاده‌ها و خطوط راه آهن این شهر را مدرن کردند. در پایان قرن نوزدهم جمعیت آن افزایش پیدا کرد و به حدود 500000 نفر رسید. تایلند بطور موفقیت آمیزی از علاقه قدرت‌های استعماری به دور بود.

بانکوک در قرن بیستم از سمت شرق و شمال گسترش پیدا کرد. اولین پل بر روی رودخانه (پل یادبود) در سال 1932 ساخته شد، در همان سال سلطنت مشروطه جایگزین حکومت سلطنت مطلق شد.

پس از اشغال ژاپن در طول جنگ جهانی دوم، در دهه 1950 با وقوع چندین کودتا، تایلند شاهد یک دوره آشفتگی سیاسی بود. با ورود به دهه 1960 شانس و اقبال تایلند هم افزایش پیدا کرد. بااینحال در دهه بعدی این کشور بین حکومت نظامی و غیرنظامی در نوسان بود.

اقتصاد تایلند بطور چشمگیری در دهه 1990 سقوط کرد و تنها پس از انجام اصلاحات شدید، اقتصاد این کشور توانست جانی تازه بگیرد. حتی در قرن 21 هم مسیر برای پیشرفت این کشور هموار نبوده است؛ در سال 2006، در پی یک کودتای بدون خونریزی نخست وزیر تاکسین شیناواترا Thaksin Shinawatra که به فساد متهم شده بود، سرنگون شد و در حال حاضر در یک تبعید خودخواسته بسر می‌برد.

در سال 2008 و در بحبوحه تقاضای مردم برای اصلاحات، یک تظاهرات ضد دولتی نیز اتفاق افتاد. در سال 2011 ینگلاک شیناواترا Yingluck Shinawatra خواهر تاکسین شیناواترا به عنوان نخست وزیر انتخاب شد و سپس سه سال بعد برکنار شد. از آن زمان به بعد زمام قدرت در دست ارتش است.

آیا میدانید؟

  •         رد بول Red Bull الهام‌گرفته از یک برند بانکوکی به نام Krating Daeng است.
  •         اگرچه که بسیاری از کانال‌های بانکوک پر شده است، اما این شهر لقب "ونیز شرق" را بدست آورده است.
  •         در تایلند بانکوک را با نام کرونگ تیپ Krung Thep می‌شناسند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه بانکوک چیست؟


جهت رزرو هتل در بانکوک با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵