تاریخچه پکن

پایتخت چین، پکن در بیشتر زمان‌ها در 800 سال گذشته به عنوان مرکز امپراتوری‌ها و ایدئولوژی سیاسی بوده است و به عنوان یک کلان شهر که به سرعت به سمت مدرنیته حرکت کرده، شناخته می‌شود. پکن در سال 1421، چند دهه بعد از اینکه سلسله مغول از هم پاشیده شد و سلسله مینگ Ming تاسیس گردید، به عنوان پایتخت چین انتخاب شد. این شهر در برابر حملات و تهاجم‌ها تاب آورد و به همین دلیل سلسله بعدی یعنی پادشاهی چینگ هم همانجا را پایتخت قرار دادند.

اما پس از سقوط رژیم امپریالیستی در سال 1911، پکن نیز مانند بقیه قسمت‌های چین درگیر جناح‌گرایی مخرب شد. به دنبال جنگ داخلی در سال 1931 تهاجم ژاپن به چین نیز اتفاق افتاد. در سال 1949 مائو تسه تونگ کمونیست پیروز شد و جمهوری خلق چین را بوجود آورد و پکن نیز مجددا به عنوان پایتخت جایگاه خود را بدست آورد.

در دهه اول حکومت مائو علاوه بر تثبیت ترس و تحقیر مردم، پیشرفت قوی در صنعت، کشاورزی، آموزش و مراقبت‌های بهداشتی اتفاق افتاد. شهر قدیمی پکن متحمل رنج زیادی شد هرچند که تمام دیوارها، دروازه‌ها و طاق‌های تزئینی آن برای درست کردن جاده‌ها و راه‌های جدید هم‌تراز شدند. از اواخر دهه 1950 تا ابتدای دهه 1970 این مردم پکن بودند که با برنامه‌های سیاسی ناموفق، مفتضح‌ترین انقلاب فرهنگی، آزار و اذیت، خشونت و قحطی که مانند آتشی گسترده بود، رنج کشیدند.

بسیاری از آثار هنری چین در تلاش هستند تا حفظ شوند. گروه‌های تئاتر، موسیقی و رقص سیار هم برای رساندن پیام حزب ایجاد شده‌اند. نمایشنامه‌هایی که قبل از دهه 1950 نوشته شده بودند، فیلم‌هایی با مفاهیم علاقه انسان‌ها و اُپرای پکن سرکوب شدند و سازندگان آنها مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

با مرگ مائو در سال 1976، اولین جوانه‌های آزادی سیاسی جان گرفتند و پس از آن در حوادث غم‌انگیز میدان تیانانمن Tiananmen Square در ژوئن سال 1989 به اوج خود رسیدند. سپس هر نشانه‌ای از آزادی‌های سیاسی به سرعت محدود می‌شد اما رهبر جدید دنگ شیائوپینگ Deng Xiaoping تلاش‌های خود را در راستای باز کردن چین به اقتصاد جهانی تا مرگ خود در سال 1997 ادامه داد.

امروزه اقتصاد چین (که در حال حاضر دومین در جهان است) با نرخی باورنکردنی در حال رشد است. پکن خانه افرادی از طبقه متوسط است که ثروتمندان آن در حال زیاد شدن هستند و چشم‌انداز شهر هم به سرعت در حال تغییر است.

آیا می‌دانید؟

در یک زمان حدود 9000 خواجه در شهر ممنوعه زندگی می‌کردند.

پکن دومین شهر بزرگ چین بعد از شانگهای است.

پکن به معنی " پایتخت شمالی" است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه پکن چیست؟


جهت رزرو هتل در پکن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵