توصیه های پولی و گمرکی چین

ارز و پول رایج کشور:

اطلاعات پولی و ارزی:

پول رسمی کشور رنمینبی یوان است که به اختصار CNY و با علامت ¥ نمایش داده می‌شود. 1 رنمینبی یوان برابر با ده جیائو / مائو یا 100 فِن است.اسکناس‌ها نیز 100،50،20،10،5،1یوان و 1و5 جیائو وجود دارد. همچنین سکه به مقدارهای 1 یوان و 5 و 1 جیائو وجود دارد. متاسفانه اسکناس های 50 و 100 یوانی تقلبی نیز در بازار وجود دارد و یک امر کاملا عادی به شمار می‌آید. در زبان عامیانه به یوان " guai" نیز گفته می شود.

کارت‌های اعتباری:

استفاده و قبول کارت‌های اعتباری امریکن اکسپرس، مسترکارت، ویزا کارت و Diners Club به صورت گسترده در فروشگاه‌ها و مغازه‌های مشخص در شهرهای بزرگ –استانها- رواج دارد. در سایر مراکز قبول کارت اعتباری کمی سخت است.

دستگاه‌های خودپرداز:

دستگاه‌های خودپرداز در فرودگاه‌ها، مراکز خرید، بانک‌ها، شهرها و شهرستان‌های بزرگ وجود دارند.

چک‌های مسافرتی:

برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی، به مسافران توصیه می‌شود فقط چک‌های مسافرتی که به دلار آمریکا هستند، با خود به همراه داشته باشند.

ساعات کاری بانک‌ها:

بانک‌ها از دوشنبه تا جمعه در ساعات 9صبح تا 4-5 بعد از ظهر آماده خدمت رسانی به افراد هستند. بعضی از بانک‌ها در ساعات ناهار 12 تا 1 بعد از ظهر تعطیل هستند. برخی از شعبات بانک‌ها در شهرهای بزرگ نسبت به سایر بانک‌ها ساعات طولانی‌تری دارند و در روزهای تعطیل نیز فعال هستند و خدمت‌رسانی می‌کنند.

محدودیت‌های ارزی:

واردات و صادرات ارز محلی به 20000یوان محدود شده است. در عوض واردات و صادرات ارزهای خارجی نامحدود است. اما در مقادیر بیشتر مساوی 5000 دلار امریکا باید حتما گزارش شود.

تبدیل ارزها

یوان چین در خارج از کشور چین نیز تبدیل می شود، مخصوصا جنوب شرقی آسیا و هنگ کنگ. اسکناس های خارجی و چک‌های مسافرتی نیز به راحتی در شعبات بانک مرکزی چین قابل تبدیل هستند. در هتل های مخصوص گردشگران، کالاهای لوکس وارداتی نظیر نوشیدنی‌های الکلی با ارز غربی فروخته می‌شود. اسکناس های اسکاتلندی و ایرلند شمالی نیز قابلیت تبدیل شدن به دیگر ارزها در چین را ندارد.

تعرفه‌ها و معافیت‌های گمرکی در چین

وارد کردن اقلام زیر در اندازه اعلام شده، معاف از پرداخت گمرگ است:

400عدد سیگار و 100 عدد سیگار برگ یا 500 گرم توتون و تنباکو

1.5 لیتر مشروبات الکلی بالاتر مساوی 12% الکل

وسایل مختلف برای مصرف شخصی-افراد مقیم چین- به ارزش 5000یوان

وسایل مختلف برای مصرف شخصی - افراد غیرمقیم- به ارزش 2000 یوان

موارد وارداتی ممنوعه:

اسلحه و مهمات، آلات قتاله، مواد مخدر، میوه‌جات، حیوانات و محصولات حیوانی، تمامی وسایل صوتی، تصویری و چاپی که علیه نظم عمومی و اخلاقی چین باشد.

ماموران گمرکی این اجازه را دارند که در صورت حمل نوارهای صوتی، تصویری، کتاب، CD/DVD توسط مسافران، آنها را از لحاظ محتوای پورنوگرافی، سیاسی و یا مطالب مذهبی مخالف با حکومت و مذهب چین بررسی کنند. در هنگام وارد شدن به کشور چین به یاد داشته باشید که حتما برگه مخصوص به دارایی‌هایی که با خودتان دارید از قبیل دوربین عکاسی، ساعت و جواهرآلات را پر نمایید چون ممکن است توسط ماموران بررسی گردند. در هنگام خروج از کشور نیز باید حتما رسید خریدهای خود از قبیل جواهرالات، یشم، صنایع دستی، نقاشی، خوشنویسی و یا سایر موارد مشابه با این اقلام را به همراه داشته باشید تا اجازه خروج از کشور چین با این وسایل خریداری شده را داشته باشید.

موارد صادراتی ممنوعه:

همه موارد چاپی و غیرچاپی شامل نشریات، کتب و ... که حاوی اسرار دولتی، آثار فرهنگی، تاریخی و با ارزش، حیوانات و گیاهان (دانه ها) در معرض انقراض.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره توصیه های پولی و گمرکی چین چیست؟

جهت رزرو هتل در چین با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵