گشت و گذار در چین

گشت و گذار در داخل کشور چین

هوایی:

از طریق خطوط هوایی چین که حدودا 1000 مسیر داخلی در آن لحاظ شده است، خدمت رسانی به 150 شهر و شهرستان میسر شده است. که خدمت رسانی در این 1000 مسیر توسط خطوط هوایی شرکت ایر چاینا Air China به ادرس www.air-china.co.uk، خطوط هوایی جنوبی چین China Southern Airlines به آدرس www.csair.com/en و خطوط هوایی شرقی چین China Eastern Airlines به آدرس http://uk.ceair.com انجام می‌گردد. فرودگاه‌های بین المللی پکن، شانگهای و گوانجو ارتقاء پیدا نموده‌اند و ترمینال های جدیدی به آن‌ها اضافه شده است. بلیط های هواپیمایی معمولا توسط تورها رزرو و خرید می‌شوند و هزینه بلیط‌ها در داخل تور گنجانده شده است. گردشگرانی که می‌خواهند خودشان بلیط را تهیه کنند می‌توانند به وبسایت انلاین و محبوب Ctrip.com به نشانی http://english.ctrip.com مراجعه کنند و نسبت به خرید بلیط اقدام نمایند. آنها همچنین می‌توانند از طریق دفاتر-آژانس‌های- فروش بلیط و یا خدمات تور در بعضی از هتل‌ها نسبت به رزرو و خرید بلیط اقدام کنند. توصیه می‌گردد در صورتی که در ماه‌های آوریل، مه، سپتامبر و اکتبر قصد سفر داخل کشوری در چین را دارید از چند هفته جلوتر نسبت به رزرو و خرید بلیط اقدام نمایید.

در لیست پروازها، روزانه چندین پرواز از پکن، شانگهای و گوانجو به پکن و مسیرهای دیگر صورت می‌گیرد. شما می‌توانید به صورت مستقیم از شهرهای داخل چین به تایوان سفر کنید. بلیط‌های این پرواز بیش از ظرفیت فروخته می‌شوند، لذا قبل از تصمیم گیری به سفر نسبت به رزرو جا (تعیین شماره صندلی) و خرید بلیط اقدام نمایید.

توجه : ایمنی و امنیت هواپیماها در سال‌های گذشته بسیار بهبود یافته است و خطوط هوایی چین به صورت انحصاری هواپیما از شرکت‌های هواپیماسازی نظیر بویینگ و ایرباس خریداری می‌کنند. سن ناوگان حمل و نقل هوایی در چین 6 تا 8 سال می‌باشد.

مالیات خروج:

لحاظ شده در بلیط پرواز

زمینی

جاده:

دقت داشته باشید بدون داشتن گواهینامه رانندگی چینی امکان رانندگی در این کشور را نخواهید داشت. که برای دریافت گواهینامه چینی مراحل سختی را باید طی کنید که در بیشتر موارد ترجیح این است که یک ماشین و راننده کرایه و استخدام نمایید که به مراتب هزینه و زمان کمتری نسبت به دریافت گواهینامه از شما گرفته می شود. زیر ساخت‌های جاده‌ای کشور چین از حد استاندارد نیز بالاتر است. بسته شدن راه ها توسط پلیس غیر معمول نیست و استانداردهای رانندگی ممکن است غیر قابل پیش بینی باشد. مسافت‌ها را در کشور چین نباید دست کم بگیرید و تمامی وسایل نقلیه باید از لحاظ مکانیکی صحیح و سالم باشند تا بتوانند در مسیرهای طولانی که اتفاقا کم هم نیستند، بدون مشکل حرکت کنند. کشور چین هنوز هم کشوری زراعی است و از نظر تکنولوژی‌های مکانیکی حرفی برای گفتن در مقابل کشورهای غربی ندارد. مسافت پکن تا شانگ‌های 1461کیلومتر و پکن تا نانجینگ 1139 کیلومتر تخمین زده شده است.

سمت رانندگی در چین:

از راست

کیفیت جاده‌ها:

ایجاد شبکه‌های جاده ای خوب بخشی از دغدغه‌های اقتصادی کشور چین است و تاکنون نیز گسترش بسیار سریعی در شبکه‌های جاده‌ای این کشور مشاهده شده است. و در حال حاضر بیشتر از 80% شهرها و شهرک‌ها از طریق شبکه جاده‌ای به یکدیگر متصل هستند. اگرچه درصد بالایی از این جاده‌ها شنی است و هنوز آسفالت نشده‌اند. یک بزرگراه عریض (شاهراه)پکن و تیانجین را به یکدیگر وصل می‌کند، و یک بزرگراه چهار بانده به طول 138 کیلومتر با عوارضی، هانگژو و بندر نینگبو در ایالت ژجیانگ را به هم وصل می‌کند.

اجاره خودرو:

اجاره خودرو در داخل چین قابل دسترس و موجود است اما داشتن اجازه اقامت 3ماهه و دادن آزمون و انجام معاینات لازم برای گرفتن گواهینامه رانندگی چینی لازم است و عملا برای گردشگرانی که می‌خواهند در مدت زمان کوتاه نسبت به گشت و گذار در شهر اقدام کنند این روش بسیار سخت و تا حدودی غیرممکن است. البته مسافران می‌توانند ماشین و یک راننده چینی برای کل طول اقامتشان و یا برای روزهای خاص کرایه و استخدام نمایند.

تاکسی:

تاکسی‌ها در شهرهای بزرگ در کنار بسیاری از هتل‌ها و مراکز خرید آماده خدمت رسانی به مسافران هستند و با دادن علامت به آنها، شما را سوار خواهند کرد. دقت داشته باشید که تاکسی‌ها، تاکسی متر داشته باشند در غیر اینصورت پیش از سوار شدن به خصوص در ایستگاه‌های راه آهن از مقدار کرایه مطلع شوید و سپس تصمیم به سوار شدن یا نشدن بگیرید. دادن انعام به رانندگان تاکسی معمول نمی‌باشد. بهتر است از قبل، اسم مکان و یا جایی که قرار است بروید را به زبان چینی برروی کاغذ بنویسید، چرا که بسیاری از رانندگان چینی زبان انگلیسی را نمی‌دانند. بسیاری از کارت‌های ویزیت هتل‌ها، علاوه بر داشتن آدرس هتل، در سمت دیگرش اسم و نشانی مراکز و جاذبه های مهم شهرهای چین را درخود دارند که می‌توانید از این کارت‌ها استفاده نمایید. می‌توانید برای یک روز و یا هر چند روزی که می‌خواهید یک تاکسی را کرایه کنید.

دوچرخه :

در داخل خیابان‌های شهرهای چین، استفاده از موتورسیکلت، دوچرخه و موتورهای الکترونیکی گسترده و باب پسند شده است البته موتور سیکلت و موتورهای الکترونیکی محبوبیت بیشتری داشته اند اگرچه که هنگام سواری با آنها باید دقت و احتیاط لازم را داشت. استفاده از دوچرخه نیز در شهرستان ها رواج بیشتری دارد. البته باید اذعان داشت که اجاره دوچرخه خارج از شهرها کمی سخت است.

اتوبوس‌های میان شهری:

شبکه اتوبوسرانی گسترده در چین باعث شده این شبکه یکی از گزینه‌های خوب در کنار سفر با هواپیما و یا راه آهن در میان گردشگران به حساب بیاید که یقینا هزینه استفاده از اتوبوس‌های میان شهری به مراتب پایین‌تر از قطار و هواپیماست. این اتوبوس‌ها دارای سیستم تهویه مطبوع و سرویس بهداشتی نیز هستند و بسته به مسافت، درصورتی‌که مسافت طولانی باشد، اتوبوس‌ها دارای صندلی‌های تختخواب‌شو نیز هستند. در ایستگاه‌های اتوبوسرانی برون شهری، معمولا رزرو شماره صندلی صورت می‌گیرد.

قوانین و مقررات رانندگی در چین:

بیشترین سرعت مجاز در چین 120 کیلومتر بر ساعت در اتوبان‌ها می‌باشد. این میزان به 100 کیلومتر بر ساعت در جاده‌های بین شهری و 80 کیلومتر بر ساعت در بزرگراه‌ها می‌رسد.

مدارک:

داشتن گواهینامه چین برای رانندگی در این کشور الزامی است و داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی رسمیتی ندارد.

گشت و گذار در داخل شهرها و شهرستان‌ها

سیستم حمل و نقل مترو در پکن، شانگ‌های و بسیاری دیگر از شهرهای کوچک همانند گوانجو، تیانجین، هاربین، شی‌آن، نانجینگ، شنژن و چنگدو وجود دارد و استفاده می‌گردد. در هنگ کنگ سیستم ترانزیتی بسیار گسترده‌ای وجود دارد، البته سایر وسایل حمل و نقل نظیر تراموا و اتوبوس برقی نیز در این شهر و سایر شهرهای چین در دسترس هستند. بسیاری از شهرها سیستم حمل و نقل مناسبی دارند که بیشتر نیز اتوبوس است.

راه آهن:

خطوط راه آهن یکی از وسایل حمل و نقل کالاها و مردم در داخل چین محسوب می شود. شبکه ریلی چین یکی از شلوغترین و وسیعترین شبکه ها در سراسر جهان است. استفاده از خطوط ریلی امن و ارزان است و به خوبی از آن نگه داری و بروزرسانی می‌شود. خدمات ریلی بین شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است، همانند خدمات ریلی پکن به گوانجو، شانگهای، چنگدو، اورومچی و هاربین. 3 نوع قطار وجود دارد که بهترین آن اکسپرس است.4 نوع کرایه و هزینه حمل وجود دارد که براساس ویژگی های قطار است که عبارتند از: صندلی سخت، صندلی راحت (در مسیرهای کوتاه این ویژگی لحاظ شده است همانند مسیر سفر از هنگ کنگ به گوانجو) جای خواب سخت و جای خواب راحت( گرانترین نوع) است. کودکانی که قدشان کمتر از m (3ft)1 است به صورت رایگان می‌توانند از خدمات ریلی استفاده کنند و کودکانی که قدشان زیر m (4ft)1.3 است نیز 25% از کل هزینه حمل را باید بپردازند. استفاده از خدمات ریلی بسیار معمول و راحت است اما در مسیرهای طولانی که فاصله مسافتشان زیاد است، کمی وقت گیر به نظر می‌رسد. قطارهای سریع السیر با سرعت 350 کیلومتر در ساعت وجود دارند که در مسیر پکن با تیانجین، شانگهای با سوژو و هانگژو تردد می‌کنند.

مسیر قطار چینگهای به تبت که 1142 کیلومتر است مرتفع ترین خط راه آهن در دنیا می‌باشد. که از گلمود واقع در چینگهای به لهاسا در تبت می‌رود که به ارتفاع 5072 متری از سطح دریا نیز می‌رسد. خدمات قطار از پکن، چنگدو، گوانجو، شانگهای، چونگ‌کینگ و شی‌آن به لهاسا تبت نیز صورت می‌گیرد.

دریایی:

برای عبور از رودخانه های بزرگ، مخصوصا یانگ تسه، کشتی‌ها و قایق هایی وجود دارد. معمولا این کشتی‌ها بین تیانجین، دالیان، چینگ‌دائو و شانگهای به خدمت رسانی مشغول هستند. همچنین به صورت منظم کشتی‌هایی بین سرزمین اصلی چین و هنگ کنگ در رفت و آمد هستند که شرایط و ویژگی‌های مختلفی دارند.

 


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گشت و گذار در چین چیست؟

جهت رزرو هتل در چین با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵