شهر ممنوعه , چین

شهر ممنوعه

شهر ممنوعه( کاخ سلطنتی) در قلب پکن پایتخت چین، بزرگترین و کامل ترین کاخ سلطنتی و باستانی است. سال ساخت این شهر 1406 بوده است و زمان ساخت آن 14 سال به طول انجامیده است و حدودا 580 سال میزبان سلسله ها و پادشاهان مختلف بوده است. بیست و چهار امپراتور از دودمان مینگ تا چینگ (1644-1912) در این شهر ممنوعه زندگی کرده اند و از همینجا کشور را اداره می کرده‌اند. بیشتر کاخ‌ها و ساختمان‌هایی که در شهر ممنوعه بودند در طول زمان‌های مختلف، بازسازی و نوسازی شده اند و تماما سعی شده است، معماری و سبک آن همانی باشد که در ابتدا ساخته شده است.

شهر ممنوعه از شرق به غرب 453 متر و از شمال به جنوب 961 متر کشیده شده است. شکل اصلی شهر به شکل مستطیل و مساحت آن 720.000 مترمربع است. این شهر شامل 9900 عدد اتاق است که در مجموع بالغ بر 150.000مترمربع مساحت این اتاق‌ها بوده است. جنس اتاق‌ها همگی از چوب بوده و سقف نیز با سفال( کاشی)های صیقل داده شده به رنگ زرد مزین شده اند. علت استفاده از رنگ زرد نیز جدا از خواص رنگ زرد، نماد خانواده سلطنتی نیز بوده است و بیشتر سقف‌ها و حتی کف برخی از قسمت‌ها به رنگ زرد ساخته شده است. جالب است بدانید سقف یک کاخ در شهر ممنوعه مشکی-سفید است که این کاخ جایی به جز کتابخانه سلطنتی Wenyuange نبوده است و علت استفاده نیز این بوده که چینی ها بر این باور بوده اند که رنگ مشکی نشانی از آب است و می‌تواند آتش را خاموش کند. ستون‌ها نیز در کاخ‌ها و اتاق‌ها به رنگ آبی-سفید است که به این ترتیب درخشندگی و وقار را با خود به همراه می‌آورده است. به طور کلی میتوان نحوه بخش‌بندی داخل شهر ممنوعه را به دو قسمت تقسیم کرد، قسمت جنوبی و یا بیرونی که محلی برای سخنرانی و نشان دادن قدرت امپراطور به ملت بوده است و قسمت شمالی (قسمت داخلی تر) جایی برای زندگی شخص اول کشور یعنی امپراطور و خانواده سلطنتی او بوده است. بلندی دیواره‌های این شهر 10متر است و دورتادور این دیوار را نیز خندقی به وسعت 52 متر احاطه کرده است.

نحوه قرارگیری ساختمان‌ها و کاخ‌ها در این شهر به صورت کاملا متقارن بوده است. این شهر و ساختمان های داخلی آن به طور کامل تجسم هنر و معماری چین باستان بوده است و در نوع خود یک شاهکار در چین محسوب می‌شود که به عنوان بزرگترین موزه از آثار فرهنگی چین نیز از آن یاد می‌شود. بیش از یک میلیون آثار باستانی مربوط به دودمان شانگ ( قرن 16-771 پیش از میلاد مسیح) تا سلسله مینگ جمع آوری و در جای‌جای شهر ممنوعه به نمایش گذاشته شده‌اند. در سال 1987 این شهر و تمامی متعلقات داخل آن به ثبت در لیست میراث جهانی یونسکو رسیده است.

نام های دیگر شهر ممنوعه:

 اخترشناسان بر این باور بوده‌اند که ستاره بنفش(ستاره قطبی) در مرکز آسمان است و امپراطور نیز باید در کاخ بنفش زندگی کند. در نتیجه به کاخ امپراطور و اطراف آن در گذشته کاخ بنفش یا شهر بنفش ممنوعه نیز گفته می‌شده است که ورود هرگونه فردی به این شهر ممنوع بوده است مگر اینکه اجازه‌نامه‌ای به همراه می‌داشته است.

شهر ممنوعه با عنوان "کاخ موزه" نیز شناخته می‌شود که در شمال میدان تیان‌آنمن واقع شده است. 

هزینه ورودی:

از ماه اوریل تا اکتبر : 60 یوان و از ماه نوامبر تا مارس : 40یوان

کودکانی که قدشان کمتر از 1.2متر باشند نیز در صورت ورود با والدینشان نیاز به پرداخت هزینه ندارند.

در صورت بازدید از گالری‌های Treasure، Clock و Watch مبلغ 10 یوان نیز باید به صورت اضافه بر مبالغ اصلی ورودیه پرداخت نمایید.

توجه کنید گردشگران خارجی در حین ورود به این شهر باید از درِ ورودی مخصوصی وارد این شهر شوند تا پاسپورت آنها توسط مامورین بررسی شود. پس پاسپورتتان را همراه خود ببرید.

روزانه 80000 نفر اجازه بازدید از این شهر را دارند. با توجه به اینکه بیشتر بلیط‌ها توسط تورهای گردشگری خریداری می‌شود، لذا بهتر است گردشگرانی که به صورت انفرادی قصد بازدید از این شهر را دارند، در صورت امکان زودتر نسبت به تهیه بلیط اقدام نمایند.

چگونه به شهر ممنوعه برویم؟

آدرس شهر ممنوعه

4 Jingshan Front St, Dongcheng, Beijing, China پکن, چین

ساعت کار شهر ممنوعه

آوریل تا اکتبر 8:30 تا 5 عصر نوامبر تا مارس 8:30 تا 4:3 عصر روزهای دوشنبه شهر ممنوعه تعطیل است به جز تعطیلات رسمی چینی ها و فصل تابستان ( اول ماه جولای تا 31 ماه اگوست)

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر ممنوعه چیست؟

جهت رزرو هتل در پکن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵