تاریخچه دبی

تاریخچه دبی

در کمتر از 300 سال، شهرستان ماهیگیری دبی به یک کلان شهر مدرن با آسمان خراش‌هایی زیاد تبدیل شده است. داستان آبادانی و گسترش دبی با حکومت آل مکتوم آغاز می شود.

در سال 1833 آنها، 800 نفر از اعضای قبیله بنی یاس را در خور دبی می آورند و شروع به خانه سازی می کنند. خور دبی یک بندر طبیعی بوده است و در طول قرن 19 عامل مهمی در تجارت دبی بوده است و کم‌کم به مرکزی برای ماهیگیری و فروش ماهی، صید مروارید و تجارت دریایی تبدیل شده است. قایق‌های سنتی که هم اکنون آنها را در خور به راحتی می‌توانید ببینید مسیری بین دبی، هند و اطراف را می‌پیموده اند و داد و ستد انجام می‌شده است.

با ورود به قرن 20 ام، بندرگاه های دیگر در دبی ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بازارهایی که در منطقه دیره در خور دبی قرار گرفته اند تعداد مغازه هایشان به بیش از 350 عدد می رسد به این ترتیب یک جریان مداوم از حضور بازرگانان و گردشگران در این منطقه از قرن قبل تا به حال وجود داشته است. در دهه 1930 میزان جمعیت به 20000 نفر رسید که ¼ آن را مهاجران تشکیل می‌دادند.

در دهه 1950 گل و لای در آبراه‌های خور دبی باعث گرفتگی می‌شوند، در نتیجه حاکم وقت شیخ راشد بن سعید ال مکتوم تصمیم گرفتند به لایروبی آبراه اقدام کنند. این پروژه در آن زمان بلند پروازانه و پرهزینه شناخته شد اما انجامش باعث افزایش میزان واردات به دبی شد.

زمانی که نفت در سال 1966 کشف شد، شیخ راشد، با درآمدهای حاصل از فروش نفت، به ساخت و ساز در شهر پرداخت و اهمیت دادن به صنعت گردشگری را آغاز نمود. در سال 1971 شهر دبی بخشی از امارات متحده عربی گردید و بریتانیا این منطقه را ترک نمود، و در سال 1972 پروژه شکل گیری کشور امارات متحده عربی با پیوستن راس الخیمه به امارات متحده عربی به پایان رسید.

موفقیت و آینده رویایی شهر دبی و کلا کشور امارات متحده عربی، با مرگ شیخ راشد به پایان نرسید و پسرش شیخ محمد، راه پدر را ادامه داد.

در سال 2008 دبی و کل کشور امارات متحده عربی با مشکل رکود اقتصادی روبرو شد و ضربه های مختلفی از این مورد بر بدنه شهر و کشور وارد شد. اما امروزه دبی به سیستم درست اقتصادی خود برگشته است و بازار ساخت و ساز در دبی بیش از پیش رونق پیدا کرده است.

 آیا میدانستید؟

  •  قبل از کشف نفت، ثروت اصلی دبی از راه صید و تجارت مروارید بوده است.
  •  اولین مرجعی که در آن نامی از دبی  شده است به سال 1580 برمی‌گردد، طلافروش و البته نویسنده معروف Gasparo Balbi نوشته‌هایی درباره دبی داشته است.
  • در سال 2001، دبی به عنوان بزرگترین خانه جزیره‌های مصنوعی درجهان شناخته شد. جزایر جمیرا یکی از آن جزایر است که می‌توانید از آسمان نیز مرزهایش را ببینید.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه دبی چیست؟


جهت رزرو هتل در دبی با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵