رفت و آمد در پوکت

گشت و گذار در پوکت

تاکسی متر

تاکسی متر تاکسی‌هایی هستند که دارای مسافت‌سنج هستند. تا زمانی که تاکسیمتر آنها روشن باشد از توک توک ارزان‌تر هستند. متاسفانه به اندازه کافی در پوکت تاکسی متر نیست. لابی توک توک‌ها (سعی می‌کنیم از کلمه مافیا استفاده نکنیم) بسیار موثر است و توانسته‌اند در محدود کردن تعداد تاکسی‌ها در جزیره موفقیت‌آمیز عمل کنند.

توک توک

وسیله نقلیه کوچک قرمز رنگ که در پوکت با نام توک توک شناخته می‌شود با نام songtaews هم از آن یاد می‌شود. توک توک که در سایر نقاط تایلند هم به رسمیت شناخته می‌شود، یک وسیله نقلیه با سه چرخ است که با فرمان هدایت می‌شود. آنها دارای موتورهای دوزمانه هستند و نمی‌توانند از تپه‌های شیب‌دار پوکت بالا بروند. به ‌هرحال استفاده از این ون‌های کوچک قرمز رایج‌ترین شیوه حمل و نقل در پوکت است. آنها هنوز هم به اندازه توک توک شناخته می‌شوند چون گردشگران انتظار دارند توک توک ببینند. کلمه تایلندی "songtaew" به معنی دو ردیف است و اشاره به دو ردیف نیمکت در عقب ماشین دارد.

توک توک‌های بانکوک تا مدت‌ها دلیل اصلی نزاع بودند؛ چرا که آنها از هرجای دیگر در تایلند گرانتر بودند. متاسفانه به دلیل کمبود تاکسی، آنها اغلب تنها گزینه هستند. بهتر است همیشه بدانید که می‌خواهید کجا بروید و قبل از حرکت قیمت را توافق کنید. توک توک‌ها در حال حاضر حداقل قیمت‌شان برای مسیرهای کوتاه 200 بات است. یک سفر از پاتونگ به شهر پوکت بین 500 تا 600 بات هزینه‌اش می‌شود. رانندگان توک توک‌ها گاهی مسافران خود را طی تورهای برنامه‌ریزی‌نشده به جواهرفروشی‌ها یا مکان‌های دیگر می‌برند تا از صاحبان آنها کمیسیون دریافت کنند. اگر قصد رفتن به این مکان‌ها را ندارید، نروید!

به هیچ وجه با راننده‌های توک توک وارد مشاجره‌ نشوید چون رانندگان دیگر به یکباره به پشتیبانی او می‌آیند.

اگر بخواهیم منصف باشیم، تعداد زیادی رانندگان مودب توک توک هم وجود دارد. تعدادی از رانندگان قدیمی در شهر پوکت هستند که از دیدار آنها لذت خواهید برد. متاسفانه چند سیب خراب باعث بدنامی همه آنها شده است.

موتورسیکلت تاکسی

با اینکه این گزینه امن ترین راه برای سفرهای درون شهری نیست اما برای مسافت‌های کوتاه مناسب است. شما آنها را در کنار هر خیابان در سرتاسر پوکت خواهید دید که جلیقه قرمز یا سبز بر تن دارند. قبل از شروع سفر قیمت را توافق کنید. سفرهای کوتاه شهری معمولا هزینه اش حدود 40 بات می‌شود.

رانندگی در پوکت

اجاره ماشین یا موتورسیکلت، یک روش خوب برای گشت و گذار در پوکت است که البته شرایط زیادی دارد که باید قبل از انجام اینکار حتما از آنها مطلع شوید.

اتوبوس‌های محلی

خدمات اتوبوس محلی ارزان و شاد است. بیشتر اتوبوس‌ها به سبک Songtaew شناخته می‌شوند. آنها اساسا کامیون‌هایی هستند با دو ردیف نیمکت در دو طرف که در برخی از آنها یک نیمکت هم در وسط قرار دارد. آنها می‌توانند با مسافرانی که عقب ماشین آویزان شده‌اند کاملا پر شوند. نرخ آنها از 10 تا 30 بات متغیر است. انتظار نداشته باشید در این اتوبوس‌ها خیلی راحت باشید و سریع به مقصد برسید. این اتوبوس‌ها بین مرکز شهر و اقامتگاه‌های تفریحی ساحلی در حرکتند. هیچ خط اتوبوس مستقیمی بین اقامتگاه‌های ساحلی اصلی مانند پاتونگ و کارون وجود ندارد؛ رانندگان توک توک در این مسیرها دیده می‌شوند. شما می‌توانید در جاده‌های ساحلی در اقامتگاه‌های اصلی سوار این اتوبوس‌ها شوید. در شهر پوکت هم آنها از خیابان رانونگ Ranong Road حرکت می‌کنند. ساعات کاری این اتوبوس‌ها از ساعت 7 صبح تا 6 بعدازظهر است، پس در طول ساعات شب انتظار نداشته باشید که یکی از آنها را پیدا کنید.

اتوبوس‌های ملی

اگر قصد سفر به استان‌های دیگر را داشته باشید، این اتوبوس‌ها بهترین گزینه هستند. ایستگاه اتوبوس اصلی جدید در جاده Thepkrassatri در حومه شهر پوکت است. خدمات رفت و آمد منظم به بانکوک، رانونگ، سورات تانی، هات یای و بسیاری شهرهای دیگر وجود دارد.

اتوبوس‌ها به سه سطح استاندارد، درجه یک و VIP تقسیم می‌شوند. بهتر است برای سفرهای طولانی از اتوبوس‌های استاندارد استفاده نکنید. صندلی‌هایشان خیلی راحت نیست و سرویس بهداشتی هم ندارند. اتوبوس‌های درجه یک راحت هستند و سرویس بهداشتی هم دارند اما چون در مسیر برای سوار کردن مسافر متوقف می‌شوند حرکتشان آهسته است. برای سفرهای طولانی‌تر اتوبوس‌های VIP ارزش دادن هزینه اضافی را دارند چون هم صندلی‌های راحتی دارند، هم فضای جلوی پا زیاد است و هم توقف‌های بدون برنامه ندارند. فضای جلوی پا بسته به تعداد صندلی‌ها در هر اتوبوس VIP متفاوت است. اتوبوس‌های VIP 24 نفره به شدت توصیه می‌شود، اما اتوبوس‌های VIP دارای 26 و 32 صندلی نیز راحت هستند.

قایق‌های موتوری

قایق‌های موتوری سهم تایلند از حمل و نقل دریایی است. آنها مانند یک کانو بزرگ هستند با یک موتور دیزلی کامیون بازیافت شده که بر روی یک قطب قایق نصب شده و در انتهای آن یک پروانه نیز وجود دارد. راننده به سادگی با چرخاندن قطب قایق، آن را کنترل می‌کند. آنها نسبتا پرسر و صدا هستند اما بااینحال به یکی از نمادهای تایلند تبدیل شده‌اند. این قایق‌ها یک راه خوب برای گردشگران است تا به بازدید از جزایر کوچک اطراف پوکت و یا برخی سواحل غیرقابل دسترس بپردازند. شما می‌توانید آنها را در نزدیکترین ساحل به مقصد خود کرایه کنید. هزینه این قایق‌ها بستگی به فصل دارد و اینکه چه مسافتی را می‌خواهید طی کنید، چه مدت طول خواهد کشید، چند نفر می‌خواهید سوار شوید و صدالبته به قدرت چانه‌زنی شما هم مربوط می‌شود. اما معمولا هزینه این سفر بین 1000 تا 2000 بات است. که این هزینه شامل زمانی که راننده در مقصد منتظر می‌ماند تا شما را برگرداند نیز می‌شود.

 

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره رفت و آمد در پوکت چیست؟


جهت رزرو هتل در پوکت با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵