تاریخچه آتن

بیش از 7000 سال است که آتن محل سکونت انسان‌ها بوده است و به همین دلیل آتن به یکی از قدیمی‌ترین شهرها در جهان تبدیل شده است. در قرن ششم قبل از میلاد، دولت درحال توسعه آتن دموکراسی را پایه گذاری کرد و پس از آن آتن به مرکز فرهنگی تمدن غرب تبدیل شد.

در سال‌های 480 و 490 قبل از میلاد دولت آتن توانست در برابر تهاجم ایرانی‌ها پیروز شود و پس از آن به قدرت مسلط یونان تبدیل شد. نام این شهر نیز از الهه قهرمانی و شجاعت گرفته شد و آتن نامیده شد. در زمان سلطنت پریکلس ساخت و ساز نمادهای مختلف یونان باستان مانند پارتنون Parthenon در آتن و معبد پوزئیدون Poseidon در سونیون Sounion آغاز شد. در این دوران طلایی درام و هنر رونق پیدا کرد و سقراط پایه‌های فلسفه غرب را بنیان نهاد.

تسلط نسبتا کوتاه آتن بر یونان با وجود بازتاب آن در طول اعصار، توسط اسپارت Sparta و در جنگ سی ساله پلوپونز Peloponnesian که تا سال 404 پیش از میلاد به طول انجامید، به چالش کشیده شد. در سال 338 قبل از میلاد مسیح، پادشاه مقدونیه آتن را تصرف کرد و تا زمان غلبه رومی‌ها درسال 197 قبل از میلاد بر آن حکمرانی کرد. این شهر اعتبار خود را به عنوان مرکز یادگیری و دانش تحت سلطه رومیان حفظ کرد.

حاکمیت رومی‌ها توسط امپراتوری بیزانس بر آتن پنج قرن طول کشید و پس از آن رو به زوال رفت. پس از آن موفقیت‌هایی در زمان قرون وسطی در قرن 11 و 12 بوجود آمد تازمانیکه حاکمان لاتین در طول جنگ‌های صلیبی چهارم در سال 1404 آنجا را فتح کردند.

بعد از آن در سال 1458 امپراتوری عثمانی بر این شهر مسلط شد. بعد از گرفتن شهر، امپراتور عثمانی، دستوری مبنی بر حفظ میراث باستانی آتن داد و به این ترتیب تمامی حوادث و اتفاقاتی که باعث تخریب مکان‌های باستانی آتن شده بود ثبت و تلاش برای نگهداری از سایر اماکن آغاز گردید.

یونان در نهایت در سال 1832 استقلال خود را بدست آورد و آتن نیز به عنوان پایتخت انتخاب شد. پادشاه چندین معمار را بکار گرفت تا شهر را طراحی دوباره‌ای کنند و ساختمان‌های چشمگیر مربوط به دوران نئوکلاسیک مانند کاخ سلطنتی که امروزه پارلمان یونان است را برافراشته نگه دارند.

آتن در قرن 19 به سرعت رشد کرد، البته پناهجویان زیادی در سال 1920 در زمان جنگ یونان-ترکیه از آناتولی از طریق دریا خودشان را به این شهر رساندند. آتن در طول جنگ‌های جهانی متحمل رنج‌های زیادی شد. سال‌ها کشمکش بین شرق و غرب در دوران پس از جنگ، باعث شد که یک حکومت دیکتاتوری نظامی تا سال 1974 بر سر قدرت باشد. در اواخر قرن 20 آتن به یک شهر مدرن و توسعه یافته تبدیل شده بود و توانست در سال 2004 میزبانی بازی‌های المپیک را به عهده بگیرد. از سال 2009 که بحران منطقه یورو بوجود آمد آتن شاهد تظاهرات گسترده علیه دولت بوده است که باعث بوجود آمدن ناآرامی‌های مدنی در این شهر شده است.

آیا می‌دانید؟

پادشاه اتو بایرن Otto of Bavaria که در سال 1832 به سلطنت رسید،لباس‌ها و سیستم محلی یونان را تصویب کرد، همچنین تلفظ محلی نام خود را یعنی پادشاه اتون Othon را برگزید.

اگرچه که رومیان به میراث آتن احترام می‌گذاشتند، اما بطور کلی غارت شهر در سال 87 قبل از میلاد مسیح، توسط سولا Sulla باعث خرابی‌های زیادی در آن شد؛ با اینکه او دستور داده بود به آثار اصلی صدمه‌ای وارد نشود.

در طول جنگ جهانی دوم و اشغال آلمان، نازی‌ها پرچم صلیب شکسته را بر آکروپلیس Acropolis بر افراشتند. البته بعدها بوسیله Manolis Glezos سیاستمدار حزب چپ یونان که باعث بوجود آمدن یک شورش در این کشور هم شده بود، برداشته شد.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه آتن چیست؟


جهت رزرو هتل در آتن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵