توصیه های پولی و گمرکی یونان

اطلاعات ارزی:

یورو (EUR؛ با نماد€) = 100 سنت. اسکناس در مقادیر 500، 200، 100، 50، 20، 10 و 5 دلاری وجود دارد. سکه‌ها نیز 1 و 2 دلاری و 50، 20، 10، 5، 2 و 1 سنتی هستند.

کارت‌های اعتباری:

امریکن اکسپرس، دینرز کلاب، مسترکارت، ویزا و دیگر کارت‌های اعتباری مهم بطور گسترده پذیرفته می‌شوند (اگرچه که در پمپ بنزین‌ها کمتر این اتفاق می‌افتد).

دستگاه‌های خودپرداز:

دستگاه‌های خودپرداز بطور گسترده در شهرها و شهرستان‌ها چه در سرزمین اصلی و چه در جزایر وجود دارند و بطور کلی قابل اعتماد هستند.

چک‌های مسافرتی:

تمامی ارزهای اصلی به صورت گسترده‌ای پذیرفته می‌شوند و به راحتی می‌توان آنها را در بانک‌ها تبدیل کرد. برای جلوگیری از پرداخت هزینه اضافی تبدیل ارز، به مسافران توصیه می‌شود چک‌های مسافرتی به یورو، پوند استرلینگ و دلار آمریکا همراه داشته باشند.

ساعات کاری بانکی:

دوشنبه تا پنجشنبه ساعت 08:00 تا 14:30 و جمعه 08:00 تا 14. بانک‌ها در جزایر بزرگ تمایل دارند در فصل گردشگری بعدازظهرها و حتی ساعات اولیه شب نیز برای ارائه خدمات تبدیل ارز باز باشند.

محدودیت‌های ارزی:

هیچ محدودیتی در وارد کردن یا خارج کردن ارز محلی یا خارجی وجود ندارد. بااینحال اگر از/به یک کشور خارج از اتحادیه اروپا سفر می‌کنید، مقادیر معادل 10000 یورو یا بیشتر از آن را باید اعلام کنید.

تبدیل ارز:

ارز‌های خارجی در تمام بانک‌ها، بانک‌های قرض الحسنه و دفاتر صرافی تبدیل می‌شوند. نرخ تبدیل ارز از یک بانک به بانک دیگر متغیر است.

عوارض گمرکی رایگان در یونان

اگر شما از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به یونان سفر می‌کنید هیچ محدودیتی در مقدار یا ارزش کالاهایی که آنها را برای مصارف شخصی خود وارد می‌کنید ندارید. البته کالاهایی که به قصد بازرگانی وارد شوند مشمول هزینه گمرک می‌شوند؛ در زیر مشخص کرده‌ایم که هر کالایی را تا چه میزان می‌توانید رایگان وارد این کشور کنید:

  •          800 عدد سیگار یا 200 عدد سیگار برگ یا 400 عدد سیگاریلو یا 1 کیلوگرم تنباکو.
  •          10 لیتر نوشیدنی الکلی (بالای 22%)، 20 لیتر نوشیدنی الکلی (زیر 22%)، 90 لیتر شراب و 110 لیتر آبجو.

اگر شما از یک کشور غیر اتحادیه اروپا وارد یونان می‌شوید، می‌توانید کالاهای زیر را با مسافران بالای 17 سال وارد این کشور بکنید:

  •          200 عدد سیگار یا 50 عدد سیگار برگ یا 100 عدد سیگاریلو یا 250 گرم تنباکو (اگر سفرتان هوایی است)
  •          40 عدد سیگار یا 20 عدد سیگاریلو یا 10 عدد سیگار برگ یا 50 گرم تنباکو (اگر از راه‌های غیر هوایی وارد می‌شوید)
  •          1 لیتر نوشیدنی الکلی بالای 22% یا 2 لیتر نوشیدنی الکی تا 22%
  •          4 لیتر شراب
  •          16 لیتر آبجو
  •          هدایا تا ارزش 430 یورو اگر هوایی یا دریایی وارد شوید، درصورت ورود از راه‌های دیگر تا ارزش 300 یورو امکانپذیر است ( برای کودکان زیر 15 سال تا ارزش 150 دلار)

کالاهای وارداتی ممنوعه:

وارد کردن خاک (و همینطور گیاهان) و حیوانات خاص بسیار با محدودیت همراه است. واردات گوشت و محصولات گوشتی، شیر و محصولات لبنی از خارج از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز محدود شده است. سلاح گرم، مواد منفجره و مواد مخدر شدیدا کنترل می‌شود.

کالاهای صادراتی ممنوعه:

خارج کردن آثار باستانی بدون اجازه‌نامه رسمی از خدمات باستان‌شناسی آتن ممنوع است. کسانی که این موضوع را نادیده بگیرند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره توصیه های پولی و گمرکی یونان چیست؟

جهت رزرو هتل در یونان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵