آب و هوای یونان

بهترین زمان برای سفر به یونان:

یونان دارای آب و هوای گرم مدیترانه‌ای است. در تابستان در روزهای گرم و خشک اغلب بوسیله بادهایی که در غروب وزیده می‌شوند آب و هوا کمی بهتر می‌شود، بخصوص در شمال، جزیره‌ها و همینطور مناطق ساحلی. در ماه جولای آتن هوای گرم خفه‌کننده ای پیدا می‌کند بطوریکه درجه حرارت گاهی به 40 درجه سانتیگراد می‌رسد. زمستان‌ها در جنوب معتدل است اما در مناطق کوهستانی شمال هوا بسیار سرد می‌شود بطوریکه بارش برف و دمای زیر صفر درجه در این مناطق اصلا غیرمعمول نخواهد بود. از نوامبر تا مارس فصل بارانی بخصوص در جزایر ایونی Ionian محسوب می‌شود.

اگر شما می‌خواهید برای گذراندن تعطیلات در ساحل برنامه‌ریزی کنید، آب دریا از ماه ژوئن تا سپتامبر برای شنا بسیار گرم و خوب است، البته افرادی که بدن مقاوم‌تری دارند نیز می‌توانند برای ماه می و اکتبر برنامه سفر خود را بچینند. هتل‌های کنار دریا عموما از عید پاک تا اواخر ماه اکتبر باز هستند و انواع امکانات ورزش‌های آبی را نیز دارند.

بهار و پاییز فصل‌های ایده‌آل برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در کوهستان است؛ در این روزها هوا آفتابی و نه خیلی داغ است. در بهار روییدن گل‌های وحشی در مناطق روستایی و حومه شهرها یونان را رنگارنگ می‌کند، درحالیکه در پاییز رنگ درختان حنایی می‌شود.

اگرچه که تعداد کمی از مردن یونان را یک مقصد زمستانی می‌دانند اما امکانات لازم برای اسکی و اسنوبرد در اینجا وجود دارد. دو نقطه از محبوب‌ترین مکان‌ها برای اسکی در زمستان Arahova (نزدیک دلفی) و Kalavrita ( در پلوپونز) هستند. هردوی این مکان‌ها برای ثروتمندان آتن بسیار دوست ‌داشتنی هستند، به همین دلیل هتل‌های دنج و رستوران‌های روستایی قابل اعتماد که درونشان شعله‌های گرم آتش روشن است، در آنجا وجود دارد.

لباس‌ مناسب:

در طول تابستان لباس‌های سبک و وسایل حفاظت از آفتاب مانند عینک آفتابی به همراه داشته باشید. یک ژاکت سبک برای شب‌ها بخصوص در جزایر موردنیاز است. بارانی یا لباس‌های ضدآب برای بهار و پاییز توصیه می‌شود. ماه‌های زمستان بخصوص در نواحی شمالی ممکن است بسیار سرد باشد بنابراین لباس‌های مناسب برای هوای سرد به همراه داشته باشید.

جغرافیا:

یونان که در جنوب شرقی اروپا واقع شده است، هم‌مرز با کشورهای آلبانی، مقدونیه و بلغارستان در شمال، ترکیه در شرق و دریای مدیترانه در جنوب و غرب است. سرزمین یونان شامل مناطق زیر است: یونان مرکزی، پلوپونز، تسالی، اپیروس، مقدونیه ( که اتفاقا شامل مرز مقدونیه هم می‌شود) و تراکیه. کوه‌های بلند، دشت‌های حاصلخیز، جنگل‌های کاج و دامنه‌های صاف در سرزمین یونان به وفور یافت می‌شود.

رشته کوه وسیع پیندوس در سرزمین اصلی یونان مرکزی از شمال به جنوب کشیده شده است و مناطق تسالی و اپیروس را از هم جدا کرده است. کوه المپ بلندترین کوه یونان به ارتفاع 2917 متر است که براساس افسانه‌های یونان باستان 12 تن از خدایان کوه المپ در آن اقامت دارند.

جزایر کشور یونان یک پنجم از مساحت کل آن را تشکیل می‌دهند. اکثر آنها بصورت انبوه و خوشه‌ای در دریای اژه بین یونان و سواحل ترکیه قرار گرفته‌اند. البته جزایر ایونی استثنا هستند؛ آنها در سواحل غربی در دریای ایونی پراکنده شده‌اند و به سمت ایتالیا (هم از لحاظ جغرافیایی و هم فرهنگی) تمایل دارند. مجمع الجزایر دریای اژه شامل دودکانیز Dodecanese می‌شود که کمی از سواحل ترکیه دورتر است و جزیره رودز Rhodes بهترین و شناخته‌شده‌ترین مکان آن است؛ شمال شرق دریای اژه نیز شامل Chios، Ikaria، Lemnos، Lesvos و Samos است؛ Sporades بیرون از سرزمین اصلی مرکزی قرار دارد؛ Cyclades نیز شامل 39 جزیره است ( که فقط 24 عدد از آنها مسکونی هستند). کرت، بزرگترین جزیره ( با 1000 کیلومتر خط ساحلی حیرت انگیز و حدود 650000 نفر جمعیت) در هیچ گروهی گنجانده نشده است.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آب و هوای یونان چیست؟

جهت رزرو هتل در یونان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵