توصیه های بهداشتی یونان

اعضای منطقه اقتصادی اروپا و کشور سوئیس با ارائه کارت بیمه درمانی اروپا می‌توانند به صورت رایگان از خدمات درمانی اورژانس بهره‌مند شوند. به بازدیدکنندگان خارج از اتحادیه اروپا توصیه اکید می‌شود که قبل از سفر به یونان حتما برای خود بیمه مسافرتی تهیه کنند. کنسولگری مربوطه و سفارتخانه‌های آتن می‌توانند بازدیدکنندگان را در صورت احتیاج به خدمات درمانی در پیدا کردن بیمارستان و پزشک در یونان کمک کنند. توجه داشته باشید که بسیاری از پزشکان یونانی به زبان پایه انگلیسی صحبت می‌کنند. اگر شما برنامه دارید که ورزش‌هایی مانند غواصی را در تعطیلات انجام دهید، باید پوشش بیمه‌ای اضافی هم داشته باشید.

برای مشکلات جزئی ممکن است رفتن به داروخانه کافی باشد – داروسازان در یونان بسیار مجرب هستند و می‌توانند برای مشکلات خفیف مشاوره بدهند و دارو تجویز کنند.

مراقبت‌های اورژانس، در مورد تصادفات، رایگان به تمام ملیت‌ها در بیمارستان‌های عمومی ارائه می‌شود. بااینحال بهتر است بدانید که درجه خاصی از فساد در سیستم بهداشت و درمان یونان وجود دارد. حتی در بیمارستان‌های عمومی پزشکان گاهی برای اینکه بیماری را در الویت قرار دهند انتظار پرداخت زیرمیزی از آنها دارند و همچنین گاهی در ازای معرفی بیماران به کلینیک‌های خصوصی رشوه دریافت می‌کنند. بیمارستان‌های عمومی غالبا دچار کمبود نیرو هستند به همین دلیل اینکه همراهان بیمار غذای او را از خانه بیاورند و یا خودشان برای پرستاری از بیمار شب را در بیمارستان بگذرانند اتفاق غیرمعمولی نیست. بیمارستان‌های خصوصی معمولا قبل از پذیرش بیماران خارجی مدارک بیمه شخص یا پول نقد را از آنها دریافت می‌کنند.

توجه داشته باشید که سیستم بهداشت و درمان یونان به صورت خاص در آتن متمرکز شده است (و به میزان کمتر در تسالونیکی)، بنابراین معمولا مردم از جزایر و مناطق روستایی برای مشاوره و درمان بیماری‌های جدی‌تر به پایتخت سفر می‌کنند.

برای موارد اورژانسی به 166 (آمبولانس عمومی) زنگ بزنید.

غذا و نوشیدنی:

آب شیر در آتن و شهرهای دیگر قابل آشامیدن است. در واقع در مناطقی که آب محلی خوب است، کافه‌ها و رستوران‌ها طبق قانون موظف هستند که درصورت درخواست مشتریان برای آنها در لیوان یا پارچ آب رایگان از شیر بیاورند. بنابراین از این درخواست شرمنده نباشید. بااینحال بازدیدکنندگان باید با احتیاط از آب آشامیدنی شیر در مناطق دورافتاده و جزایر استفاده کنند حتی اگر محلی‌ها خودشان از آن آب می‌نوشیدند. بطری‌های آب نیز بصورت گسترده همه جا در دسترس است و قیمت آنها نیز هم در سرزمین اصلی و هم در جزایر به شدت تحت کنترل است. شیر بصورت پاستوریزه است و محصولات لبنی برای مصرف مطمئن هستند. همچنین گوشت محلی، مرغ، غذاهای دریایی، میوه و سبزیجات نیز برای مصرف قابل اطمینان هستند.

خطرات دیگر:

گردشگرانی که می‌خواهند از مناطق جنگلی بازدید کنند حتما سه ماه قبل از تاریخ سفر باید خودشان را در مقابل بیماری التهاب مغزی ناشی از انتقال ویروس از حشرات واکسینه کنند. در تابستان سال 2011 چندین مورد بیماری مالاریا در یونان که گفته می‌شود بصورت محلی سرایت پیدا کرده گزارش شد. بااینحال وضعیت آنقدر جدی نبود که از بازدیدکنندگان خواسته شود قبل از سفر داروی ضد مالاریا مصرف کنند و یونان هنوز هم به عنوان یک کشور بسیار کم‌خطر درنظر گرفته می‌شود.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره توصیه های بهداشتی یونان چیست؟

جهت رزرو هتل در یونان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵