تجارت در یونان

اکثر شرکت‌های یونانی از وسط ماه آگوست برای تعطیلات سالیانه تابستانی بسته می‌شوند. در جلسات کاری انتظار می‌رود که افراد وقت‌شناس باشند، هرچند که یک میزبان یونانی گاهی ممکن است در آغاز جلسات، مهمان خود را برای مدتی کوتاه منتظر بگذارد. اغلب علاوه بر زبان یونانی به فرانسه، آلمانی و انگلیسی نیز صحبت می‌شود. دست دادن و تکان دادن آن در ارتباطات کاری معمول است، اما به آغوش کشیدن و بوسیدن همکاران غیرعادی است، هرچند که جلسه اول آشنایی نیز نباشد. کارت ویزیت پس از معرفی بین افراد رد و بدل می‌شود. در این جلسات اغلب افراد لباس رسمی می‌پوشند، هم از مردان و هم از زنان انتظار می‌رود کت و شلوار بپوشند، البته مردان کراوات نیز باید بزنند. در تابستان پوشیدن لباس‌های راحت تر نیز قابل قبول است اما دراینجا بیشتر تمایل دارند محافظه‌کار باشند و همان لباس‌های رسمی را بپوشند.

مهمان‌نوازی بخش مهمی از فرهنگ یونانی است و مهمانان پس از جلسات کاری معمولا برای نهار دعوت می‌شوند. یونانیان در مصرف نوشیدنی زیاده‌روی نمی‌کنند اما اگر خارجی‌ها نسبت به مصرف شراب‌های یونانی شور و شوق نشان دهند، آنها را درک می‌کنند. در یونان تقریبا همه سیگار می‌کشند و بازدیدکنندگان اگر با درخواست‌های مکرر برای کشیدن سیگار روبرو شدند نباید متعجب شوند. هدایای خارجی‌ها دریافت می‌شود اما کسی انتظاری بابت دریافت هدیه ندارد. اما اگر یک بازدیدکننده به خانه یکی از همکاران دعوت شود بردن یک بطری شراب، گل یا شیرینی به عنوان هدیه معمول است. در آتن روزهای کاری بسیار انعطاف پذیر و قابل تغییر است. بطور کلی ادارات دوشنبه تا جمعه از ساعت 8:30 تا 16:30 باز هستند، اگرچه مغازه‌ها و بانک‌ها ممکن ساعت‌های کاری متفاوت‌تری داشته باشند (شرکت‌های کوچک در روزهای تابستان، وسط روز برای یک استراحت کوتاه بسته هستند)

ساعات کاری:

دوشنبه تا جمعه 8:30 تا 17:00

اقتصاد:

با ورد بخش کشاورزی به اتحادیه اروپا، تمرکز جدیدی در اقتصاد یونان به وجود آمد، بخصوص که بخش‌های  صنعتی در سال 2009 دچار رکود اقتصادی شدند و قراردادهای کاری به 2% رسید. اگرچه این دست و پا زدن در بحران مالی در یونان اتفاق افتاد، اما به خاطر یکسری موارد، تبعات این بحران مالی سایر کشور ها را نیز دامن‌گیر کرد و همگی کشورها و بالخصوص خود کشور یونان سعی کردند با عوامل مختلف در جهت کاهش اثر بحران مالی گام مثبتی بردارند.

شکست برنامه جلوگیری از افزایش کسری بودجه، کاهش درآمد دولت و افزایش مخارج آن به این معنا بود که یونان نیازمند دریافت بزرگترین کمک مالی تاریخ اخیر خود از اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول است. کمک‌های مالی با شرایط و اقدامات ریاضتی جدید مانند کاهش چشمگیر هزینه‌های عمومی و افزایش مالیات‌ها همراه بود که باعث اعتراضات شدید در خیابانهای آتن و خشم اتحادیه‌های این کشور شد. طبق رتبه‌بندی آژانس S&A یونان به دلیل بدهی‌های خود همچنان امتیاز پایینی دارد و این به آن معنی است که ریسک سرمایه‌گذاری در این کشور بسیار بالاست. در می 2011 نرخ بیکاری 17% بوده است و انتظار می‌رود بالاتر هم برود. همچنین نرخ تورم در جولای 2011 2.4% بوده است. اقدامات ریاضتی بیشتری که در سال 2011 انجام شد شامل طرح بزرگ خصوصی‌سازی و همچنین صحبت با طلبکاران برای دلجویی کردن از آنها بود.

صرفنظر از وضعیت مالی جاری یونان، از سال 1980 به بعد گردشگری نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا کرده است و درحال حاضر 16% تولید ناخالص داخلی آن از همین بخش بدست می‌آید.

یونان تعداد زیادی مرکز کنوانسیون و هتل دارد که دارای امکانات برگزاری کنفرانس هستند. همچنین کشتی‌ها نیز دارای سالن کنفرانس هستند که هنگام قایقرانی بین جزایر و بصورت شناور برگزار می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با سازمان ملی گردشگری یونان تماس برقرار کنید.

صادرات اصلی:

مواد غذایی و نوشیدنی‌ها، کالاهای تولیدی، نفت، مواد شیمیایی و منسوجات.

واردات اصلی:

ماشین‌آلات، تجهیزات حمل و نقل، سوخت و مواد شیمیایی.

شرکای تجاری اصلی:

آلمان، ایتالیا، قبرس، بلغارستان، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه.

برقراری تماس در یونان

تلفن:

بهترین راه برای تماس با خانه استفاده از یک مرکز تماس و یا کافی‌نت است – تلفن‌های عمومی بسیار کمیاب هستند و اگر هم باشند در گوشه خیابان‌های شلوغ و پرسر و صدا قرار گرفته‌اند.

تلفن همراه:

قرارداد رومینگ با شرکت‌های بین المللی تلفن همراه وجود دارد. پوشش بسیار خوبی در سرزمین‌های اصلی و جزایر برای تلفن همراه وجود دارد فقط گاهی اوقات در برخی مناطق روستایی این پوشش از بین می‌رود.

اینترنت:

وایفای در یونان بصورت گسترده‌ای وجود دارد و در برخی از موسسات رایگان مشتریان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. کافی‌نت‌ها در شهرها و جزایر اصلی مانند Crete، Kos، Mykonos و Rhodes در دسترس هستند.

پست:

همه نامه‌ها، کارت پستال‌ها و مجلات بصورت خودکار از طریق پست هوایی ارسال می‌شوند. پست هوایی به نقاط مختلف اروپا پنج روز، شمال آمریکا شش روز و استرالیا هفت روز طول می‌کشد.

ساعات کاری اداره پست:

در آتن، اداره پست اصلی در میدان سینتاگما روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 7:30 تا 20:00، شنبه ها از ساعت 7:30 تا 14:00 و یکشنبه‌ها از ساعت 9:00 تا 13:30 باز است. اکثر ادارات کوچک‌تر فقط دوشنبه تا جمعه از ساعت 7:30 تا 14:00 کار می‌کنند.

رسانه‌ها:

مطبوعات آزاد در یونان اگر مطالبی پیرامون توهین به رئیس جمهور یا اعتقادات مذهبی مردم چاپ کنند، سردبیر یا ناشر تحت تعقیب قانونی قرار می‌گیرد.البته در اواخر دهه 1980 با معرفی خدمات تجاری جدید تلویزیون، انحصار شبکه‌های دولتی به پایان رسید. اگرچه که تلویزیون در ساعات پربازدید برنامه‌های خود را به اخبار، برنامه‌های مختلف تولید داخل کشور، کمدی و مسابقه‌های تلویزیونی اختصاص می‌دهند. درحال حاضر بیش از 1700 مرکز رادیویی و تلویزیونی در یونان وجود دارد که اکثر آنها بدون مجوز هستند و استاندارهای اروپایی را در این زمینه رعایت نمی‌کنند. در سال 2001 تلاش شد تا موج FM در آتن بر روی یک ردیف دولتی تنظیم شود. در آتن تعداد زیاید روزنامه هرروز منتشر می‌شوند که Eleftherotypia، Kathimerini و Ta Nea از آن جمله‌اند. Athens News هم بصورت هفتگی به زبان انگلیسی چاپ می‌شود. روزنامه‌های به زبان خارجی در تمام مقاصد گردشگری در دسترس هستند ، هرچند که در برخی جزایر دورافتاده ممکن است یک روز دیرتر توزیع شوند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در یونان چیست؟

جهت رزرو هتل در یونان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵