متئورا , یونان

متئورا

منطقه ای در یونان  است که صومعه های بسیاری برروی صخره های مرتفع در آن ساخته شده است. این پدیده منحصر به فرد جزو آثار جهانی یونسکو می باشد و سالانه تعداد بسیار زیادی گردشگر را به خود جذب می‌کند. اگر دوست دارید که بدانید معنی متئورا  Meteora چیست باید بگوییم متئورا Meteora  به معنی صخره های معلق در هوا است. در گذشته راهبان برای رفتن به اینجا می بایست مدت زمان بسیاری کوهنوردی می کردند تا به اینجا برای ارتباط با خدا و دوری از بشر برسند، اما هم اکنون گردشگران برای رفتن به اینجا می‌توانند از پله های سنگی که همگی به صورت دستی ایجاد شده است، استفاده کنند. به شما توصیه می‌کنیم حتما با کفش و وسایل کوهنوردی به دیدن این مکان بیایید.

نظریه های متفاوتی در ارتباط با نحوه شکل‌گیری این صخره ها و صومعه هایی که در این ارتفاع تشکیل شده است، روایت شده‌اند که در نهایت همگی براین باورند که یقینا این صخره ها از 1000 سال پیش تاکنون وجود داشته‌اند. تعداد صومعه هایی که در اینجا ساخته شده است به 30 عدد میرسد، که هم اکنون 6 تا از آنها برای بازدید عموم باز می‌باشد. مهمترین صومعه ها عبارتند از :

صومعه مقدس متئورن بزرگ Holy Monastery of Great Meteoron :

این صومعه بزرگترین صومعه در اینجا است. صومعه مقدس متئورن بزرگ Holy Monastery of Great Meteoron در اواسط قرن 14 میلادی ساخته می شود و در سالهای 1483 و 1552 تزیین و و تجهیز می‌گردد. امروزه این صومعه به یک موزه تبدیل شده است و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

صومعه مقدس وارلام Holy Monastery of Varlaam :

بعد از صومعه مقدس متئورنHoly Monastery of Great Meteoron، بزرگترین صومعه و کلیسا است که به افتخار 3 اسقف ساخته شده است. نوع معماری این صومعه کاملا خاص و زیبا است، کل ساختمان مربع شکل و سقف آن گنبدی است. صومعه مقدس وارلام Holy Monastery of Varlaam در تاریخ 1541-1542 ساخته و در سال 1548 تزیین و تجهیز شده است. تاریخ ساخت سالن ناهارخوری این کلیسا که در قسمت شمالی این مجموعه است به تاریخ 1627 برمیگردد و در سال 1637 تجهیز و زیباسازی شده است.

صومعه مقدس روسانو Holy Monastery of Rousanou:

این صومعه نیز به افتخار زاهد پارسا به نام باربارا ساخته شده است. صومعه مقدس روسانو Holy Monastery of Rousanou در اواسط قرن 16 میلادی ساخته و در سال 1560 تزیین و طراحی شده است. سالن پذیرایی در طبقه همکف و اتاق ها و سایر ملحقات در طبقه زیرین قرار گرفته اند.

 

 

صومعه مقدس سنت نیکلاس آناپائُساس  Holy Monastery of St. Nicholas Anapausas:

در راه کاستاراکی Kastraki به متئورا Meteora ، این اولین صومعه ای است که خواهید دید. در اوایل قرن 16 میلادی صومعه مقدس سنت نیکلاس آناپائُساس  Holy Monastery of St. Nicholas Anapausas ساخته می شود. این صومعه دارای یک سالن و یک گنبد است که از نظر مساحت کوچکتر از سایر کلیساها در این منطقه می‌باشد. در سال 1527 یک نقاش و طراح به نام  Theophanis Strelitzias نسبت به نقاشی داخل کلیسا همت گمارده است.

صومعه مقدس سنت اِستفان Holy Monastery of St. Stephen :

راه رسیدن به این صومعه آسان تر از سایر صومعه هاست چون احتیاج به بالارفتن بسیار زیاد از پله های سنگی نیست. این صومعه نیز کوچک است و از یک شبستان و یگ گنبد تشکیل شده است. سال ساخت صومعه مقدس سنت اِستفان Holy Monastery of St. Stephen به اواسط قرن 16 میلادی باز میگردد. سالن غذاخوری موجود در شبستان نیز هم اکنون یک موزه است که ورود به آن برای عموم آزاد است.

صومعه مقدس ترینیتی Monastery of Holy Trinity :

برای رفتن به این صومعه باید سختی های زیادی را تحمل کنید تا به آن برسید. شما علاوه بر پیمودن پله های سنگی باید از روی یک دره عبور نیز کنید و در بعضی جاها صخره‌نوردی کنید تا به ورودی این کلیسا برسید. در سال های 1475 تا 1476 صومعه مقدس ترینیتی Monastery of Holy Trinity در شمال شرقی شهر کالامباکا ساخته می‌شود و در سال 1741 طراحی و تزئینات داخلی بر روی آن انجام می‌گیرد.

 

چگونه به متئورا برویم؟

آدرس متئورا

Meteora, Kalampaka 422 00, Greece آتن, یونان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره متئورا چیست؟

جهت رزرو هتل در آتن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵