موزه جدید آکروپولیس , یونان

موزه جدید آکروپولیس

موزه آکروپولیس Acropolis Museum که در آتن پایتخت یونان قرار گرفته است، محلی برای اشیا و یافته‌های باستان‌شناسی مجموعه آکروپولیس Acropolis است که قبلا در محل قبلی این موزه نگهداری می‌شدند. موزه آکروپولیس Acropolis Museum برای اولین بار در سال 1876 تاسیس شده است و موزه جدید آکروپولیس تاریخ بازگشایی‌اش به ژوئن2009 برمی‌گردد.

بنای اصلی این موزه در فضایی به مساحت 21000 متر مربع توسط یک معمار سوئیسی-آمریکایی به نام برنارد چومی Bernard Tschumi ، شبیه پارتنون Parthenon و در نزدیکی آن ساخته شد. همچنین چومی Tschumi تلاش کرده است تا اندازه ها و مدل ستون‌های این موزه دقیقا بازتابی از ستون‌های پارتنون Parthenon باشد و علاوه بر آن باتوجه به زلزله‌خیز بودن این منطقه، از فناوری لرزه‎‌نگاری نیز در موزه جدید آکروپولیس New Acropolis Museum استفاده شده است. درمیان گنجینه‌های زیادی که در این موزه نگهداری می‌شوند، آثاری از دوران باستان، کلاسیک و رومیان نیز دیده می‌شود. تمام این آثار در پارتنون یا دامنه‌های آکروپولیس و یا بناهای دیگر موجود در این منطقه یافت شده‌اند. همچنین صدها مجسمه ساخته‌شده از سنگ مرمر نیز در این موزه موجود است.

طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار بود که ساخت موزه جدید تا زمان برگزاری بازی‌های المیپک آتن در سال 2004 به اتمام برسد، اما یک سری اکتشافات باستان‌شناسی در همین محل مانند کشف خانه‌های شخصی مربوط به دوران اولیه مسیحیان که در آنها مجسمه های مرمر و کف موزائیک به کار رفته بود، ساخت این موزه را به تاخیر انداخت. پس از این مورد طراحی ساختمان به نحوی تغییر پیدا کرد که بازدیدکنندگان بر روی یک کف شفاف حرکت کنند تا تعدادی از آثار را زیر پای خود مشاهده کنند. علاوه بر این یک محل حفاری‌شده در ورودی موزه نیز قرار دارد تا بازدیدکنندگان آثار باقی‌مانده از یک روستای باستانی را ببینند.

جنجال بر سر مرمرهای الگین Elgin Marbles که جزوی از مجسمه‌های یونان باستان بوده است و توماس بروس Thomas Bruce سفیر انگلیس در اوایل قرن 19 میلادی آنها را از پارتنون Parthenon خارج کرده است همچنان ادامه دارد. مرمرهای الگین Elgin Marbles درحال حاضر در موزه بریتانیا در لندن قرار دارد، اما دولت یونان بارها خواستار برگرداندن آنها به کشورش شده است. موزه جدید آکروپولیس New Acropolis Museum در فضایی بزرگ ساخته شده است تا خانه گنجینه‌های یونان باشد و طبقه بالای موزه با نام سالن پارتنون برای زمان برگرداندن این آثار و به نمایش گذاشتن آنها کنار گذاشته شده است.

چگونه به موزه جدید آکروپولیس برویم؟

آدرس موزه جدید آکروپولیس

Dionysiou Areopagitou 15, Athina 117 42, Greece آتن, یونان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره موزه جدید آکروپولیس چیست؟

جهت رزرو هتل در آتن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵