آکروپولیس , یونان

آکروپولیس

 

اگر میخواهید علم، فلسفه و هنر را یکجا باهم ببینید، به شما توصیه می‌کنیم سری به ویرانه های شهر آکروپلیس The Acropolis of Athens بزنید. این جاذبه در کشور یونان به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . مساحت این شهر 3 هکتار و ارتفاعش از سطح زمین 150 متر است.

در زمانهای دور وقتی که کسب و کار، هنر و فلسفه رواج و رونق پیدا کرده بود شهر آکروپولیس ایجاد می‌شود. آکروپلیسAcropolis در زبان یونانی از دو واژه آکرو akro و پلیسpolis  مشتق شده است،  آکرو akro به معنی بلندی زیاد و پلیس  polis به معنی شهر است و در کنارهم قرار گرفتن این دو واژه معنی "شهری در بلندی" و یا "شهری در میان ابرها" را ایجاد می‌کند. شهر قدیمی آکروپلیس در گذر زمان دستخوش تغییراتی می شود و قسمت های مختلفی از این شهر زیبا به کشورهای دیگر انتقال پیدا می‌کند. در حال حاضر جامعه بین المللی خواستار برگشت تمامی مجسمه ها، ستون ها و تمامی تکه های تقسیم شده شهر آکروپلیس به یونان است تا دوباره این پازل زیبا که نشان از روند زندگی گذشتگان است کامل گردد.

در قرن 5 قبل از میلاد مسیح، رهبر سیاسی آتن به نام پریکلسPerikles دستور ساختن شهر آکروپلیس را می‌دهد. معبد پارتنون نیز به افتخار الهه محافظ شهر و خرد به نام پاترون، در سال 447 و 438 قبل از میلاد مسیح ساخته می شود. تمامی حکاکی‌ها و زیبایی‌هایی که برروی مجسمه‌ها و ستون‌های شهر آکروپولیس مشاهده می‌کنید، توسط 4 متخصص معماری و طراحی به نام های فی‌دیاسPhidias ، ایکتینوسIktinos ، کالی کراتس  Callicrates و ام‌نیسکلسMnesikles  ایجاد شده‌اند، البته فردی که بیشترین حکاکی و طراحی را در اینجا انجام داده، همان فی‌دیاس Phidias است که سازنده آثار دیگری همچون مجسمه زئوس در المپیا است، این فرد ماهر و کاربلد، مجسمه ای طلایی از الهه پارتنون درست می‌کند و آن را در معبد پارتنون Parthenon قرار می‌دهد. آنچه که از سنگ نبشته ها و کتب تاریخی مشخص شده است آکروپولیس از 4 بخش مهم با عنوان های معبد پارتنونParthenon، پیش دروازه(ورودی معبد) Propylaia ، معبد و خانه Erechtheion  و معبد آتنانایک Athena Nike تشکیل شده است. کشور یونان همچنان با عواقب ناشی از  جنگ های پی در پی و تاثیر خرابی‌های حاصل از جنگ‌ها بر آکروپلیس و همچنین جابه جایی مجسمه‌ها و سایر آثار تاریخی ارزشمند به خصوص توسط فردی به نام توماس بِروس ملقب به لرد الگین Lord Elgin به کشورهای دیگر،  دست و پنجه نرم می‌کند. امروزه بیش از نیمی از مجسمه های موجود در معبد پارتنون در موزه بریتانیا در لندن نگهداری می‌شود و قرار است بعد از مذاکرات و حل و فصل کردن موانع و مشکلات به موزه جدید آکروپلیس انتقال پیدا کنند. در بسیاری از کتب از شهر آکروپلیس به ویژه معبد پارتنون به عنوان نماد دموکراسی، شکل گیری غرب و همچنین نماد فرهنگ اروپا یاد می‌کنند.

هزینه ورودی به آکروپلیس The Acropolis of Athens 12 یورو می باشد. البته افرادی که شرایط زیر را دارا هستند، به صورت رایگان می‌توانند وارد این شهر قدیمی شوند:

-افراد کمتر از 18 سال

-افراد بالاتر از 65 سال که شهروند یونان و یا اروپا باشند

-افراد ناتوان جسمی

-دانشجویان در هر مقطع از دانشگاه و دانش آموختگان موسسات عالی

در تابستان ها که هوا گرم است، تعداد گردشگرانی که می‌خواهند وارد آکروپلیس The Acropolis of Athens شوند بسیار زیاد است و ممکن است شما با شلوغی مواجه شوید، لذا سفر در فصل های دیگر را به شما پیشنهاد می‌کنیم، اما اگر دوست دارید حتما در فصل تابستان در این شهر باستانی باشد به شما توصیه می‌کنیم قبل از ساعت 9 صبح در اینجا باشید، با گذر زمان رفته رفته به تعداد گردشگران و همچنین دمای هوا اضافه می شود و شما اذیت خواهید شد. طبق نظر مردم محلی بهترین ماه برای بازدید از اینجا ماه های سپتامبر و آوریل است. 

باتوجه به اینکه در داخل آکروپلیس The Acropolis of Athens ، امکان خرید آب معدنی را ندارید، بهتر است قبل از ورود به این شهر، نسبت به خرید آن اقدام کنید و نکته آخر اینکه بهتر است از بردن ساک و کوله پشتی‌های بزرگ و چمدان بپرهیزید، چرا که ممکن است زمان نسبتا طولانی برای بازرسی از وسایل شما صرف شود که موجب خستگی و ناراحتی شما گردد.

 

چگونه به آکروپولیس برویم؟

آدرس آکروپولیس

در شمال شرقی پارتنون در آتن ، منطقه 7
تلفن:302103214172+
آتن, یونان

ساعت کار آکروپولیس

تابستان ها از ساعت 8صبح تا 17 زمستان ها 8 صبح تا غروب آفتاب

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آکروپولیس چیست؟

جهت رزرو هتل در آتن با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵