تاریخچه رم

براساس یک افسانه قدیمی، شهر ابدی در قرن 8 بنا نهاده می‌شود، دقیقا زمانیکه رموس و رمولوس (پسران دوقلو مارس خدای جنگ) برای یافتن شهری جدید با یکدیگر نزاع کردند و رموس به دست رومولوس به قتل رسید.

بعضی ها معتقدند قدمت شهر رم به 6000 سال قبل بازمی‌گردد اما از طرف دیگر، برخی نیز معتقدند که از زمانی که این شهر برروی تپه های Palatine در قرن 8 ایجاد شده است، تاریخ این شهر آغاز شده است. در قرن 6 قبل از میلاد مسیح، شهر رم جمهوریت را اعلام می‌نماید و مجلس سنا را پایه‌گذاری می‌کند و شهر سریعا شروع به رشد می‌کند. با وجود اینکه در سال 309 قبل از میلاد مسیح یک یورش و غارت اموال توسط گُل‌ها – مردمان ساکن در باختر اروپا( فرانسه کنونی، بلژیک، سویس باختری، بخشی از هلند و کرانه باختری رود راین در آلمان)- در شهر رم اتفاق می‌افتد اما با این وجود رم در قرن بعدی تمامی شبه جزیره ایتالیا را تصاحب می‌کند.

در اواخر دوره جمهوری در شهر رم، دیکتاتورهای نظامی پدید آمدند که میتوان به لوسیوس‌کورنلیوس‌سولا‌فلیکس که اغلب با نام سولا شناخته می‌شوند در سال 82 قبل از میلاد مسیح و گایوس‌ژولیوس‌سزار در سال 45 قبل از میلاد مسیح اشاره کرد. پس از اینها اولین امپراتوری گایوس اکتاویوس تورینوس ملقب به آگوستوس – لقب پیشنهادی از سوی سنا به اکتاویوس که خاص خدایان است- شکل می‌گیرد و مردم رم 200 سال در صلح و رفاه زندگی می‌کنند. در اواخر قرن دوم، امپراتوری رم از بریتانیا به شرق اروپا، شمال افریقا و خاورمیانه کشیده شده بود.

بعد از مرگ کنستانتین زمینه تقسیم شهر و انحطاط آغاز گردید. شهر رم دوبار در قرن 5 و قرن 6 غارت شد. شهر رم به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد و کشمکش بر سر قدرت میان پاپ و امپراتوری در اواخر قرن هشتم شدت گرفت و این جدال میان اشرافیت، کلیسا و قدرت دشمنان شهر همچنان ادامه پیدا کرد. رم در قرن 15 رونق پیدا کرد و مقام و منطقه تحت نظارت پاپ به صورت دائمی از فلورانس به رم منتقل گردید. در طول 200 سال بعد از این ماجرا، بسیاری از ابنیه‌های تاریخی و چشمگیر در شهر رم ساخته شدند. که از آن جمله می‌توان به کلیسای سن پیترو و کلیسای سیستین اشاره کرد و هنرآفرینانی نظیر میکل آنژ، رافائل سانتسیو و ساندرو بوتیچلی مورد حمایت و تشویق قرار گرفتند. شهر رم در سال 1861 بعد از اتحاد ایتالیا به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شد. بعد از جنگ جهانی اول، بنیتو موسولینی رهبری رم را به دست گرفت و حکومتی فاشیستی را تا نزدیکی جنگ جهانی دوم بر رم و ایتالیا تحمیل نمود. بعد از پایان یافتن جنگ جهانی دوم، شهر رم گسترش پیدا کرد و زمینه مدرن گرایی فراهم گردید به طوری‌که در دهه 1950 و 1960 به عنوان یکی از شهرهای شیک و مدرن شناخته گردید.

آیا می‌دانستید:

- گفته می‌شود کنستانتین با دیدن باریکه‌ای از نور در آسمان قبل از جنگ با ماکسنتیوس در سال 312 بعد از میلاد مسیح به دین مسیحیت گروید و این آغازی بود بر ساخت کلیساها در این شهر.

- هرچند که رم توسط افراد ناشناسی در سال 1870 شناسایی شد، آلمان‌ها یک سال قبل از آن، اعلام موجودیت چنین جایی را کرده بودند و شاید به همین دلیل است که در طی جنگ جهانی دوم خسارت کمی دید.

- زمانیکه رم در نهایت به ایتالیای جدید در سال 1870 پیوست، بعد از استعفای ناپلئون سوم از ایالات پاپی، واتیکان حق قانونگذاری پادشاه جدید را رد کرد. این مساله تا سال 1929 ادامه داشت.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه رم چیست؟


جهت رزرو هتل در رم با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵