تاریخ، زبان و فرهنگ ایتالیا

پنج قرن قبل از اینکه جمهوری روم شبه جزیره ایتالیا را فتح کند، اتروسکی‌ها و یونانی‌ها برای در دست گرفتن کنترل زمین‌های کشاورزی حاصلخیز و بنادر ایتالیا با یکدیگر در حال نزاع بودند. علی‌رغم افزایش قدرت دولت یونان در ایتالیا، امپراتوری در حال رشد روم در قرن دوم قبل از میلاد توانست آنها را در هم بکوبد، بطوریکه در سال 100 میلادی رم قدرتمندترین شهر در ناحیه دریای مدیترانه بود.

درحالیکه پایتخت رونق پیدا می‌کرد و در حال پیشرفت بود، فقر در ایالات دیگر شایع شده بود بطوریکه در نهایت در سال 400 پس از میلاد این امپراتوری بزرگ به دو بخش تقسیم شد و قسطنطنیه (استانبول امروزی) که در سال 330 میلادی تاسیس شده بود، به عنوان پایتخت دوم شناخته شد. از آنجاییکه شمال ایتالیا همواره مورد تاخت و تاز آلمانی‌ها و لمباردهای فرانسوی قرار می‌گرفت، مقام پاپ به عنوان یک نیروی معنوی و سکولار در رم تاسیس شد.

زمانیکه جنوب ایتالیا تمایل به تبعیت از حکومت متمرکز و حمایت از پاپ را داشتند، شهرهای بندرگاهی قدرتمند نظیر جنوا Genoa، پیزا Pisa و ونیز Venice بطور متوالی فرمان‌های رم را نادیده می‌گرفتند و در همان زمان مراکز ثروتمند و قدرتمند مانند میلان، فلورانس، بلونیا و رونا با دخالت رم در امور داخلی‌شان مخالفت می‌کردند و در حال گسترش فرمانداری‌های خود بین قرون 12 تا 14 بودند.

این دولت‌های شهری قدرتمند که هم ثروت داشتند و هم استقلال، طلیعه‌دار یک عصر پویا شدند که به نام رنسانس شناخته می‌شود. باوجود پیشرفت‌هایی که در این دوره حاصل شد، جنگ و طاعون در دهه‌های بعد باعث تضعیف سلسله حاکم شدند. در سال 1797 ناپلئون ونیز را فتح کرد و به 700 سال استقلال پایان داد و اولین پادشاهی ایتالیا را در سال 1805 ایجاد کرد.

ایتالیایی‌ها تحت تاثیر انقلاب فرانسه برای رسیدن به استقلال کامل و تشکیل یک ملت متحد تحریک شدند و سرانجام توانستند در سال 1861 استقلال ملی خود را بدست آورند.

در ابتدای قرن بیستم اوضاع کشور ایتالیا به دلیل تاراج‌هایی که در آن اتفاق افتاد، آشفته شد؛ اما در نهایت توانست در کشمش‌های ارضی که با اتریش در جنگ جهانی اول داشت پیروز شود. حدود 600000 مرد کشته شدند و اوضاع کشور به سمت فقر نزول پیدا کرد. در اوج ناامیدی از برقراری صلح در ورسای و بنیتو موسولینی جذر و مد نارضایتی بالا گرفت تا آنجا که حزب فاشیست به قدرت رسید. در پی متحد شدن با نازی‌های آلمان در سال 1940، ایتالیا وارد جنگ جهانی دوم شد و در نهایت در نیمه دوم قرن 20، ناحیه چپ این کشور همه مواضع قدرت خود را از دست داد.

با وجود یک دهه آشفتگی سیاسی، در دهه 1980 ایتالیا رشد کرد و به یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان تبدیل شد. نرخ بالای بیکاری، فساد و افزایش بدهی ملی در بحران سال 2008 به اوج خود رسید بطوریکه سه سال بعد سیلویو برلوسکونی Silvio Berlusconi از سمت خود برکنار شد. در سال 2014، ماتئو رنتسی Matteo Renzi 39 ساله، جوان‌ترین نخست وزیر ایتالیا سوگند یاد کرد.

آیا میدانید؟

  •         گردشگران روزانه حدود 3000 یورو (2210 پوند) داخل آب فواره تروی  Trevi Fountain پرت می‌کنند. این پول‌ها جمع‌آوری شده و به موسسه خیریه اهدا می‌شوند.
  •         ایتالیا خانه سه آتشفشان فعال است: اتنا Etna، استرومبولی Stromboli و وزوویو Vesuvius. اتنا فعال‌ترین آتشفشان در جهان است و در طی 3500 سال گذشته بطور متوالی فوران می‌کند و خاموش می‌شود.
  •         ایتالیا با 51 اثر در میراث جهانی یونسکو بیش از هر کشور دیگری در جهان نامش ثبت شده است.

فرهنگ ایتالیا

مذهب:

87.8% کاتولیک رومی در کنار اقلیت مسلمانان و پروتستان.

قراردادهای اجتماعی:

ساختار اجتماعی در این کشور به شدت تحت تاثیر کلیسای کاتولیک رم است و بطور کلی میتوان گفت که روابط خانوادگی در ایتالیا از هر کشور دیگری در اروپای غربی محکم‌تر است. آداب اجتماعی معمولی باید رعایت شود. افراد علیرغم اینکه در لباس پوشیدن راحت هستند اما در بیشتر مکان‌ها باید آگاهانه لباس خود را انتخاب کنند. لباس مناسب ساحل نیز صرفا در همان مکان پوشیده می‌شود. انتظار می‌رود افراد هنگام بازدید از ساختمان‌های مذهبی و جوامع کوچک و سنتی از لباس‌های پوشیده‌تری استفاده کنند. زمانیکه فردی به جایی دعوت می‌شود از لباس رسمی استفاده می‌کند. استعمال دخانیات در ساختمان‌های عمومی، سیستم حمل و نقل و سینماها ممنوع است.

زمانیکه می‌خواهید برای صرف شام به یک خانه ایتالیایی بروید بهتر است یک هدیه کوچک مانند شکلات، شیرینی یا یک لباس همراه خود ببرید. برای نشستن و شروع غذا اجازه دهید اول میزبانتان این کار را انجام دهد. سهم کوچکی از چیزهایی که به شما تعارف می‌کنند را در ابتدا بردارید و مطمئن باشید که میزبان، دوباره از آنچیزی که بر سر میز غذا است، به شما تعارف خواهد کرد. اگر تمایل به نوشیدن شراب بیشتر ندارید، اجازه بدهید لیوان شما پر باقی بماند تا مجددا در آن چیزی نریزند.

زبان در ایتالیا:

زبان رسمی این کشور ایتالیایی است. در مناطق مختلف گویش‌ها فرق دارند. در منطقه تیرول جنوبی آلمانی صحبت می‌شود (مرز اتریش). در تمام مناطق مرزی از ریویرا Riviera تا ناحیه شمال میلان به زبان فرانسوی سخن گفته می‌شود (مرز با فرانسه و سوئیس). در شهرهای بزرگ و محافل کاری و گردشگری نیز به انگلیسی، فرانسوی و آلمانی سخن گفته می‌شود.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخ، زبان و فرهنگ ایتالیا چیست؟

جهت رزرو هتل در ایتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵