گورستان مقدس کامپوسانتو , ایتالیا

گورستان مقدس  کامپوسانتو

کامپوسانتو یکی از گورستان های مقدس واقع شده در شمال کلیسای جامع است. واژه ایتالیایی کامپوسانتو به معنای گورستان مقدس است. در طول جنگ های صلیبی چهارم، اسقف اعظم پیزا به نام «اوبالدو د لنفرانچی» قسمتی از خاک مقدس گولگوتا را هنگام بازگشت از آنجا خریداری و با خود آورد. این خاک دلیلی شد برای ساخت این بنای مستطیلی شکل زیبا که محل دفن افراد سرشناس و مهم شهر پیزا هستند.

کامپوسانتو، در میان محلی های پیزا با نام های کامپوسانتو مانیومتال و کامپوسانتو وچیو نیز شناخته می شود. معنی کامپوسانتو به فارسی گورستان مقدس است.

کامپوسانتو  یا گورستان مقدس پیزا، دیواری مستطیلی شکل از جنس مرمر دارد و به سبک گوتیک طراحی و ساخته شده است. در بخش از این بنای مستطیلی بزرگ، سقفی به شکل گنبد وجود دارد. این گنبد مرمرین نمای بسیار زیبایی به گورستان بخشیده است. دیواره های بیرونی این بنا روبه روی کلیسای جامع پیزا قرار دارد و با مرمرهای سفید و لبه گرد تزیین شده است. دیوارهای داخلی حیاط پشتی بنای گورستان، با پنجره های متعددی پوشیده شده است. این پنجره ها، هرگز با هیچ شیشه ای پوشیده نشده اند. 
بخش اعظم این ایوان را مقبره های یادبود پر کرده اند. در طول جنگ جهانی دوم، بسیاری از مقبره ها گم شدند اما هنوز 84 مقبره قدیمی از سال های 300 پیش از میلاد مسیح باقی مانده است. بقیه بناهای تاریخی این گورستان شامل سنگ قبرهایی با نقش های برجسته و طراحی نئوکلاسیک هستند.

در اوایل قرن 14 میلادی، تعدادی مجسمه از رم به گورستان مقدس پیزا آورده شدند. این مجسمه ها در حال حاضر، جزو بهترین مجموعه های هنری و هنر کلاسیک اروپا به شمار می روند. این مجسمه ها بهترین نمونه های هنر کلاسیک و دوران رنسانس و قرون وسطی هستند و ارزش تاریخی و باستانی زیبادی دارند.

هنوز چند نقاشی و مجسمه  اصلی از زمانهای قدیم در این گورستان باقی مانده است که برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. یکی از برجسته ترین و مهم ترین آنها در شمالی ترین گالری این بنا قرار دارد. این اثر به قرن 14 میلادی تعلق دارد و نشان دهنده داستان پیروزی مرگ است. متاسفانه هنرمند این اثر باشکوه ناشناخته است.

گردشگران می توانند زنجیرهای بندری را که از دیوارها آویخته شده اند را تماشا کنند. این زنجیرها نماد اسکله دریایی پیزا هستند. این زنجیرها در سال 1324 میلادی توسط ژنوزه گرفته شد. اما دوباره در سال 1860 میلادی به پیزا بازگردانده شد. مجسمه شیری به سبک رومانسک روی دیوار نزدیک پورتا دل لیون نیز قرار دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.

کامپوسانتو، یکی از میراث های جهانی است. این بنای تاریخی در نزدیکی کلیسای جامع و برج کج پیزا قرار دارد.

چگونه به گورستان مقدس کامپوسانتو برویم؟

آدرس گورستان مقدس کامپوسانتو

Piazza dei Miracoli, 56100, Pisa, Italy
پیزا, ایتالیا

ساعت کار گورستان مقدس کامپوسانتو

کامپوسانتو از ساعت 8 صبح تا 7:30 بعدازظهر در ماه های آوریل تا سپتامبر باز است. در ماه های مارس و اکتبر نیز از ساعت 9 تا 5:30 بعدازظهر می توان از گورستان مقدس بازدید کرد. در طول ماه های نوامبر تا فوریه نیز این گورستان از ساعت 9 تا 4:30 بعدازظهر باز است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گورستان مقدس کامپوسانتو چیست؟

جهت رزرو هتل در پیزا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵