آب و هوای ایتالیا

باتوجه به شکل این کشور که مانند یک پوتین بلند است و جغرافیای متنوع آن، آب و هوا در ایتالیا از شمال تا جنوب آن بسیار متفاوت است. در ارتفاعات شمال این کشور، زمستان‌های سرد و سخت با بارش برف سنگین بین ماه‌های دسامبر و مارس بسیار عادی هستند، درحالیکه تابستان‌ها هوا آفتابی و تازه است. اما در اطراف دریاچه‌های شمال ایتالیا، آب و هوای معتدل جریان دارد و باغ‌های زیتون و بوستان‌های گرمسیری آنها را احاطه کرده‌اند که بیشتر آنها بین ماه‌های آوریل تا ژوئن مملو از شکوفه‌های زیبای بهاری می‌شوند.

در مرکز ایتالیا، جدای از  Tuscan-Emilian در کوهستان آپنینی، آب و هوا ملایم‌تر و مرطوب‌تر و با تفاوت اندک دما بین زمستان و تابستان است. همچنان تابستان طولانی‌تر است و مراکز شهرها مانند فلورانس، سیه‌نا و رم می‌توانند آب و هوایی بدون رطوبت بخصوص در طول ماه‌های ژوئیه و اوت را تجربه کنند.

در جنوب تابستان‌ها بسیار گرم‌تر و خشک‌تر هستند و آب و هوا بیشتر به وضعیت شمال آفریقا وابسته است و غالبا به بالاتر از 30 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. پدیده برف بسیار نادر است و زمستان بخصوص در جنوبی‌ترین نقطه شبه جزیره و جزایر سیسیل و ساردنی معتدل و ایده‌آل برای سفرهای فصل آخر سال است.

بهترین زمان برای بازدید:

ایتالیا یک مقصد خوب برای بازدید در تمام طول سال است، اما اگر منحصرا به دنبال زمانی چند روزه برای استراحت هستید، گرم‌ترین و قابل اعتمادترین هوا از آوریل تا ژوئن است که بهترین فصل برای گردشگران محسوب می‌شود. بیشتر ایتالیایی‌ها تعطیلات خود را در ماه‌های جولای و آگوست می‌گذرانند بنابراین قیمت‌ها و همچنین جمعیت در این ‌ماه‌ها افزایش پیدا می‌کند که البته گرم‌ترین ماه‌های سال نیز محسوب می‌شوند. اگر ترجیح می‌دهید در اوج برگزاری بازی‌های راگبی در این کشور نباشید و البته آب و هوای ملایم را تجربه کنید، اواخر سپتامبر تا اکتبر بهترین انتخاب شما خواهد بود.

لباس‌های موردنیاز:

در طول تابستان بجز در مناطق کوهستانی بهتر است لباس‌های سبک پوشیده شود. در زمستان لباس‌های سبک تا معمولی برای مناطق جنوبی و لباس‌های گرم برای مناطق دیگر توصیه می‌شود. پوشش مخصوص آلپ برای اقامتگاه‌های کوهستانی در زمستان لازم است.

جغرافیا

کشور ایتالیا که شبیه یک پوتین است در جنوب اروپا واقع شده است و قسمتی از آن به داخل دریای مدیترانه پیش رفته است. این کشور مرزهایی با فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی در مناطق کوهستانی شمال دارد که شامل تعدادی از بلندترین قله‌های اروپا نیز می‌شود.

در مرکز ایتالیا، توسکانی دارای چشم‌اندازهای متنوع شامل تپه‌های بارور حاصلخیز، دره‌های رودخانه‌های پرآب، رشته‌کوه‌های کوچک و خط ساحلی شنی طولانی است. در شرق اومبریا Umbria قرار دارد که به عنوان قلب سبز ایتالیا شناخته می‌شود و پر از تپه‌ها و دشت‌های وسیع و باغ‌های زیتون و کاج است؛ و منطقه لو مارکه  Le Marche دارای کوه‌های معتدل، رودخانه‌ها و دشت‌های کوچک حاصلخیز است.

همچنین در جنوب ایتالیا، رم پایتخت این کشور واقع شده است که در داخل آن شهر واتیکان، کوچک‌ترین کشور جهان قرار دارد. مناطق جنوبی این کشور گرم‌تر و بسیار خشک‌تر از شمال آن است که با رشته کوه‌های تیز و خشک و صخره‌ای و قله‌های آتشفشانی‌اش شناخته می‌شود چراکه سه عدد از فعال‌ترین قلل آتشفشانی یعنی وزوویو، اتنا و استرومبولی در آنجا قرار دارند.

پولیا، "بعنوان پاشنه پوتین" ترکیبی از چشم‌اندازهای مختلف شامل فلات‌های حاصلخیز، باغ‌های گسترده زیتون و جلگه‌های به رنگ زرد اخرایی است. جزایر سیسیل و ساردنی دور از ساحل در جنوب غربی و غرب قرار گرفته‌اند.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره آب و هوای ایتالیا چیست؟

جهت رزرو هتل در ایتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵