گشت و گذار در ایتالیا

هوایی:

شرکت هواپیمایی آلیتالیاAlitalia و مریدیانا Meridiana پروازهای داخلی به شهرهای مختلف ایتالیا را انجام می‌دهند.

چند نکته:

در شهرهای مختلف کشور ایتالیا، فرودگاه‌های زیادی وجود دارند که خدمات خوبی را به مسافرین ارائه می‌دهند و در صورتی که یک جهانگرد هستید و دوست دارید بیشتر قسمت‌های ایتالیا مخصوصا مسیرهایی که بسیارطولانی هستند را بروید، حتما از هواپیما استفاده نمایید. برای مسیرهای کوتاه‌تر می‌توانید از قطارهای سریع السیر بهره ببرید.

زمینی:

ایتالیا دارای یک شبکه گسترده از آزادراه‌ها است. اصلی‌ترین آزادراه شمال به جنوب ایتالیا مربوط به آزادراه Autostrada del Sole می‌شود که شهر میلان را به رم متصل می‌کند و به نام A1 نامگذاری شده است. مسیر بعدی A2 است که رم را به ناپل وصل می‌کند و درنهایت آزادراه A3 است که ناپل را به رجوکالابریا اتصال می‌دهد. در شمال ایتالیا مسیر غرب به شرق نیز اصلی ترین آزادراه است که از مرزهای اسلوونی، ونیز، ورونا، برشا و میلان به تورین- شهری در شمال غربی ایتالیا- کشیده شده است که به آزادراه A4 معروف است.

جهت رانندگی:

راست

کیفیت جاده‌ها:

جاده‌ها در ایتالیا عددی بالغ بر 479،688 کیلومتر است که 6400 کیلومتر از آن به صورت بزرگراه می‌باشد.

در فواصل و جاهای مشخص، کیوسک‌های مخصوص دریافت عوارض جاده‌ای وجود دارد. علائم رانندگی همگی بین‌المللی هستند. برای اطلاعات بیشتر از شبکه زمینی ایتالیا و عوارض جاده‌ای، می‌توانید به سایت www.autostrade.it مراجعه نمایید.

اجاره خودرو:

بسیاری از شرکت‌های محلی و بین المللی در ایتالیا نسبت به کرایه خودرو در بیشتر شهرها، فرودگاه‌ها و اقامتگاه‌ها اقدام می‌نمایند. همچنین افرای که می‌خواهند در طول سفرشان خودرویی اجاره کنند می‌توانند به صورت آنلاین نیز اینکار را انجام دهند که به مراتب قیمت اجاره کردن از این روش کمتر و به صرفه تر از باقی موارد است.

دوچرخه:

دوچرخه مخصوص داخل شهر و کوه در بسیاری از شهرهای ایتالیا اجاره داده می‌شود. در شهر میلان، یک طرح همگانی برای اجاره دادن دوچرخه وجود دارد. توجه داشته باشید، در صورت سوار شدن در قطار همراه با دوچرخه‌تان، باید حتما نسبت به تهیه بلیطی جداگانه برای دوچرخه‌تان اقدام نمایید.

اتوبوس‌های برون شهری:

کشور ایتالیا دارای یک شبکه گسترده اتوبوسرانی است. مجموعه‌ای از اپراتورهای محلی که خدمات اتوبوسرانی داخل منطقه و بین منطقه‌ای را ارائه می‌دهند. قیمت‌های استفاده از خدمات اتوبوسرانی نسبت به قطار بسیار رقابتی است، هرچند که حرکت در مسیرهای کوتاه توسط اتوبوس به کندی صورت می‌گیرد. رزرو جا از قبل برای اتوبوس، ضروری نمی‌باشد مگر اینکه قصد سفر در مسیرهای بین شهری محبوب را داشته باشید. شما می‌توانید بلیط اتوبوس‌ها را از ترمینال‌های اتوبوسرانی و یا شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اتوبوسرانی تهیه نمایید.

مقررات:

حداقل سن قانونی رانندگی در ایتالیا 18 سال می‌باشد. محدودیت سرعت در مناطق مسکونی 50 کیلومتر بر ساعت، در خیابان‌های معمولی 90 کیلومتر بر ساعت، در بزرگراه‌های تفکیکی110 کیلومتر بر ساعت و در اتوبان‌ها 130 کیلومتر بر ساعت می باشد. نور پایین در تمام نواحی خارج از محل مسکونی، در طی روز الزامی می‌باشد. تمام وسایل نقلیه باید یک مثلث خطر قرمز رنگ به همراه داشته باشند، تا در مواقع اضطرار از آن برای آگاه سازی دیگر رانندگان استفاده نمایند.

توجه: جرائم رانندگی در زمان وقوع ثبت می‌گردد و مبالغ جریمه‌ها نیز بالا می‌باشد.

خدمات رفع خرابی:

انجمن اتوموبیل‌رانی Automobile Club d'Italia . شماره تماس: +39 803 116

اسناد و مدارک:

گواهینامه رانندگی تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ایتالیا به رسمیت شناخته می‌شود. در عمل بسیاری از شرکت‌های اجاره خودرو به اتباع کشورهای عدم عضو در اتحادیه اروپا نیز همانند استرالیا، کانادا، نیوزلند و آمریکا خودرو اجاره می‌دهند. رانندگان دیگر کشورها برای رانندگی در ایتالیا باید دارای گواهینامه رانندگی بین المللی باشند. گردشگرانی که تمایل به رانندگی و اجاره خودرو در ایتالیا را دارند باید حتما سند خودرو که یا به نام خودشان شده است و یا مجوز کتبی از مالک نسبت به استفاده از خودرویش را به همراه داشته باشند. داشتن گواهینامه رانندگی و یا گواهینامه رانندگی موتور، برای گردشگرانی که می‌خواهند با موتورهایی با باک بنزین بیشتر از 49سی‌سی در ایتالیا جابه‌جا شوند الزامی است.

گشت و گذار در داخل شهرها

گردشگران باید دقت داشته باشند پیش از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، بلیط خود را در دستگاه‌های مخصوص قرار دهند تا اجازه استفاده از آن وسیله برایشان فراهم گردد. این دستگاه‌ها در ابتدای ایستگاه‌های مترو، راه آهن، اتوبوسرانی و ترامواها قرار دارند. عدم رعایت این مورد، منجر به جریمه شدن و پرداخت جریمه در همان زمان می‌گردد.

همه شهرهای بزرگ همانند جنوا، میلان، ناپل، رم، تورین و ونیز دارای شبکه حمل و نقل عمومی خوبی هستند. سیستم حمل و  نقل در رم توسط شرکت حمل و نقل عمومی ATAC و MetRo صورت می‌پذیرد. در شهر میلان نیز شرکت حمل و نقل عمومی میلان ATM مسئول حمل و نقل همگانی در این شهر و حومه‌اش است.

قطار زیر زمینی:

رم دارای 3 خط مترو و میلان دارای 4 خط است. گردشگران می‌توانند از دستگاه‌های مخصوص صدور بلیط و یا باجه‌های سیگارفروشی نسبت به تهیه بلیط اقدام نمایند. بلیط برای سفر یک‌روزه نیز موجود است.

قطار زیر زمینی:

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اتوبوسرانی در تمام شهرهای اصلی و بسیاری از شهرهای دیگر مشغول به خدمت رسانی هستند. سیستم اتوبوسرانی در رم گسترده است و در جابجایی مسافران به یاری مترو و تراموا آمده است. در شهرهای بزرگتر، می‌توان از دستگاه‌های مخصوص فروش بلیط و یا باجه‌های فروش سیگار نسبت به تهیه بلیط اقدام نمود. بلیط‌های اتوبوس را می‌توانید در قالب یک بسته 5 عددی تهیه نمایید و در هر سفر خود از یکی از آنها استفاده نمایید که پیش از ورود به اتوبوس باید در دستگاه‌های مربوطه قرار دهید تا اجازه استفاده از وسیله نقلیه را کسب نمایید.

تراموا:

در رم، تراموا یک شبکه گسترده حمل و نقل عمومی محسوب می‌شود. در شهرهای میلان، مسینا و تورین نیز خدمات تراموا به مردم ارائه می‌گردد.

خطوط راه آهن:

مجری اصلی خطوط راه آهن Trenitalia است که یک شبکه گسترده از خطوط ریلی را در سرتاسر کشور ایتالیا مدیریت می‌کند. هزینه بلیط قطار نیز براساس میزان مسافت طی شده تعیین می‌شود که البته مبلغ محاسبه شده کاملا مناسب برای افراد جامعه است. همچنین در بعضی از مواقع و شرایط خاص، هزینه بلیط‌ها نیز کاسته می‌شود. مسیرهای اصلی قطار شامل : تورین- میلان – ونیز ، میلان- بولونیاBologna – باری Bari ، رم- جنوا- تورین و رم- ناپل – پالرمو می‌باشد.

مسیرهای ریلی:

InterRail One-Country Pass :

سفرهای سه، چهار، شش یا 8 روزه در ماه داخل ایتالیا را شامل می‌شود. افراد ساکن در ایتالیا نمی‌توانند از این نوع سفر در داخل کشورشان استفاده نمایند. مسافران زیر 26 سال در صورت استفاده از این خدمت ، بهای کمتری را خواهند پرداخت. کودکان پایینتر از 12 سال نیز در صورت سفر با یک فرد بزرگسال، نیازی به پرداخت هزینه بلیط ندارند. برای دیدن و انتخاب سایر خدمات همانند صندلی تخت خواب شو، اینترنت با سرعت بالا و ... می‌توانید به سایت Voyages-sncf.com به نشانی www.voyages-sncf.com مراجعه نمایید. بالطبع برای استفاده از سرویس‌های سریع السیر، انتخاب نوع صندلی و استفاده از صندلی تختخواب‌شو باید مبلغ بالاتری پرداخت نمایید.  

Eurail Italy Pass :

پیشنهاد سفر سه، چهار، پنج، شش یا 8 روزه در یک ماه اقامت در ایتالیا را ارائه می‌دهد. برای اتباع کشورهای غیرعضو در اتحادیه اروپا نیز این خدمت ارائه می‌گردد.

دریایی:

بنادر اصلی کشور ایتالیا در شهرهای زیر واقع شده اند که عبارتند از :

آنکونا، بریندیزی، چیویتاوکیا، کالیاری، جنوا، ناپل، پالرمو، لیورنو و ونیز

کشتی های Ferries :

در طول سال، بسیاری از گردشگران به همراه وسایل نقلیه شان با استفاده از خدمات کشتی‌های Ferries از شهرهای مختلف کشور ایتالیا دیدن می‌کنند. برای دیدن جزایر کاپری، سیسیل، ساردینیا و آیولین می‌توانید از خدمات منظم قایق‌های معمولی و باله دار استفاده نمایید و از این جزایر و سایر جزیره‌هایی که به آنها متصل‌اند نیز دیدن کنید.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره گشت و گذار در ایتالیا چیست؟

جهت رزرو هتل در ایتالیا با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵