راهنمای سفر به رم

راهنمای سفر به رم

رم همانند شهری پر از خوراکی‌های تمام نشدنی است. مهم نیست که چقدر خودتان را مشغول دیدنی‌های شهر رم بکنید، به ندرت می‌توانید از پیش غذای معروف رومی‌ها به نام "آنتی پاستو" بگذرید. آثار به جامانده از روزهای درخشان پادشاهی در دوره رنسانس و نقاشی‌های زیبا و غنی در آن دوران، باعث شده است این شهر را به شهری ابدی و خوب برای زندگی مبدل کند.


شهر رم بر هفت تپه بنا نهاده شده است. در قسمت غربی رودخانه تیبر، محله تراستور قرار دارد که پر از رستوران و پیتزا فروشی است. بعد از عبور از رود تیبر، کلیساهای قدیمی Basilica of Santa Sabina و Sant’Alessio بر روی یکی از 7تپه مشهور رم به نام Aventine قرار دارند. کمی آنطرفتر محله قدیمی تستاسیو را خواهید دید، اینجا دقیقا جایی است که مقبره دو شاعر انگلیسی به نام‌های John Keats و Percy Bysshe Shelley پیدا شده است.


معماری‌های بینظیر و مجموعه کارهای هنری در شهر واتیکان باعث می شود، چشم هر گردشگری را به خود جلب کند و توقف در این شهر و گشت و گذار در داخل آن را ضروری نماید. بعد از اعلام خود مختاری شهر واتیکان در سال 1929، اینجا خانه سن پیترو- کلیسای سن پیترو- است که گفته می‌شود بزرگترین کلیسا در مسیحیت می‌باشد. موزه واتیکان و کلیسای سیستین که مزین به هنرآفرینی هنرمندان عصر رنسانس همانند میکل آنژ نیز در واتیکان خودنمایی می‌کنند.


فراتر از مذهب کاتولیک، پله‌های اسپانیایی، پانتئون و Piazza Venezia از آثار باقی مانده قرون گذشته اند. جواهرات قیمتی که از روم باستان باقی مانده و اینک در گوشه گوشه این شهر پیدا شده است همگی کمک می‌کنند گردشگران به فضای گذشته رم، به زمان گلادیاتورها و ارابه هایشان برگردند.


شهر رم، شهری هم سنتی و هم مدرن است که جمعیتی حدودا 3 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند و این جمعیت را می‌توانید در رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها، مراکز خرید و تفریحات شبانه که همگی از عوامل مدرنیته هستند، ببینید. در منطقه  Camp de’ Fiori تفریحات شبانه ای وجود دارد که هم برای گردشگران و هم برای مردم محلی بسیار محبوب و دوستداشتنی است.


در شهر رم، روز از خرید کردن در بازار صبحگاهی مناطق مختلف این شهر آغاز می شود در اینجا دستفروشان به فروش نوشیدنی لیمویی ایتالیایی، پاستا و سایر مخلفات می‌پردازند. در طول روز علاوه بر رفتن به این بازارها، میتوان در خیابان Via Condotti قدم زد و از مارک‌های تجاری مطرح در زمینه فشن و مد همانند پرادا، والنتینو، گوچی و ... خرید کرد.


این شهر همان شهری است که مملو از ابنیه تاریخی و زیبا، رنگ و طعمی متفاوت و دوست داشتنی است.  

بهترین راه سفر به رم

پرواز به رم


خطوط هوایی که پرواز مستقیم از انگلیس به رم دارند شامل Alitalia، British Airways، easyJet، Monarch، Norwegian، Ryanair و خطوط هوایی Vueling هستند. به دلیل رقابت بسیاری که در این مسیرها هست، در تمام طول سال می‌توانید پروازهای ارزان قیمت پیدا کنید اما درصورتی که می‌خواهید در زمان‌های شلوغ مانند تعطیلی مدارس یا کریسمس سفر کنید باید از قبل رزرو کنید. Alitalia و Delta پروازهای مستقیم از آمریکا به رم دارند.


مدت زمان پرواز:


از لندن – 2 ساعت و 30 دقیقه؛ نیویورک – 8 ساعت و 15 دقیقه؛ لس آنجلس- 13 ساعت و 30 دقیقه (با توقف)؛ تورنتو – 8 ساعت و 30 دقیقه؛ سیدنی- 23 ساعت (باتوقف).


سفر از طریق جاده


بسیاری از مراکز تاریخی رم برای عبور وسائط نقلیه غیر ساکنین روزهای دوشنبه تا جمعه از ساعت 06:30 تا 18:00 و شنبه ها از ساعت 14:00 تا 18:00 بسته است. همچنین محدودیت‌هایی در  بعضی مکان‌ها مانند بخش‌هایی از مونتی، سن لورنزو و Trastevere وجود دارد. اگر شما در این محل‌ها قصد اقامت دارید، با هتل خود تماس بگیرید چون آنها می‌توانند اجازه رانندگی در این محدوده را برای شما بگیرند.


جهت رانندگی در رم سمت راست است و حداقل سن راننده ها 18 سال است. محدودیت سرعت در بزرگراه‌ها 130 کیلومتر و در مناطق شهری 50 کیلومتر است. گواهینامه رانندگی انگلیس و گواهینامه صورتی رنگ اتحادیه اروپا در ایتالیا قابل قبول است (گواهینامه سبز انگلیس باید همراه با یک مجوز رانندگی بین المللی باشد) همچنین همراه داشتن یک گرین کارت و گواهی بیمه موتور به شدت توصیه می‌شود.


شرکت AA یا RAC در انگلیس و AAA در آمریکا توافقنامه همکاری دوجانبه با Automobile Club d'Italia (ACI) امضا کرده‌اند تا خدمات مشاوره‌ای مفید بخصوص درهنگام خرابی ماشین ارائه دهند.


مسیرها:


رم توسط شبکه‌ای از بزرگراه‌ها احاطه شده است. بزرگراه A12 از سمت غرب و بزرگراه A24 از شرق به رم می‌رسند. فرودگاه Ciampino از طریق Via Appia Nuova (SS7) به شهر متصل می‌شود.بزرگراه A1 بین شهرهای رم، فلورانس و میلان قرار دارد، اما برای رفتن به ونیز رانندگان باید در بولونیا از A1 به A13 تغییر مسیر دهند.


زمان رانندگی:


از فلورانس- 3 ساعت؛ میلان- 6 ساعت؛ ونیز – 5 ساعت و 30 دقیقه؛ ناپل – 2 ساعت و 30 دقیقه.


اتوبوس‌های بین شهری:


Cotral با اتوبوس‌های آبی در سراسر منطقه لاتزیو متصدی حمل و نقل ناحیه‌ای در این قسمت است. Eurolines با دارا بودن اتوبوس‌های بین المللی امکان اتصال به شهرهای مختلف اروپا از جمله پاریس در لندن را فراهم کرده است. این سفرها طولانی و کند و درعین حال ارزان قیمت هستند.


هیچ ایستگاه اتوبوس مرکزی در رم وجود ندارد. اتوبوس‌ها در مقابل ایستگاه قطار Tiburtina که از طریق ایستگاه مترو Tiburtina قابل دسترسی است، مسافران را سوار و پیاده می‌کنند.


سفر با قطار:


رم به خوبی از طریق خطوط ریلی با سایر نقاط کشور در ارتباط است. Roma Termini در Piazza Cinquecento ایستگاه اصلی رم برای قطارهای راه دور و بین‌المللی است. همچنین اینجا مرکز مترو و ترمینال اصلی اتوبوس‌ها هم محسوب می‌شود.


دومین ایستگاه قطار رم Roma Tiburtina است. بعد از آن مهم‌ترین ایستگاه‌های پایتخت Roma Ostiense و Trastevere هستند. شما باید بلیط‌های چاپ شده معتبر را از دستگاه‌های زردرنگ که در سالن ایستگاه‌ها قبل از محل سوار شدن تعبیه شده اند تهیه نمایید.


تمام قطارهای بین‌المللی از جمله قطارهای مستقیم به مونیخ و وین، از ایستگاه Roma Termini حرکت می‌کنند.


متصدیان حمل و نقل ریلی:


Trenitalia شرکت راه‌آهن ملی ایتالیا است که خدمات سریع، کارآمد و با قیمت مناسب در سرتاسر این کشور ارائه می‌دهد. شرکت Italo نیز قطارهای سریع‌السیر از فلورانس، بونولیا، میلان، تورین و همچنین ناپل و سالرنو برای جابجایی مسافران در نظر گرفته است.


مدت زمان سفر:


از ناپل – 1 ساعت و 10 دقیقه؛ فلورانس – 1 ساعت و 30 دقیقه؛ میلان – 2 ساعت و 55 دقیقه؛ ونیز – 3 ساعت و 45 دقیقه؛ مونیخ – 12 ساعت؛ وین – 14 ساعت.


سفر از طریق دریا:


بندر Civitavecchia در 80 کیلومتری شمال غربی رم و در Molo Vespucci، 00053 Civitavecchia واقع شده است و توسط Autorità Portuale di Civitavecchia اداره می‌شود.


خدمات کشتیرانی:


خدمات کشتیرانی و قایق‌های هیدروفویل از/به بنادر ساردینیایی توسط تعدادی از شرکت‌ها از جمله Tirrenia Navigazione، Moby Lines و Sardinia Ferries انجام می‌گیرد.


حمل و نقل عمومی به شهر:


قطارها از Civitavecchia به رم تقریبا هر 30 دقیقه یکبار حرکت می‌کنند و سفر با آنها حدود 1 ساعت طول می‌کشد. از ایستگاه قطار Civitavecchia تا بندر یک مسیر کوتاه تاکسی است که می‌توان از سرویس رفت و آمد رایگان هم که در آنجا وجود دارد استفاده کرد.

مناطق رم

جهت رزرو هتل در رم با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

سوالات متداول درباره رم

 • شهر رم پایتخت کشور رم است. برای آشنایی بیشتر با شهر رم ،پایتخت ایتالیا کلیک کنید
 • تعدادی از اماکن تاریخی که در رم می توانید بازدید کنید، عبارتند از:
 • برای سفر به ایتالیا به ویزا نیاز دارید.

  مدارک ویزای ایتالیا شامل موارد زیر است:
  • اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه­‌های قبلی (مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم - ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر)
  • 3 قطعه عکس 4.5 * 3.5 رنگی، تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد و 70 تا 80 درصد عکس، چهره فرد باشد ( حداکثر برای 6 ماه اخیر - عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)
  • اصل و ترجمه شناسنامه
  • اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی (زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر 7 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A4 باشد.)
  • حساب‌های جاری : کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی
  • گواهی تمکن برای سپرده ‌های بانکی به زبان انگلیسی و به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی همراه با مهر شعبه و امضا بانک (ارائه گواهی تمکن به تنهایی مورد قبول نمی‌باشد.)
  • حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 500.000.000 ريال باشد.
  • اصل سند مالکیت
  • اصل و ترجمه مدارک شغلی شامل موارد زیر:
  • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی (معتبر برای سال جاری)
  • وکلا: پروانه وکالت
  • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) و سه فیش آخر حقوق
  • بازنشسته­‌ها: حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوق
  • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر از شرکت مربوطه (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان
  • در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات /آگهی تاسیس / کارت مباشرت (در صورت ارائه کارت مباشرت، ارائه جواز کسب اصلی الزامی است.)
  • معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق
  • دانش آموزان، دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل
  • برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایت‌نامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.
  • اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌دار
  • تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق
  • حضور کلیه مسافرین (به جز افراد زیر 12 سال) جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری VFS الزامی می‌­باشد.
  • اصل مدارک تا زمان بازگشت مسافر از سفر، نزد آژانس باقی می‌ماند.
  • ضمانت­نامه بانکی حداقل به مبلغ 100,000,000 تومان در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت‌­های بیشتر متعاقباً اعلام می‌­گردد.
  • لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.

اماکن تاریخی رم