راهنمای سفر به آلمان

رزرو هتل در آلمان

درباره آلمان

شاید بسیاری از مردم دنیا دچار این سوء تفاهم شده باشند که آلمان کشوری عقب افتاده با کلیشه ها  و باورهای قدیمی است، اما برخلاف نظر این افراد، کشور آلمان، یکی از جذابترین و متنوع ترین کشورها در قاره اروپا است. به عنوان یک مقصد، آلمان تشکیل شده از شهرها و شهرستان های زیبا، مناظر روستایی بسیار شگفت انگیز، اماکن و جاذبه های دیدنی و ... است و شما تعجب می‌کنید که چرا آلمان در لیست بازدید هر گردشگری نیست و یا با اولویت پایین قرار گرفته است؟


کشور آلمان جایگاه نخست در قلب اروپا را تسخیر کرده است و این تسخیرشدگی هم از لحاظ لغوی است و هم واقعی. آلمان عنوان " دارنده بزرگترین اقتصاد" را در  منطقه از آن خود کرده است. و نسبت به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا مرزهای زمینی بیشتری (9عدد) با کشورهای اطراف دارد.


جای هیچگونه تعجبی باقی نمی ماند که آلمان با در پیش گرفتن رویکردی جدید نسبت به قبل بسیار متنوع تر و جهانی تر شده است و کمی از کلیشه های قدیمی فاصله گرفته است. در واقع این کشور ترکیبی از ناسیونالیسم - سنت قدیمی با مدرنیسم - چند فرهنگی است. کشور آلمان و بالطبع شهرهای آن در جهت جلب توجه جهانی گام برداشته اند. شهر برلین با لقب پویایی در میان دیگر شهرهای آلمان و دنیا شناخته می شود و توانسته شهرت زیادی در زمینه کارهای جدید و خلاقانه با استفاده از تجربه های قبلی و نیم نگاهی به گذشته کسب کند.


شهر های کلن ، مونیخ و هامبورگ از جمله شهرهای بزرگ هستند که به پشتیبانی از پایتختِ کشور یعنی برلین مبادرت می ورزند. این شهرها نه تنها از نظر تاریخی جزو شهرهای مهم محسوب میشوند، بلکه در زمینه موسیقی کلاسیک، هنر و معماری قرون وسطایی نیز صاحب نام هستند. همچنین مردم این کشور سعی کرده‌اند از اتهامی که به آنها مبنی بر نداشتن سلیقه و دانش لازم و کافی برای تهیه غذاهای مختلف نیز زده شده است، مبرا شوند که موفق نیز بوده‌اند و امروزه می‌توانید انواع غذاها و نوشیدنی های مختلف را در آلمان بخورید و بیاشامید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی آلمان

اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه­‌های قبلی (مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم - ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر) + 3 قطعه عکس 4.5 * 3.5 رنگی، تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد و 70 تا 80 درصد عکس، چهره فرد باشد ( حداکثر برای 6 ماه اخیر - عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.) + اصل و ترجمه شناسنامه + اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی (زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر 7 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A4 باشد.) + حساب‌های جاری : کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی + گواهی تمکن برای سپرده ‌های بانکی به زبان انگلیسی و به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی همراه با مهر شعبه و امضا بانک (ارائه گواهی تمکن به تنهایی مورد قبول نمی‌باشد.) + حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 500.000.000 ريال باشد. + اصل سند مالکیت + اصل و ترجمه مدارک شغلی شامل موارد زیر: + پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی (معتبر برای سال جاری) + وکلا: پروانه وکالت + مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) و سه فیش آخر حقوق + بازنشسته­‌ها: حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوق + مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر از شرکت مربوطه (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان + در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات /آگهی تاسیس / کارت مباشرت (در صورت ارائه کارت مباشرت، ارائه جواز کسب اصلی الزامی است.) + معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق + دانش آموزان، دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل + برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایت‌نامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد. + اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌دار + تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق + حضور کلیه مسافرین (به جز افراد زیر 12 سال) جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری VFS الزامی می‌­باشد. + اصل مدارک تا زمان بازگشت مسافر از سفر، نزد آژانس باقی می‌ماند. + ضمانت­نامه بانکی حداقل به مبلغ 100,000,000 تومان در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت‌­های بیشتر متعاقباً اعلام می‌­گردد. + لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.

بهترین راه سفر به آلمان

اتوبوس‌های بین شهری:


شبکه اتوبوسرانی آلمان طبق برنامه جامع و از پیش تعیین شده اش، نسبت به جابه‌جا کردن مسافران اقدام می‌کند که می‌توان گفت برنامه‌ای کاملا کاربردی و مفید است و گردشگران می‌توانند با این اتوبوس‌ها به جاهای ناشناخته، بکر و دورافتاده در آلمان سفر کنند. برای حمل و نقل داخل شهری نیز شرکت‌های خدمت رسان محلی آماده خدمت‌گزاری هستند و براساس برنامه زمانی، در بعضی از روزهای تعطیل، بسته هستند.  یورو لاین یکی از شرکت‌های بین المللی برای این اتوبوس‌هاست که گردشگران می‌توانند از انگلستان به شهرهای بزرگ آلمان سفر کنند.


مقررات:


تابلوهای جاده ای، به شکل بین المللی هستند. محدودیت سرعت در آلمان 50 کیلومتر بر ساعت در مناطق مسکونی و 100 کیلومتر بر ساعت در مناطق غیرمسکونی است.  برای اتوبان ها نیز محدودیت سرعتی به صورت نوشتاری وجود ندارد اما توصیه می شود حداکثر سرعتتان 130 کیلومتر بر ساعت باشد. حداقل سن قانونی برای رانندگی 18 سال است. داشتن زنجیر چرخ و تایرهای مخصوص فصل زمستان از الزامات قانونی بسیار مهم در فصل سرما و بارش برف است.


خدمات رفع خرابی:


شبکه امداد ملی آلمان Allgemeiner Deutscher Automobil Club (ADAC) نسبت به رفع خرابی اتومبیل در آلمان می پردازد.


مستندات:


بیمه الزامی است، همچنین باید گواهینامه رانندگی خود را به همراه داشته باشید.


گشت و گذار در داخل شهر و شهرستان های آلمان


در همه نواحی شهرها اتوبوسرانی به صورت فعال مشغول به خدمت رسانی است. همچنین در شهرهای بزرگ‌تر تراموا و قطار نیز شبکه های حمل و نقل قوی در آنجا ایجاد کرده اند. در بیشتر شهرهای بزرگ باید قبل از سوار شدن در قطارهای برون شهری (S-Bahn )، قطارهای زیر زمینی (U-Bahn ) اتوبوس و یا ترموا نسبت به تهیه بلیط از دستگاه های صادرکننده بلیط اقدام نمایید. سیستم چک کردن بلیط توسط ماموران خطوط به صورت مکرر انجام می شود و در صورت نداشتن بلیط و سوار شدن، بلافاصله در محل جریمه صادر می‌گردد. تاکسی ها به صورت گسترده در شهرهای اصلی در دسترس هستند و در ایستگاه های مخصوص تاکسیرانی آماده خدمت رسانی هستند. برای رزرو کردن این تاکسی‌ها میتوانید از تلفن نیز استفاده کنید.


برلین: حمل و نقل عمومی در این شهر شامل یک شبکه گسترده از اتوبوسرانی، متروهای زیرزمینی و قطارهای برون شهری است که در سه حیطه مشغول به فعالیت هستند. در قسمت شرقی برلین تراموا و کشتی هایی با همکاری یک شرکت دیگر در همین زمینه حمل و نقل مسافران توانسته اند خدمات بیشتری به مردم و جهانگردان ارائه نمایند. باجه های فروش بلیط‌های روزانه و مدت دار، در همه جا در دسترس است. تاکسی ها نیز در همه جای شهر حضور پررنگی دارند.


فرانکفورت: شبکه گسترده حمل و نقل از طریق تراموا و اتوبوس در منطقه راین نسبت به جابه‌جایی مسافران اقدام می‌کند که این شبکه گسترده زیر نظر شرکت Rhein-Main Verkehrsverbund است. در اینجا نیز همانند برلین 24 ساعته این خدمات حمل و نقل صورت میگیرد و در دسترس افراد است. تاکسی های اینجا نیز به رنگ کرم رنگ هستند. شماره تماس مرکز اصلی رزرو تاکسی+49 69 230 001 است.


مونیخ: پایتخت ایالت بایرن، یعنی مونیخ دارای تراموا، اتوبوس های بزرگ، مترو و قطار ریلی در حومه شهر است. مجری این شبکه گسترده حمل و نقل شرکت Münchner Verkehrs-und Tarifverbund است. بازهم باید اعلام نماییم، تاکسی‌ها در جای جای شهر قرار گرفته اند و قابل دسترسی هستند. با شماره تماس +49 89 21610 میتوانید نسبت به رزرو کردن تاکسی اقدام کنید.


توجه نمایید:


توجه داشته باشید عابران پیاده اجازه ندارند از چراغ قرمز عبور کنند، هرچند میزان ترافیک بسیار کم باشد و انجام این عمل جرم محسوب می‌شود و پلیس می‌تواند در همان جایی که این جرم اتفاق افتاده است نسبت به ثبت جریمه برای فرد خاطی اقدام نماید که باتوجه به رعایت کردن این مورد توسط بیشتر افراد، جریمه کردن بسیار کم اتفاق می افتد.


خطوط راه اهن:


شرکت راه اهن ملی مجری حمل هزاران مسافر در طول روز است. محبوبیت بیشتر این خطوط مربوط به خدمت حمل و نقل سریع میان‌شهری Intercity-Express (ICE) است که با سرعت حداکثر 300 کیلومتر بر ساعت نسبت به انتقال مسافرین و گذشتن از شهرهای مهم اقدام می‌کند. قطارهای دیگر باسرعت کمتر اما با کیفیتی خوب نیز هنوز هم مشغول به فعالیت هستند و نسبت به جابه‌جایی مسافرین در داخل شهر و حتی به صورت بین المللی اقدام می‌کنند.


مسیرهای ریلی:


طیف وسیعی از کارت های Bahncards  در دسترس است که تعدادی از طرح های تخفیفی مختلف را در صورت سفر در کشور آلمان ارائه می‌کند، همچنین در موارد مختلفی نسبت به ارائه تخفیف در حین خرید کارت مبادرت می ورزند. برای گردشگرانی که قصد اقامت در ماه‌های اخر سال را ندارند، دو گزینه بسیار مناسب برای آنهاست، یکی کارت BahnCard 25 (ارائه 25% تخفیف) و دیگری کارت BahnCard50 ( ارائه 50% تخفیف). با داشتن پاسپورت یک کشوره سفر ریلی داخلی شما می‌توانید از خدمات قطارها برای سه روز، چهار ، شش و یا 8 روز از  طول مدت یک ماه اقامتتان استفاده نمایید.


دریایی:


طبق جداول برنامه ریزی شده، قایق‌ها در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و آب‌های نزدیک سواحل حرکت می‌کنند. علاوه بر این جداول زمانبندی شده، گشت و گذار ویژه ای نیز در آب‌های کشتیرانی انجام می‌پذیرد.


شرکت KD German Rhine Line نسبت به پوشش‌دهی کل رودخانه‌های راین و موزل اقدام نموده است و با استفاده از کشتی‌هایی با کیفیت خوب در ماه های اوریل تا اواخر اکتبر نسبت به جابه‌جایی گردشگران و مردمان محلی مبادرت می‌ورزد. همچنین این شرکت نسبت به حمل و نقل مسافر از طریق کشتی‌های بزرگ که محلی برای استراحت مسافران دارد در رودخانه البه، حدفاصل مایسن و مرز سویس از طریق مسیر درسدن اقدام می‌کند.


در دریاچه کنستانس که بین آلمان، سویس و اتریش قرار دارد، قایق‌های تفریحی و کشتی‌هایی با امکان حمل خودرو در حرکت هستند. گردشگران با داشتن پاسپورت سفر در دریاچه کنستانس می‌توانند تا حدود زیادی از قسمت‌های مختلف دریاچه و نواحی خشکی آن دیدن کنند و از تخفیف بلیط‌های جاذبه های دیدنی این قسمت بهره ببرند. این پاسپورت ها برای مدت سفر 3 روزه، هفت روزه و یا 14 روزه اعتبار دارند.

سفارتخانه های آلمان

سفارت آلمان در تهران

نام سفیر :  بارون میشائیل فن اونگرن اشترنبرگ

آدرس : خیابان فردوسی ، شماره 324

تلفن : 39990000

فکس : 39991890

جهت رزرو هتل در آلمان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵

سوالات متداول درباره آلمان

 • برای سفر به آلمان به ویزا نیاز دارید.

  مدارک ویزای آلمان شامل موارد زیر است:
  • اصل گذرنامه با امضاء، به همراه گذرنامه­‌های قبلی (مدت اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود و داشتن دو صفحه سفید روبه‌روی هم - ارائه گذرنامه جداگانه برای هر نفر)
  • 3 قطعه عکس 4.5 * 3.5 رنگی، تمام رخ با زمینه روشن، کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد و 70 تا 80 درصد عکس، چهره فرد باشد ( حداکثر برای 6 ماه اخیر - عکس با گذرنامه و ویزاهای قبلی یکی نباشد.)
  • اصل و ترجمه شناسنامه
  • اصل گواهی حساب بانکی با مهر و امضاء بانک فقط به زبان انگلیسی (زمان صدور گواهی حساب بانکی حداکثر 7 روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد و سایز پرینت بانکی A4 باشد.)
  • حساب‌های جاری : کارکرد سه ماه اخیر به زبان انگلیسی
  • گواهی تمکن برای سپرده ‌های بانکی به زبان انگلیسی و به همراه گردش سه ماهه سود به زبان انگلیسی همراه با مهر شعبه و امضا بانک (ارائه گواهی تمکن به تنهایی مورد قبول نمی‌باشد.)
  • حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر 500.000.000 ريال باشد.
  • اصل سند مالکیت
  • اصل و ترجمه مدارک شغلی شامل موارد زیر:
  • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی و سه فیش آخر حقوق از محل کار، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی (معتبر برای سال جاری)
  • وکلا: پروانه وکالت
  • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی، یا نامه از سازمان مربوطه با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) و سه فیش آخر حقوق
  • بازنشسته­‌ها: حکم بازنشستگی، آخرین فیش حقوق
  • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر از شرکت مربوطه (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی با مهر سازمان
  • در صورت خویش فرما بودن: جواز کسب / آخرین آگهی تغییرات /آگهی تاسیس / کارت مباشرت (در صورت ارائه کارت مباشرت، ارائه جواز کسب اصلی الزامی است.)
  • معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه : اصل حکم کارگزینی به همراه نامه مرخصی یا گواهی اشتغال به کار با ذکر مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه) به همراه سه فیش آخر حقوق
  • دانش آموزان، دانشجویان : اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل
  • برای فرزندان زیر 18 سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند رضایت‌نامه محضری الزامی است و نیاز به ترجمه به زبان انگلیسی دارد.
  • اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌دار
  • تکمیل فرم مشخصات فردی به صورت کامل و دقیق
  • حضور کلیه مسافرین (به جز افراد زیر 12 سال) جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری VFS الزامی می‌­باشد.
  • اصل مدارک تا زمان بازگشت مسافر از سفر، نزد آژانس باقی می‌ماند.
  • ضمانت­نامه بانکی حداقل به مبلغ 100,000,000 تومان در وجه آژانس محل ثبت نام جهت ضمانت حسن اجرای تعهدات که پس از بررسی مدارک در صورت نیاز به ضمانت‌­های بیشتر متعاقباً اعلام می‌­گردد.
  • لازم بذکر است با توجه به مدارک ارائه شده و نظر سفارت ممکن است مدارک دیگری از مسافر در خواست گردد که تهیه و ارائه آنها جهت اخذ ویزا الزامی می‌باشد.
 • تعدادی از اماکن تاریخی که در آلمان می توانید بازدید کنید، عبارتند از:
 • تعدادی از مراکز تفریحی که در آلمان می توانید بازدید کنید، عبارتند از:

اماکن تاریخی آلمان

مراکز تفریحی آلمان