تجارت در آلمان

کسب و کار در آلمان

تجار و بازرگانان در آلمان انتظار دارند طرف‌های قرارداد و مذاکره هوشمندانه نسبت به انتخاب لباس‌هایشان اقدام کنند. خانم‌ها لباس‌های مناسب برای جلسات باید به تن داشته باشند و آقایان نیز حتما باید کراوات بزنند. صحبت به زبان انگلیسی رایج است، اما صحبت به زبان آلمانی و یا داشتن یک مترجم که به زبان آلمانی تبحر دارد، یک مزیت برای افرادی است که با آلمانی‌ها قرار است وارد مذاکره و معامله شوند.

ست کردن قرار های ملاقات و سروقت حاضر شدن در ملاقات ها از جمله موارد مهم و البته حیاتی در آلمان است. صدا کردن همراه با القاب برای آلمانی‌ها مهم است، پس به این عناوین و القاب توجه کنید و با گفتن آقای دکتر و یا خانم دکتر طرف مقابلتان را مخاطب خود قرار دهید. همچنین در طول مذاکره از صفت فاعلی "شما" استفاده کنید و در نظر داشته باشید مخاطب قرار دادن افراد با اسم کوچکشان نه تنها بد است، بلکه به نوعی توهین به طرف مقابلتان محسوب می شود. در زمانی که می‌خواهید تلفن جواب بدهید نیز یادتان باشد به جای گفتن کلمه سلام در ابتدای مکالمه‌تان ، خودتان را با فامیلی‌تان به طرفی که پشت خط است معرفی کنید.

ساعات و روزهای رسمی کاری، دوشنبه تا جمعه ساعت 8 تا 9صبح و 4 تا 5 عصر است که این مدت زمان می‌تواند کمتر نیز شود، به طور کلی مردم کشور آلمان در میان مردمان اتحادیه اروپا به کوتاهی ساعات کاری مشهور هستند. بسیاری از اداره‌جات در روزهای جمعه قبل از ظهر کار را تعطیل می‌کنند و به خانه‌هایشان می روند. ناهار کاری در آلمان نسبت به صبحانه کاری رواج بیشتری دارد و هزینه مهمان کردن نیز به عهده شخصی است که پیشنهاد این مورد را می‌دهد. معاشرت با همکاران در آلمان بسیار معمول و حتی عضو جدانشدنی روابط هاست اما معاشرت با ارباب رجوع به ندرت امکان می‌پذیرد.

تجار و بازرگانان در شهرهای برلین و مونیخ تا حدودی در روند ملاقات های کاری‌شان انعطاف بیشتری نسبت به سایر افراد در شهرهای دیگر آلمان از خود نشان می‌دهند. مخصوصا در قسمت شمالی آلمان، که گاها در این مناطق؛ این انعطاف پذیری وارد بدنه سازمان ها و افراد داخل در آن نیز شده است.

ساعات و روزهای کاری در آلمان:

دوشنبه تا جمعه از 8 صبح تا 4 بعد از ظهر( البته بسیاری از اداره‌جات و شرکت ها روزهای جمعه زودتر تعطیل می شوند.)

اقتصاد آلمان

آلمان دارای بزرگترین اقتصاد در اروپا است. اگرچه در سال 2009 گرفتار بحران اقتصادی در جهان شده است و حتی بدترین رکود افتصادی بعد از رکود دهه 1930 را تجربه میکند اما با گسترش صادرات سعی در عبور از بحران موجود میکند و با انعطاف پذیری خاصی که از خود نشان میدهد، از بحران یورو نیز جان سالم به در می‌برد و در سال 2011 بیشترین مقدار صادرات به ارزش 1 تریلیون یورو را به نام خود در جهان به ثبت میرساند.

در دو دهه اخیر امور مالی کشور آلمان سعی کرده است به حالت درست خود برگردد. سیستم قبلی آلمان شرقی بودجه‌های بسیار زیادی را برای مدرنیزه شدن صرف کرده است اما از لحاظ اقتصادی عملکرد خوبی نداشته است، لذا تمامی کارکنان قسمت آلمان غربی در جهت حمایت از آلمان شرقی و به رونق انداختن اقتصاد آن کشور، باید علاوه بر پرداخت مالیات خود، مالیات اضافه‌ای نیز پرداخت نمایند. نرخ تورم در آوریل سال 2012، 2.1% ثبت شده است.

جمعیت آلمان از لحاظ سنی روبه افزایش است و این مورد با سطح بالای نرخ بیکاری و مهاجرت مردم همسو شده است و بار بسیار سنگینی بر دوش سازمان تامین رفاه اجتماعی در آلمان گذاشته است. از طرف دیگر کشور آلمان، کشور مهاجر پذیر به میزان بالاست. بوروکراسی اداری( ورق بازی در اداره‌جات و ...) بسیار سنگین و دست و پاگیر است و تقریبا در سطوح مختلف کشوری، ایالتی و محلی دیده می‌شود.

آلمان در اتحادیه اروپا بیشترین سهم در میزبانی برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه های پیشرو در صنایع مختلف را داشته است و بعد از ایالات متحده امریکا به عنوان دومین کشور در زمینه برگزاری مراسم‌های مختلف بوده است.

صادرات عمده و اصلی آلمان:

ماشین آلات، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و محصولات فولادی

واردات اصلی و عمده کشور آلمان:

محصولات غذایی، فراورده های نفتی، کالاهای تولیدی، فلزات وسایل نقلیه موتوری

شرکای تجاری اصلی :

فرانسه، هلند، انگلستان، چین و امریکا

برقراری تماس در آلمان

تلفن:

برای برقراری ارتباط تلفنی می‌توانید به کیوسک هایی که در سطح شهر و شهرستان ها قرار گرفته اند بروید و تماس های داخلی و بین المللی خود را از آنجا انجام دهید. این باجه ها با سکه و کارت‌های مخصوص که در مراکز پست و یا مراکز خرید به فروش می‌رسند، کار می‌کنند. در شهرهای بزرگتر می‌توانید از داخل کافی نت ها نیز به برقراری تماس بین المللی اقدام نمایید.

تلفن همراه:

خدمات رومینگ توسط بسیاری از شرکت های ارائه خدمات تلفن همراه عرضه می گردد. پوشش دهی آنتن همه جا خوب گزارش شده است. استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی غیرقانونی است. اگر قرار است مدت زمان طولانی در کشور آلمان بمانید، بهتر است سیم کارت محلی خریداری نمایید.

اینترنت:

خدمات اینترنت وایفای به صورت گسترده در بیشتر جاهای آلمان در دسترس است و در هتل‌ها، رستوران ها و وسایل حمل و نقل عمومی به صورت رایگان در اختیار افراد قرار گرفته است. به جز این موارد، جاهای دیگر در شهرها و شهرستان ها همانند کافی‌نت ها هستند که نسبت به ارائه خدمات اینترنتی اقدام می‌کنند.

اداره پست:

در صورت داشتن نامه یا بسته پستی می‌توانید از متصدی هتل‌تان، دستگاه های مخصوص و اداره پست نسبت به تهیه تمبر و انجام باقی امور کمک بگیرید.

ساعات کاری اداره پست:

دوشنبه تا جمعه از 9صبح تا 6 بعد از ظهر، شنبه ها نیز از 9 صبح تا 12 ظهر مشغول به فعالیت هستند. شعبه های کوچک اداره پست ممکن است در ساعات ظهر برای ناهار موقتا تعطیل باشند.

رسانه:

هر 16 ایالت آلمان، دارای کانال‌های اختصاصی، عمومی و دولتی مخصوص به خود هستند. این کشور یکی از بزرگترین و متنوع ترین بازارهای تلویزیونی و رادیویی را در دنیا داراست. خانه شرکت‌های رسانه‌ای ای بزرگ دنیا همانند Bertelsmann و Bauer Media Group در آلمان است. از روزنامه های مطرح در آلمان میتوان به  Die Welt،  Frankfurter Allgemeine Zeitung ،  Süddeutsche Zeitungاشاره کرد. از نشریه های هفتگی مهم آلمان نیز میتوان به اشپیگل Der Spiegel (هفته‌نامهٔ معتبر خبری) و دی تسایتDie Zeit اشاره کرد.

فروش روزنامه های انگلیسی و مجله های بین المللی در شهرهای بزرگ انجام می‌پذیرد. تلویزیون حق اشتراکی Sky Deutschland نسبت به ارائه برنامه‌های متنوع اقدام می‌کند. اپراتورهایARD  و  ZDF مجری کانال های برنامه های ملی کشور آلمان هستند. اپراتور RTL نیز مجری کانال های سرگرمی در کشور آلمان است. خدمات بین المللی تلویزیونی Deutsche Welle نسبت به ارائه برنامه های مختلف با زبان‌های متفاوت اقدام میکند. کانال آلمانی-فرانسوی Arte کانالی فرهنگی است و در آن برنامه های فرهنگی نمایش داده می‌شود. ایستگاه رادیویی Deutschlandradio، ایستگاه رادیویی ملی آلمان است. از سایر اپراتورهای پخش برنامه های رادیویی که به زبان های مختلف برنامه اجرا می‌کنند میتوان به Deutschlandfunk ،Deutschlandradio Kultur و Deutsche Welle اشاره کرد.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در آلمان چیست؟

جهت رزرو هتل در آلمان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵