تفریحات در تفلیس

تفریحات آبی در تفلیس:

دریای تفلیس:

وقتي افراد مي گويند بعد از سفر به تفليس مي خواهم به باتومي هم  بروم تا از دريا استفاده كنم، به آنها مي گويم اگر قصد شما از سفر به باتومي تنها رفتن به كنار دريا است، برويد درياي تفليس. بعضي ها فكر مي كنند شوخي مي كنم يا دارم سربسر مي گذارم و برخي هم با تعجب مي پرسند مگر تفليس هم دريا دارد؟ بايد بگويم كه بله تفليس هم دريا دارد.

درياي تفليس نام درياچه اي قابل شنا كردن است دراين شهر. اگر در فصل گرما به ساحل اين درياچه برويد بخوبي درك ميكنيد كه چرا مردم نام دريا را به اين محل داده اند. وقتي كنار ساحل به درياچه نگاه مي كني چشم انداز يك دريا را مي بيني. بعد از ظهر روزهاي گرم و آفتابي انبوهي از جمعيت را خواهيد ديد كه براي شنا و استراحت به ساحل اين درياچه آمده اند.

درياي تفليس در واقع يك درياچه مصنوعي است بطول حدود 9 كيلومتر و بعرض حدود 3 كيلومتر. آبگيري اين درياچه در سال 1953 انجام شده است. درياي تفليس در حال حاضر بيشتر مورد استفاده افراد محلي قرار مي گيرد اما سرمايه گذاري هاي زيادي بر روي آن در حال اجرا است و بزودي به يكي از مراكز تفريحي بين المللي تبديل خواهد شد.

براي رفتن به درياي تفليس راههاي مختلفي وجود دارد ولي فعلن بهترين ساحل آن در نزديكي منطقه گلداني قرار گرفته است.

درياچه هاي تفليس

بغير از درياي  تفليس ، اين شهر  دو درياچه معروف ديگر هم دارد. درياچه لاك پشت يا كوستبا Kus Tba كه در نزديكي واكه قرار دارد، درياچه كوچكي است كه بصورت يك تفريحگاه تابستاني درآمده است. بغير از شنا و آفتاب گرفتن سرگرمي هاي ديگري هم وجود دارد مانند  قايق سواري، استفاده از كافه ها و غيره. غروبها هم در كنار اين درياچه معمولن كنسرت آواز يا موسيقي اجرا مي شود و در كل محيط شاد وتفريحي مناسبي است.

درياچه ليسي Lisi هم مناسب افرادي است كه بيش از هرچيز زيبايي طبيعت مجذوبشان مي كند. در فراز اين درياچه پرندگان مختلفي را خواهيد ديد در ميان تپه هاي اطراف آن حيواناتي از قبيل روباه آشيانه دارند.

پارك آبي تفليس

آكوآ پارك يا پارك آبي تفليس يك مجموعه تفريحي است كهیوروپارک نامگذاري شده است. يورو پارك كه در شهرهاي باتومي، كوتايسي و تلاوي نيز با همين نام داير است، داراي وسايل بازي زيادي است و بنظر من بيشتر براي بچه ها جذابيت دارد و تا حدودي مناسب براي يك جمع خانوادگي است گرچه برخي از مقررات خشك آن ممكن است براي خانواده ها هم خوشايند نباشد.

قيمت بليط ورودي به پارك در ساعات مختلف متغير است. همراه داشتن مواد غذايي ممنوع است. مقرراتي هم براي پوشش درنظر گرفته شده است. من كه از اين همه داستان خوشم نمياد و ترجيح ميدم برم درياچه.

استخر هاي شنا

مانند همه شهرهاي جهان تفليس هم داراي استخرهاي مختلفي است

 

 

رستوران های تفلیس

آشپزی و غذایتفلیس در سراسر دنیا کمتر شناخته شده است طعم غذاهای گرجی دیوانه کننده و لذیذ ست و بیشتر تحت تاثیر ذائقه اروپایی و خاورمیانه شکل گرفته است. غذاهای لذیذ گرجی، بیشتر با تخم مرغ، گوشت و مرغ تهیه میشن این کشور پر از رستورانهای مجلل، کافه های روستایی هست و همونطور که بهترین غذاهای محلی رو دارن، بهترین و لذیذترین غذاهای بین المللی رو هم سرو میکنن. برخی از معروف ترین غذاهای گرجستان مث کاچاپوری، چورچخلا، خینکالی، چاکاپولی و لوبیو هستن که در بیشتر این رستوران ها این غذاها سرو میشه.

خاچاپوری ( khachapuri ) :


یک غذای بسیار رایج گرجی است. رواج آن در حدی است که محال است کسی از گرجستان بازدید کند و خاچاپوری را نبیند یا چیزی در مورد آن نشنود. خاچاپوری نه تنها یک غذا بلکه بخشی از فرهنگ گرجستان به حساب می آید.
مواد اولیه این غذا عبارتند از آرد، تخم مرغ، پنیر و روغن.ترکیبات آن طوری است که نیازی نیست با نان یا برنج خورده شود بلکه به تنهایی انرژی و پروتئین کافی را به بدن می رساند. گرجی ها اغلب عادت ندارند که در طول روز غذای مفصلی بخورند بنابراین بسیاری از مردم به خوردن یک خاچاپوری بسنده می کنند.
در سطح شهر تقریبا همه اغذیه فروشی ها و رستورانها خاچاپوری عرضه می کنند. محلهایی هم وجود دارند که کار آنها فقط عرضه خاچاپوری است. در مقابل جایگاه فروش خاچاپوری معمولا مردمی ایستاده اند که یک خاچاپوری در دست دارند و به خوردن مشغول هستند.

چاکاپولی و چاخوخبیلی

هر دو در واقع نوعی تاس کباب هستند. ولی با این تفاوت که : چاکاپولی با گوشت بره و چاخوخبیلی با گوشت مرغ درست می شود.

اوجاخوری

غذای بسیار لذیذ و تنوری که شامل گوشت و سیب زمینی و ادویه جات گرجی می باشد.

بادری جانی

غذایی متناسب با ذایقه ایرانی که شامل : بادمجان،گردو سیر و سبزیجات معطر می باشد.

چاناخی

تشکیل شده است از گوجه های درسته پخته، تکه های بادمجان، تکه های گوشت بره، فلفل سبز درشت همراه با سیر و سبزیجات.

چادی

همان نان غلات است.که معمولا وسط آن را برش میدهند و در آن پنیر میگذاریند و نوش جان میکنند.

تاباکا

تکه های مرغ را داخل دوظرف سفالی پرس می کنند و سرخ می نمایند.بسیار لذیذ است.

خینکالی

خمیرهای پخته ای است که در داخل آن گوشت چرخ کرده وجود دارد. فلفل سیاه هم در آن استفاده می شود.خینکالی در گرجستان طرفداران زیادی دارد و بسیار خوشمزه است.

متس وادی

همان شیشلیک است. اگر دیدید که در فضای باز درست می شود، معطل نکنید و سفارش بدهید. گرجیها در درست کردن شیشلیک استاد هستند.

پخالی

از اسفناج، گردو، سیر و سرکه درست می شود برای تزئین روی آن دانه های انار قرار میدهند.و غذاهایی مانند : دلمه،کوفته و انواع غذاهای برنجی که وجه مشترک غذایی با ایران میباشد.

رستوران تاغلائورا

رستوران میسونی

رستوران تروسو

رستوران کلوب 2100

کافه ویتامین

رستوران واترشد در پیچتری سیتی

رستوران تاکریا دل سول

رستوران اسید

رستوران خانه گرجی

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تفریحات در تفلیس چیست؟


جهت رزرو هتل در تفلیس با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵