تاریخچه لیماسول

لیماسول بین دو شهر تاریخی-پادشاهی مهم قرار گرفته است؛ آماتوس Amathus در شرق و کوریون Kourion در غرب، در هردوی این شهرها بصورت وسیع کاوش‌هاش باستان‌شناسی صورت می‌گیرد. در سال 1911 پادشاهی آماتوس توسط پادشاه ریچارد شیردل نابود شد و سقوط این شهر منجر به شکل‌گیری شهر لیماسول شد.

براساس مصوبه شورای کلیسایی در سال 451 قبل از میلاد، اسقف Theodossiani Sotir همراه با اسقف Amathus و Arsinoe بخشی از توسعه اولیه لیماسول بودند. این شهر با نام نیاپولیس Neapolis در سراسر قرن 7 شناخته می‌شد تا اینکه در قرن 10، کنستانتین هفتم پُرفیروژنیتوس (پسر امپراتور بیزانس لئوی ششم) از لیماسول با عنوان نمسوس Nemesos یاد کرد.

در سال 1191 بعد از میلاد سلطه بیزانس بر قبرس به پایان رسید. در طول سال 1192 این جزیره به شوالیه‌های معبد، راهبان ثروتمند و سربازان فروخته شد، اما پس از آن شوالیه‌ها شروع به دریافت مالیات سنگین کردند تا هزینه خرید قبرس به آنها برگردد. این روش توسط قبرسی‌ها استقبال نشد و آنها برای از میان بردن پیمان‌های قراردادی خواستار پادشاه شدند که درنهایت شاه ریچارد پذیرفته شد. قبرس پس از آن تحت سلطه سلسله مِرووَنژی‌ها یکی از دودمان پادشاهی فرانکی‌ها (پادشاهان لوزینیان، از جمله پادشاهان قرون وسطایی) درآمد.

شهر لیماسول در طول سال‌های 1192 تا 1489 بسیار رونق گرفت. لیماسول چندین حمله و تجاوز را از طرف کشورهای آلمان، مصر، عثمانی و ترکیه متحمل شد. در طول سال‌های 1754 تا 1821، از زمانی که فرمانروایی ترک جهت توسعه شهر کمکی نکرد، کلیسا به عنوان یک پایگاه آموزشی نقش ایفا کرد. آنها تاریخ یونان، ترکیه و فرانسه را تدریس می‌کردند.

در شهر لیماسول مدارس زیر تاسیس شده‌اند: مدرسه یونانی در سال 1819، مدرسه عمومی در سال 1841 و مدرسه دخترانه در سال 1861.

در سال 1878، بریتانیا قبرس را اشغال کرد و برنامه‌های توسعه‌ای مختلفی را در این کشور شروع کردند. اولین فرماندار بریتانیایی لیماسول، سرهنگ وارن، پیشرفت زیادی در ساختار این شهر ایجاد کرد: جاده‌ها تمیز و صاف شدند، درختان کاشته شدند، اسکله‌ها برای تخلیه و بارگیری کشتی‌ها ساخته شد، فانوس‌هایی برای روشنایی جاده‌های اصلی نصب شد و ... علاوه بر این با توسعه بندر و بخش صنعتی فرصت‌های شغلی زیادی ایجاد شد.

گردشگری در لیماسول، پس از سال 1974، زمانی که ارتش ترکیه بصورت غیرقانونی بخش شمالی قبرس را اشغال کردند شروع شد. در آن زمان فاماگوستا Famagusta، یکی از شهرهای تجاری پیشرفته بود که با هتل‌های لوکس، رستوران‌ها و مراکز سرگرمی‌اش منطقه توریستی اصلی قبرس بود.

بنابراین پس از حمله به فاماگوستا، بندر لیماسول بندر مرکزی قبرس شد. امروزه واحدهای صنعتی زیادی در این شهر قرار دارند و همچنین به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل شده است.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تاریخچه لیماسول چیست؟


جهت رزرو هتل در لیماسول با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵