شهر دره گلها , ارمنستان

شهر دره گلها

دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان نام شهری است در پنجاه کیلومتری شمال ایروان پایتخت این کشور. این شهر زیبا و توریستی به دلیل آب و هوای سرد و برفی در فصل زمستان اسکی بازان را از سرتاسر جهان به خود جلب می کند. البته تله کابین ها، هتل های لوکس، آب و هوای سالم، چشمه های آب شیرین، امکانات تفریحی و آثار باستانی دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان در تمام سال قابل دسترسی هستند. در سالهای اخیر زیرساخت های گردشگری در دره گلهای ارمنستان با ایجاد چندین هتل لوکس، استراحتگاه و امکانات تفریحی گسترش چشمگیری یافته است.

دره گلها علاوه بر با امکانات برجسته تفریحی و توریستی، به لحاظ تاریخی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. صومعه کچاریس که در این شهر واقع شده، یکی از مهمترین اماکن مذهبی در ارمنستان است و قدمت آن به قرن یازدهم میلادی برمی گردد.

موقعیت جغرافیایی شهر دره گلها ارمنستان (زاخکادزور)

شهر زیبا و توریستی دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان در 50 کیلومتری شمال ایروان پایتخت این کشور، و سه کیلومتری شرق هرازدان مرکز استان کوتایک قرار دارد. این شهر که توسط مراتع مرتفع احاطه شده است، بر روی دامنه جنوب شرقی کوه های تغنیس در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این شهر در تابستان معتدل و در زمستان سرد و برفی است.

جاذبه های دیدنی شهر دره گلها ارمنستان (زاخکادزور)

مرکز اسکی دره گلهای ارمنستان  در بالای شهر زاخکادزور بر ارتفاع 1750 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این مرکز در سالهای اخیر کاملا نوسازی و مدرن سازی شده است. همه تله کابین های این مجموعه توسط شرکت بین المللی گارتنر ساخته و طراحی شده است. سه خط از تله کابین های دره گلهای ارمنستان اسکی بازان و گردشگران را از کوهپایه در ارتفاع 1969 متری از سطح دریا به نقاط مرتفعی در ارتفاع 2234 و 2465 متری می برند. در سال 2006، چهارمین خط تله کابین شرو به کار کرد. این خط از محلی که خط نخست به پایان می رسد، شروع شده و تا روبروی قله کوه می رود. برخی از خطوط تله کابین دره گلها، به تجهیزات مورد نیاز برای اسکی بازان مجهز هستند. فصل اسکی در دره گلها از اواسط دسامبر (آذر ماه) آغاز می شود و تا ماه مارس (فروردین) ادامه می یابد.

اما هتل های لوکس دره گلهای ارمنستان در تمام فصول سال آماده خدمت رسانی به مسافران و توریستهای این منطقه جذاب و توریستی هستند. یکی دیگر از جاذبه های معروف این شهر و کشور ارمنستان، کازینو زاخکادزور است.

شهر دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان، دربردارنده بزرگترین مرکز ورزشی این کشور است. مجموعه ورزشی المپیک زاخکادزور در سال 1967 به عنوان مرکزی برای اردوی قهرمانان و تیم های ورزشی اتحاد جماهیر شوروی برای حضور در المپیک مکزیک افتتاح شد. این مرکز پس از بازسازی گسترده در سال 2007، یکی از پیشرفته ترین مراکز تمرینی ورزشی در منطقه قفقاز نام گرفت. مجموعه ورزشی المپیک دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان امکانات لازم برای 35 نوع ورزش از جمله زمین های فوتبال، استخرهای بزرگ شنا و شیرجه المپیک، اسکی و... را میزبانی می کند.

صومعه کچاریس در شهر دره گلهای ارمنستان یکی از مهمترین اماکن مذهبی در شرق ارمنستان و یکی از نمونه های خوبِ به جا مانده از معماری قرون وسطی در ارمنستان است. این صومعه در اوایل قرن یازدهم میلادی از چهار کلیسای جداگانه همجوار ساخته شد. کلیسای مرکزی صومعه کچاریس، با نام سنت گریگوری در سال 1033 میلادی ساخته شد. کلیسای سرپ نشان، دومین کلیسا درسال 1051 در جنوب کلیسای مرکزی سنت گریگوری ساخته شد.کلیسای سوم، با نام کاتوغیک در آغاز قرون 13 میلادی، و در جنوب کلیسای سرپ نشان احداث شد و کلیسای چهارم با نام سرپ هاروتیون پس از آن در همان قرن به مجموعه اضافه گردید.

موزه خانه برادران اوربلی یکی دیگر از میراث فرهنگی دیدنی شهر دره گلها در ارمنستان است. این موزه خانه قدیمی روبن، لوون و ژوزف اوربلی سه برادر دانشمند است که در قرن بیستم خدمات زیادی به ارمنستان و شوروی سابق داشتند. 

چگونه به شهر دره گلها برویم؟

آدرس شهر دره گلها

دره گلها یا زاخکادزور ارمنستان، از سمت جنوب شرقی با جاده h-5، و از شمال غربی با جاده h-28 قابل دسترسی است. جاده h-29 این شهر را به گغارکونیک در شمال غرب متصل می کند. ایروان, ارمنستان

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره شهر دره گلها چیست؟

جهت رزرو هتل در ایروان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵