تجارت در ارمنستان

کسب و کار در ارمنستان:

قرارهای کاری و کلا انجام کار در ارمنستان به صورت رسمی انجام می‌گیرد؛ لذا تعیین کردن زمان ملاقات و پوشیدن لباس های رسمی ضروری است.

ساعات و روزهای کاری:

دوشنبه تا جمعه از ساعت 9 صبح تا 6 بعد از ظهر

اقتصاد:

اقتصاد ارمنستان با بسته شدن مرزهایش با ترکیه و آذربایجان و صفر شدن روابط تجاری با این کشورها، تا حدودی فلج شده است و همین عامل باعث بالا رفتن قیمت اجناس در واردات شده است. با این وجود رشد تولید ناخالص داخلی با قدرت و با درصدی حدود 13% در حال بهتر شدن است. به همین خاطر است که لقب "ببر قفقازی" به ارمنستان بابت وجود سختی ها اما پیشرفت خوب اقتصادی اش داده شده است.

ذخایر معدنی از جمله مس، روی، طلا، سنگ مرمر، بوکسیت و مولیبدن جزو ذخایری در ارمنستان هستند که درآمد خارجی و سرمایه گذاری های زیادی را به خود اختصاص داده‌اند، اگرچه که این بخش در ارمنستان هنوز توسعه نیافته است. بخش صنعتی ارمنستان شامل صنعت نساجی، صنایع شیمیایی، تولید آلومینیوم  و برخی از رشته های مهندسی مکانیک است که 10% از اقتصاد ارمنستان با درامدهای همین بخش بوده است که در حال رشد نیز هستند. در مناطق روستایی ارمنستان، مردم با کشاورزی امرار معاش می‌کنند.

برنامه خصوصی سازی در اواسط سال 1990 در ارمنستان از موارد کوچک آغاز شد و رفته رفته به موارد و صنایع بزرگتر نظیر زیرساخت های ملی همانند شبکه برق کشیده شد. حجم سرمایه گذاری خارجی رو به رشد است اما متاسفانه نگرانی‌های زیادی در مورد فساد گسترده اداری و غیره و کنترل‌های ضعیف مالی از سوی دولت در این کشور وجود دارد.

کالاهای صادراتی اصلی:

الماس، ماشین آلات، محصولات فلزی و مواد غذایی

کالاهای وارداتی اصلی:

گاز طبیعی، نفت، محصولات توتون و تنباکو، مواد غذایی و الماس

شرکای تجاری اصلی:

روسیه، بلژیک، هلند، ایران و اسرائیل

وسایل ارتباط جمعی در ارمنستان:

تلفن:

تماس مستقیم بین المللی ممکن است برای گردشگران گران باشد، اما در ایروان تعدادی شرکت و دفاتر تلفن خصوصی هستند که تماس های ارزان قیمت اینترنتی را ارائه می‌کنند.

تلفن همراه:

قرارداد رومینگ بین المللی با برخی از شرکت های بین المللی امضا شده است. شرکت های ArmenTel و VivaCell از جمله شرکت های داخلی ارمنستان هستند که نسبت به ارائه خدمات تلفن همراه اقدام کرده اند و پوشش آنتن‌دهی مناسبی در بیشتر جاهای ارمنستان دارند.

اینترنت:

اینترنت در شهرها و اقامتگاه های بزرگ در دسترس است. کافی‌نت های زیادی در ایروان هستند که برخی از آنها به صورت 24 ساعته به ارائه خدمت مشغول هستند.

پست:

خدمات پستی بین المللی به بسیاری از کشورها انجام میپذیرد اما ممکن است با کندی و غیرقابل اعتماد بودن همراه شود، اگرچه که پیشرفت های قابل توجهی در سال های اخیر داشته است. دفتر اصلی پست در میدان جمهوری در ایروان واقع شده است.

ساعات و روزهای کاری اداره پست:

دوشنبه تا جمعه از 9 صبح تا 5 بعد از ظهر

رسانه ها:

دولت ارمنستان بر روی فعالیت شبکه‌های تلویزیون ملی و رادیویی نظارت دارد. تهمت و افترا زدن با مجازات حبس روبرو است و روزنامه نویسان در گذشته به دلیل همین تهمت و بدگویی مجازاتی را گذرانده اند. تمامی نشریات چاپی در این کشور باید مجوز فعالیتشان را از وزارت دادگستری دریافت نمایند. خود سانسوری در این کشور رایج است. هفته نامه Noyan Tapan که به زبان انگلیسی چاپ می‌شود در درجه اول بین هیئت های تجاری خارجی و در درجه دوم در جلسات و قرارهای کاری توزیع می‌گردد.


نظر شما چیست؟

نظر شما درباره تجارت در ارمنستان چیست؟

جهت رزرو هتل در ارمنستان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵