کلیسای سنت گریگور ایروان , ارمنستان

کلیسای سنت گریگور ایروان

آیا می‌دانید کلیسای سنت گریگور ایروان ارمنستان بزرگ‌ترین کلیسای جامع وابسته به پاپ در جهان است؟ این کلیسا همچنین بزرگ‌ترین کلیسای جامع در کشور ارمنستان نیز محسوب می‌شود. در ادامه مقاله با این بنای باشکوه بیشتر آشنا می‌شوید. پس با ما همراه باشید.

تاریخچه کلیسای جامع سنت گریگور

کلیسای سنت گریگور ارمنستان که نام دیگرش کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر است، به خاطر تلاش‌های وازگن یکم و بزرگداشت 1700 امین سالگرد انتشار دین مسیحیت در ارمنستان ساخته شد. در روز هفتم آوریل سال 1997 مراسم برکت کلیسا توسط گارگین یکم برگزار شد.

گریگور لوساوریچ یا گریگور روشنگر، اولین رهبر دینی ارمنیان بوده است که پس از 13 سال زندانی شدن در سیاه‌چال، توانست مسیحیت را به عنوان دین رسمی ارمنستان اعلام کند و مردم را به این دین فرا بخواند. از افتخارات گریگور می‌توان به ساختن کلیسا، مدرسه و بنیادهای آموزشی اشاره کرد.

معماری کلیسای سنت گریگور ایروان

ساخت کلیسای سنت گریگور ایروان از سال 1997 میلادی شروع شد و در سال 2001 میلادی به پایان رسید. معماری بنای بسیار باشکوه این کلیسا را استپان کیورکچیان انجام داده است. این کلیسای جامع سه کلیسای دیگر به نام‌های مادر سی (Mother See)، سنت کوئین آشکهن (St Queen Ashkhen) و سنت کینگ تردات (St King Trdat) را شامل می‌شود.

مساحت کلیسای سنت گریگور ایروان 3822 متر مربع و ارتفاع آن از سطح زمین تا بالای کلیسا 54 متر است. مصالح به کار رفته شده در ساخت کلیسا شامل مونولیت آهن و بتن است و برای ساخت نما از سنگ توفای نارنجی رنگ استفاده شده است. فضای داخل کلیسا بسیار بزرگ است؛ به طوری که چندین سالن پهناور در آن جای می‌گیرد.

کلیسای گریگور لوساوریچ 1700 کرسی را در خود جای داده است و در نزدیکی ورودی دو کلیسای کوچک قرار گرفته است که ویژه مراسم عروسی است.

آثار موجود در کلیسای جامع سنت گریگور روشنگر

در زیر ستون‌های کلیسای گریگور شمش طلا قرار گرفته است و مجموعه‌ای از یادبودهای گریکرلوساوریچ را می‌توان در این مکان دید. همچنین مجسمه‌ای از زوراوار آندرانیک، یک فرمانده ارتش در که در سال 1918 ارتش ترکیه را شکست داد، در پایین پله‌های این کلیسا به چشم می‌خورد.

در روبه‌روی در اصلی کلیسا، بازمانده‌هایی از پیکر گریگور لوساوریچ دفن شده است که توسط گارگین نژده از کلیسای ارمنی سنت گرگوری آورده شده بود.

کتابخانه‌ای مجهز به کتاب‌های دینی در قسمت پایین کلیسا قرار گرفته است و علاقه‌مندان می‌توانند از آن بازدید کنند.

چگونه به کلیسای سنت گریگور ایروان برویم؟

از طریق ایستگاه متروی ژنرال آندرانیک می‌توان به کلیسای جامع سنت گریگور دسترسی پیدا کرد. از مهم‌ترین خیابان‌هایی که به این کلیسا راه دارند می‌توان به تیگرن، متس، خانجیان و هراچیاکوچار اشاره کرد. با استفاده از اتوبوس نیز می‌توان به این کلیسا رفت، اما استفاده از خطوط مترو راحت‌ترین راه است.

آدرس کلیسای سنت گریگور ایروان

ایروان؛ ناحیه کنترون؛ خیابان تیگران متس (Tigran Mets) ایروان, ارمنستان

ساعت کار کلیسای سنت گریگور ایروان

ساعت کاری این کلیسا از ساعت 9 صبح الی 19:30 عصر است. بازدید از این کلیسا رایگان است. گردشگرانی که قصد دارند در تور ایروان از این کلیسا بازدید کنند، حتما باید جانب احترام برای این مکان مقدس را رعایت کنند.

نظر شما چیست؟

نظر شما درباره کلیسای سنت گریگور ایروان چیست؟

جهت رزرو هتل در ایروان با ما تماس بگیرید : ۰۲۱-۸۸۵۵۹۹۲۵